Ziyaretçileri Web Sitesinde Uzun Tutmanın Yolları Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Ziyaretçileri Web Sitesinde Uzun Tutmanın Yolları Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

Ziyaretçileri Web Sitesinde Uzun Tutmanın Yolları Nelerdir?

Hemen çıkma oranı olarak tabir edilen oran web sitesini ziyaret eden kişilerin web sitede kalma sürelerini ifade eder.  Yapılan istatistiklere göre web sitesini ziyaret eden ve kısa sürede terk eden kullanıcıların çoğunluğu bir daha geri dönmemek üzere siteyi terk ediyor. Hemen çıkma oranının yüksek seyri ise web sitesi hakkında olumsuzlukları dile getiren bir orandır. Pek çok sebep web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin kısa sürede terk etmesine neden olabilir.

En önemli olumsuzluk göstergesi ise site alan adı, uyumsuz tema, mobil ve SEO uyumluluk, güvenlik, web site hızı olarak karşımıza çıkar. Bu gibi sorunların giderilmesi ve web site hızının performansının arttırılması ziyaretçileri daha uzun tutmaya imkân tanır.

Başlık İçerik ile Uyumlu Olmalı

Web site içeriğinin başlık ile orantılı ve uyumlu olması gerekir. Güncel içeriklere yer verilmesi ve içeriğin ziyaretçiyi tatmin etmesi de oldukça önemlidir. Geçmiş içerikler ile dolu bir web sitesi dikkat çekici değildir. İçeriğin zengin ve güncel olması, göze hitap eder yazı sitiline sahip olması gerekir.

Web Site Hızı Arttırılması Gerekir

Web site hızı kullanıcı ve ziyaretçi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Web site hızını arttıracak çeşitli yöntemler mevcuttur. Web site hızının yavaş olması ziyaretçileri olumsuz etkiler ve siteyi terk etmelerine neden olur. 2 saniyeden daha uzun web site yüklenme hızı önerilmez. Bu süreyi aşan siteler terk edilerek bir daha ziyaret edilmez. Dosyaların sınırlı boyutta olması ve görsellerin optimizasyon işlemlerinden geçmesi gerekir. Bu sayede web site hızı arttırılır.

Güvenli Web Sitesi Oluşturmak

Web site güvenliği ziyaret eden kişiler için oldukça önemlidir. Güvenlik risklerinin olduğu web siteleri tercih edilmez ve terk edilirler. Web sitesi URL’si “https” ile başlamıyorsa bu güvenlik sorunu olduğu anlamına gelir. Bu tür siteleri ziyaret eden kişiler bilgilerini paylaşmak istemez. Güvenliğinden emin olunan sitelerde ziyaretçiler daha uzun kalmayı tercih eder.

Mobil Uyumluluk

Gelişen teknolojiye ayak uyduran web siteler genellikle her teknolojik aletten ulaşılabilir olma imkanı sunar. Bu tür web siteler kullanıcıya ve ziyaretçi kişilere kolaylık sağlar. Telefondan kolaylıkla girilip takip edilebilen web sitelerde daha uzun kalma olasılığı hep vardır. Fakat telefon ve tablet gibi aletlerde görüntü kalitesi ve yüklenme hızı düşerse kullanıcı web sitesini terk eder.

Görsel Tasarım Göze Hitap Etmeli ve İçerikle Uyumlu Olmalı

Görsel tasarım web site için önemli bir adımdır. Görsellik ziyaretçi çekmek için göze hitap ettiği kadar içerik ile de uyumlu olması gerekir. İçerik ile uyuşmayan görsellik ziyaretçi çekse de ziyaretçinin uzun kalması için yeterli olmayacaktır. İçeriğin ise güncel ve dikkat çeken bir metin olması gerekir. Ziyaretçilerin sayfalara kolaylıkla ulaşabilmesi gerekir. İstediği içeriği anında bulma imkânı yakalaması da site içerisinde uzun kalmasını sağlar ve web sitesini terk etmesinin önüne geçer.

Yerinde Kullanılan Pop-Up Olması Gerekir

Web sitesi gezinme anında ziyaretçi kişiye Pop-Up gözükmesi istenmeyen bir durumdur. Ziyaretçileri olumsuz yönde etkiler. Pop-Up kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Doğru kullanım ziyaretçi sayısında artış sağlayacaktır. Ancak bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar ise Pop-Up gözükmesini ertelemek ya da kapatma düğmesi koymak gibi karşımıza çıkabilir. Daha önceden web sitesini ziyaret etmiş kişilere Pop-Up gösterilmemesi olumsuz etki bırakmamak adına doğru bir tercih olacaktır. Bu sayede ziyaretçiler web sitesinde kalma süresini arttıracak ve siteyi kısa sürede terk etmeyecektir.