Yüksek CPU Kullanımı Sorunu Yaratan Wordpress Web Siteleri İçin Çözüm Önerileri
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Yüksek CPU Kullanımı Sorunu Yaratan WordPress Web Siteleri İçin Çözüm Önerileri
İYİBİRHOST BLOG

Yüksek CPU Kullanımı Sorunu Yaratan WordPress Web Siteleri İçin Çözüm Önerileri

Yüksek CPU kullanımı, WordPress web sitesi sahiplerinin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Bu durum, web sitenizin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve çözülemezse, ziyaretçilerin web sitenizde hata almaya devam etmesine neden olur.

WordPress’teki yüksek CPU kullanımı nedeniyle, web sitesi mevcut barındırma paketindeki tüm kaynakları çok kontrolsüz bir şekilde kullanıyor. Sürekli web sitesi çökmeleri ciddi sorunlara(500 Internal Server gibi) neden olabilir. Bu da problemlerle karşılaşmanıza ve arama motoru performansını kaybetmenize hatta Google motorlarında sıralama kaybetmenize neden olabilir.

Öncelikle Sorunu Belirleyin

Öncelikle, WordPress’te yüksek CPU kullanımında en önemli konunun eklenti olabileceğini bilmelisiniz. Bu eklentilerin etkisini göz ardı eden kullanıcılar, arama motorlarındaki sıralama kaybı akabinde siteye ziyaretçi sayısında azalmalarla karşı karşıya kalacaktır.

Bir web sayfasını yüklerken, görüntü en büyük darboğazlardan biridir. Bu nedenle görüntüden gereksiz meta verileri kaldırabilecek şekilde daha fazla sıkıştırmak çok önemlidir. Bu, görüntüleri hızlı bir şekilde sağlayabilir ve kaliteden ödün vermeden görüntü boyutunu kaydedebilir.

Görüntüden meta verileri kaldıran PNG Gauntlet-Stripper-JPEG mini gibi eklentileri kullanarak görüntünün meta verilerini temizleyebilir, böylece görsel kaliteyi kaybetmeden dosya boyutunu azaltabilirsiniz.

Hangi Özelliklerde Cdn Kullanacağınız Çok Önemlidir

Web sitesi erişimini hızlandırmanın en iyi yollarından biri CDN kullanmaktır. WordPress temasının görüntülerini CDN sunucusunda barındırarak, sunucudaki CPU yükü önemli ölçüde azaltılabilir.

Özellikle görüntü istekleri daha yüksek CPU kullanımına neden olabilir. CDN aynı zamanda içerik dağıtım ağı olarak da bilinir. Görüntülerinizi dünya çapında birden fazla sunucuda barındırır ve kullanıcılar resim istediğinde, görüntüler kendilerine en yakın sunucu üzerinden iletilir.

Ek olarak, bazı CDN hizmetlerinin paralel indirme yetenekleri vardır. Bu, CDN sunucusunun görüntüleri birden çok alt etki alanı üzerinden teslim edebileceği anlamına gelir. Çok hızlı bir yöntem olan görüntülerin aynı anda 4 alt etki alanında (image01.domain.com, image02.domain.com, image03.domain.com ve image04.domain.com gibi) hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

Veritabanı Optimizasyonunu İhmal Etmeyin

Eklenti / tema WordPress sitesinden silinse bile bazı kayıtların veritabanında kalabileceğini biliyor muydunuz? Boş tablolar ve cron görevleri gibi kalan veriler, veritabanında yer kaybına neden olur. Bildiğiniz gibi, tüm eklentiler / temalar WordPress veritabanını temizleyemez.

Eklenti / tema silindiği sürece, kalan veriler veritabanında birikecek ve web sitesinin performansını etkileyecektir. Tıpkı bir Windows PC gibi, zamanla, yazılım yüklerken ve kaldırırken kayıt defteri şişer.

Bir eklenti her kurulduğunda ve kaldırıldığında, WordPress kurulumu da öyle olacaktır. Veriler eklendikçe, silindikçe ve taşındıkça, MySQL’deki (WordPress tarafından kullanılan veritabanı) tablolar verimsiz hale gelecektir. MySQL’den zaman zaman tablolarını optimize etmesini istemek sitenizin olabildiğince hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Görselleri Lazy Load Yöntemiyle Kullanın

Lazy Load (Geç yükleme), yalnızca kullanıcı tarafından göründüklerinde (sayfada o alana ulaştıklarında) sayfadaki resimleri ve / veya dâhili çerçeveleri görüntüler. Bu, HTTP istek mekanizmalarının sayısını azaltır ve yükleme süresini kısaltır. Gecikmeli yükleme işlevini etkinleştirmek için aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz. Ek olarak, çoğu tema varsayılan olarak geç yükleme sağlar.

CSS Optimizasyonu Yapın ve Java Script’i Sıkıştırmayı Unutmayın

Satır sonlarını kaldırmanızın akabinde gereksiz kodları da kaldırmayı unutmayın. Bu adımları doğru uygulayarak CSS dosya boyutunu %50 küçültme fırsatınız olabilir.

Bununla birlikte, style.css dosyası web sitenizi her ziyaret ettiğinde indirildiğinden, çok fazla bant genişliği tasarrufu sağlayabilir. Geçmişte, CSS’yi manuel olarak sıkıştırmanız ve birleştirmeniz gerekiyordu fakat günümüzde bu görevi yerine getirmek için pek çok eklenti mevcuttur ve kullanımı çok basittir.