WP Fastest Cache Kurulumu Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WP Fastest Cache Kurulumu Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

WP Fastest Cache Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan web siteleri çoğu zaman performans kaybı yaşayabilir ve buda sayfa yüklemelerinde meydana gelecek aksaklıklar ile sonuçlanır. Bu ziyaretçiler ve kullanıcılar tarafından istenmeyen bir durumdur.

Google arama motoru da bunu olumsuz değerlendirir ve web sitesinin son sayfalarda yer almasına neden olur. Hız ve performans oldukça önemli bir konudur. Yardım alınacak bir ön bellek eklentisi ile web site hızı ve performansı arttırılabilir.

Kapsamlı bir SEO çalışmasının temelini oluşturan web site performansın oldukça önemli bir yere sahiptir. Google arama motorunun gelişmiş algoritması da bu kriterleri dikkate alarak sıralama yapıyor. WP Fastest Cache kurulumu bu noktada ne kadar önemli ve gereklidir?

WP Fastest Cache Nedir Ve Ne İşe Yarar?

WordPress tabanlı bir internet sitesinin çok daha iyi çalışmasını sağlayan, hızlı yüklenme imkânı sunan önbellek eklentisi türüdür. Bu sistemden yararlanılarak siteye ait içerikler önbelleğe alınır. Bu sayede gereksiz fazlalıklar ortadan kaldırılarak site hızı arttırılır ve yüklenme oranı artar. Ziyaretçiler ve kullanıcılar bu durumdan oldukça memnun kalır ve Google’da üst sıralarda yer alınması sağlanır.

WP Fastest Cache En Önemli Özellikleri Nelerdir?

  • Statik HTML dosyalar oluşturma özelliğine sahiptir.
  • HTML küçültme işlemi yaparak hız arttırabilir ve sayfa içeriklerinin boyutunu büyük oranda küçültülebilir. Bu sayede de web site performansı artar.
  • CSS küçültme işlemi gerçekleştirilir ve CSS dosyalarınızı optimize ederek ilgili dosyaların boyutunu düşürülebilir. Buda web site hızını arttırır.
  • Gzip sıkıştırmasını aktif hale getirerek dosyalarda sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir.
  • Tarayıcı önbellek özelliğinden yararlanarak hız ve performans önemli ölçüde arttırılır.
  • CSS birleştirme yöntemiyle ve  mevcut CSS dosyalarınızı birleştirerek çağrılar büyük oranda azaltılır.
  • JS birleştirme işlemi ve mevcut JS dosyalarınızı birleştirerek çağrı/istek sayısı oldukça aza indirilir.
  • Emojileri devre dışı bırakma imkânı sunar.

WP Fastest Cache Kurulum Aşamaları

Her eklentide olduğu gibi WP Fastest Cache eklentisi kurulumunda da ilk olarak WordPress paneline giriş yapılması gerekir. “WordPress Yönetim Paneli > Eklentiler” > “Yeni Ekle” >seçeneğinin ardından arama motoruna  “WP Fastest Cache” ifadesi yazılır ve ilerlenir. Altta çıkacak “Hemen Yükle”seçeneği seçilir ve ardından “Etkinleştir” butonuna tıklanır ve kurulumun tamamlanması beklenir. Kısa süre içerisinde kurulum sorunsuz tamamlanır.

WP Fastest Cache Ayarlarının Yapım Aşamaları

“WP Fastest Cache” menüsüne geçiş yapılanlar WP Fastest Cache ayarlarına başlanır. İlk olarak genel ayarlardan işleme başlanır. Dil değişimi ile işleme devam edilir. English olan dil seçeneği Türkçe olarak değiştirilir. Önbellek seçeneği aktif edilmesi gerekir bu sayede eklenti çalışır hale gelir. Sadece ücretli sürümlerde çalışan bileşen önbellek seçeneği ile veritabanına gönderilen istek sayıları azaltılır ve hızlı çalışma sağlanır. Önyükleme işlemi ile WordPress’de yer alan tüm bilgiler otomatik yüklenir. Giriş yapan kullanıcı aktif hale gelirse web sitesine giriş yapan kişiler önbellekten muaf olur.

Mobil Seçenekle Masaüstü Görünüm Ayarları

Mobil seçeneği ile masaüstü görünüm iyileştirilmesi yapılır.  Premium sürüm ile karşımıza çıkan Mobil tema uygulanması ile mobil cihazlar için önbellek uygulamasını içerir. Mevcut önbellek temizliği oluşturan yeni yazı seçeneği oluşturulacak yeni metni temsilen temizlik yapar. Güncelleme yapılacak yazılarda önbellek temizliği yazı güncelleme seçeneği ile sağlanır.

HTML Küçült seçeneği ile küçültme ve sıkıştırma işlemi yapılır ve yüklenme hızı arttırılır. CSS Küçült, CSS Küçült Ekstra, CSS Birleştir, JS Küçült, JS Birleştir ve JS Birleştir Ekstra ayarları sayesinde dosya sıkıştırma ve küçültme işlemleri yapılarak önbelleğe aktarım sağlanır ve bu sayede web site yüklenme hızı ve performansı arttırılır. Gzip sıkıştırma yöntemidir aynı bu şekilde ilerler.

Tarayıcı Önbellek sayesinde ilk ziyaretçi olmayan kişiler daha önce ziyaret ettiği siteye kolaylıkla ulaşılabilir.  Önbellek temizle işlemi sayesinde önbellekte yer alan verilerin düzenlenmesi ve temizlenmesi sağlanır. Resim optimizasyon işlemleri sayesinde web sitesinin kalitesi ve hızı arttırılır.