Wordpresste Header Düzenleme
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPresste Header Düzenleme
İYİBİRHOST BLOG

WordPresste Header Düzenleme

İnternet sitelerinin her geçen gün öneminin arttığı günümüz bilişim dünyasında bu ihtiyacı karşılamak için pek çok hizmet ağı bulunuyor. Bu hizmet ağları sayesinde kullanıcılar minimum bilgiyle kendilerine özel, ihtiyaçlarını karşılayan, modern bir web sitesi dizayn edebiliyorlar. Bu amaçla hizmet veren WordPress, günümüzde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi. Arka planda yer alan paneli üzerinden web sitenizin tasarımın, içerik, eklenti gibi sayfanızda bulunmasını istediğiniz tüm alanları tek tıkla yönetilme olanağına sahipsiniz. Bu sayede istediğiniz görünüme sahip bir web sitesi elde etmeniz de mümkün olmaktadır.

WordPress ile Web Sitesi Özelleştirme

WordPressi kullanan pek çok kullanıcı web sitesini hazır taslaklar aracılığıyla uygun görünüm haline getiriyor. Ancak bazı durumlarda sayfanın diğer web siteleri arasında yükselmesi için gereken SEO düzenlemelerinde farklı yollar tercih etmek gerekebiliyor. Özellikle arama motorlarında yer edinebilmek için sayfanın birtakım düzenleme süreçlerinden geçmesi gerekiyor. Tıpkı Google’ın bizlere sunduğu web sitesi araçlarındaki iyileştirmeler gibi (Search Console, Analytics, Tag Manager) wordpressin de arka panelinde özelleştirme amaçlı düzenlemeleri mümkün kılan bir yapısı bulunuyor.

Header Nedir?

Header, web sitelerinde yer alan size ayrılmış en üst kısımdır. Bu kısımda mevcut sayfanızın logosu ve adı bulunur. Genellikle logonun sol veya sağ kısmında sayfaya dair bir menü dikkat çeker. Menüde kurumsal, iletişim, video, fotoğraf, arama çubuğu gibi alanlar bulunur. Header alanı sayfanın gösterildiği ilk alan olduğu için önemlidir. Google botları öncelikli olarak bu alanı tarayarak sitenizin nasıl içerikler barındırdığı konusunda özet bir veriye sahip olur. Daha sonrasında sayfanın devamı taranır ve SEO kurallarına uygun bir düzeni varsa Google tarafından olumlu şeklinde nitelendirilir.

WordPresste Header Nasıl Düzenlenir?

WordPress’te header alanını düzenlemek temelde pratik bir süreçtir. Ancak bu durum sağlayıcının arka planına ve web tasarım kodlarına ne kadar hâkim olduğunuza yönelik olarak değişkenlik gösterebilir. WordPress header’ını .php uzantılı dosya ile düzenlemek isterseniz “header.php”uzantılı dosyanın içine girebilir, buradan ilgili dosyayı değiştirerek sayfanızdaki düzenlemeyi gözlemleyebilirsiniz. Ancak her zaman kod bilginiz bulunmayabilir. Bu durumda header’ı mevcut tema üzerinden düzenlemeniz de oldukça kolaydır.

WordPresste Header’ı Tema Üzerinden Düzenleme

 

Öncelikle wordpress’in yönetici paneline giriş yapmalısınız. Açılan sayfanın sol kısmında “görünüm” şeklinde bir menü yer alacaktır. Bu menüden “tema düzenleyici” seçeneğine tıklamalı, açılan sayfadan da “özelleştir” alanına giriş yapmalısınız.

Açılan sayfada karşınıza style.css uzantılı bir dosya çıkacaktır. Bu dosya sizin web sitenizin görünüm özelliklerinin bulunduğu dosyadır. Dosyanın içerisinden header’ı bulmanız gerekmektedir. İlgili adımlara ulaşana kadar .css dosyasını taramaya devam etmelisiniz.

Bu dosya ise şu yolu izler; “Theme header -> Tema başlığı -> Tema üst bölümü”. Bazı panellerde bu yol haricinde “header.php” şeklindeki yolu  görmeniz de düzenleme için yeterli olacaktır. Bulduktan sonra kodunuzu nereye eklemek istiyorsanız o alana giriş yapmalısınız.

 

Header’a Özel Kod Ekleme

Eğer kendinize özel bir kod varsa <head> ile </head> arasındaki alana bu kodu ekleyebilirsiniz. Düzenlemeyi tamamladıktan sonra dosyayı güncelle butonuna tıklayabilir ve header alanınızı güncelledikten sonra kodlarınızı kolaylıkla gözden geçirebilirsiniz.

WordPress’in arka planını inceleyerek tema üzerinden header değiştirme bu şekilde gerçekleştirilir. Eğer herhangi bir hata alır veya header alanınızın değiştirme sürecinde farklı bir problemle karşılaşırsanız yeniden eski tema düzeninize geri dönüş yapabilirsiniz. Unutmamalısınız ki bu süreçte yazılıma dair herhangi bir kod bilginiz bulunuyorsa her zaman için daha avantajlısınız. Kodlar üzerinden değişiklik yapmak sayfanızın dilini daha iyi pekiştirmenizi sağlayacaktır.