Wordpress'in Seo Sorunları Ve Uygulanan Çözümler
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress’in Seo Sorunları Ve Uygulanan Çözümler
İYİBİRHOST BLOG

WordPress’in Seo Sorunları Ve Uygulanan Çözümler

WordPress kullanıcılarına video sitesi kurma aşamasında oldukça büyük kolaylıklar sunar. Ancak web sitesi kurmak tam bir çözüm değildir. Önemli olan kurulan Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda bulunmasına sağlayabilmektir. Bir web sitesi kurmaya başlamak ilk aşaması ile birlikte dikkat edilecek önemli noktalara sahiptir. Projeye başlanan ilk an itibariyle Seo kriterlerine uygun bir ilerleme kaydedilmelidir.

Bu kriterlere uygun bir ilerleme ile çalışmalar devam etmezse ilk başlardan itibaren sorun yaşanmasa dahi ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle proje başlaması itibariyle önlemi ilk aşamada almak yaşanacak sorunların önüne geçmek için en önemli adımdır. WordPress hem kurulum hem de sistem işleyişi açısından yaygın bir biçimde kullanılan ve sistem geliştirilirken önemli bir yardımcıdır. Dikkat edilmesi gereken WordPress Seo sorunları ve çözüm önerileri hakkında web sitelerine yardımcı olacak uygulamalar aşağıdaki gibidir.

WordPress Seo Sorunları Nelerdir?

Web sitesi kurucuları Seo açısından araştırma yaptıkları sırada birçok makale ile karşılaşabilmektedir. Sorun yaşamadan çalışabilmek için Seo konusu ile ilgilenmeye başlayan kullanıcılar aşağıdaki adımları tek tek incelemeli ve web sitesi kurarken ya da kurduktan sonra WordPress üzerinden yaşayacağı Seo problemlerini kolaylıkla aşabilecektir.

Doğru Tema Seçimi

Web sitesi kurmanın ilk aşamasında en zor olan uygun bir tema seçimidir. Hem web sitesi oluştururken hem de sonrasında mevcut temanın değiştirilmesi sırasında uygun bir tema bulabilmek için oldukça uğraşmak gerekecektir. Bu konuda çoğu web site kullanıcısı tema seçerken görsel tasarımı ön planda tutmaktadır. Ancak tema seçimi konusunda yapılan en büyük hata budur.

Kullanıcılar için başlarda şık bir tema oluşturmak doğru gelse de görsel tasarımın ön planda olduğu çok fazla Java dosyası bulunur. Bu temalar Seo açısından sorun çıkarabilecek kodlar barındırabilir. Bulunan karmaşık kodlar nedeniyle aramalarda alt sıralarda kalmak mümkün olabilir. Bu nedenle web sitesi kurucuları kod yapısı karmaşık ve sunucuyu zorlayacak temalar tercih etmemelidir.

Tema seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıklıkla tercih edilen bir temanın en doğru ve en iyi tema olacağı anlamına gelmediğidir. Kullanıcıların bulunduğu sektördeki rakiplerinin kullandıkları temaları incelemek ve bu konuda araştırma yapmak oldukça önemlidir. Çünkü seçilecek temanın rakiplerden farklı olması lider firma olabilmek için başta tema olmak üzere her şeyi ile farklı olmayı gerektirir. Arama motorları tarafından anlaşabilecek kod yapısına sahip temaların seçilmesi üst sıralarda bulunmanın en etkili yoludur.

Eklenti Kolaylığı

4 Press tarafından sunulan eklentiler kodlarla uğraştırmadan kolay bir şekilde çeşitli işlemlerin yapılması konusunda yardımcı olabilir. Bu nedenle WordPress tarafından kullanıcılara sunulan eklentiler büyük bir avantaj olarak görülür. Ancak web site sahipleri bu eklentileri bilinçsiz ve yanlış bir biçimde kullandıkları takdirde web sitenin hızını büyük ölçüde yavaşlatabilir.

Web sitesinin oluşturması sonrasında ihtiyaç haricindeki eklentileri kullanmaktan kaçınmak oldukça önemlidir. Kurmak istenilen eklentileri Sub domain oluşturarak test etmek oldukça etkilidir. Aynı zamanda eklentileri test etmenin diğer yolu ise local sunucularıdır. Bu test işlemleri ile sonuç alındıktan sonra eklentilerin aktif halde bırakılmaması ve hem doğru hem de bilinçli şekilde kullanılması gerekir.

Sitemap Sorunları

Web sitesi kurulurken ilk aşama esnasında sitemaps eklentisi kurmak gerekir. Sitemap bir web sitesi için önemli anlamlar ifade etmektedir. Bu nedenle site haritası arama motorları botlarının kullanıcıların web sitelerine kolayca ulaşabilmesi ve rahat bir şekilde gezinti sağlamasını kapsamaktadır.