WordPress’e Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress’e Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress’e Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?

Kurduğunuz web sitenizin nereden, ne zaman, saat kaçta grafik geldiğini gösteren Analytics her web sitesinde bulunması gereken bir eklentidir. Bu eklentiyi WordPress yapmak için yapmanız gereken ilk işlem e-postanızın olmasıdır. E-posta işlemini yaptıktan sonra http://www.google.com/analytics/  sitesine giriş yaptığınızda karşınıza çıkan sayfadan Kaydol seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan birkaç maddeden oluşan formu doldurunuz. Formu doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında mevcut olan sektör kategorisini ve raporlama saat dilimini seçiniz.

Sayfanın en alt kısmında izleme kimliği edinin butonunu tıklayıp karşınıza çıkan sözleşmeyi onaylayınız. Sözleşmeyi onaylandıktan sonra karşınıza çıkan sayfada orta kısmında yer alan izleme kodunu kopyalayınız. Tarayıcınızı açıp web sitenizin yönetim paneline giriş yapınız. Panelin sol tarafında yer alan menüden görünüm ve düzenleyici sekmelerine tıklayınız. Karşınıza tekrar bir sayfa çıkacaktır, bu sayfanın sağ tarafında yer alan üst kısım sekmesine tıklayınız. Bütün işlemleri sırası ile tamamladıktan sonra dosyayı güncelle seçeneğine tıklayıp artık sitenizde yaşanan trafiği kontrol edebilir ve görebilirsiniz.

Neden WordPress Google Analytics’e İhtiyaç Var?

Web sitesi sahibi olan kullanıcılar için büyük avantaj olan Analytics sistemi her web sitesinin kullanması gereken özelliklerden bir tanesidir. Bu eklenti ile sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin genel olarak hangi saatler arasında sitenizi ziyaret ettiğini görebilir ve o saat diliminde paylaşımlarınızı daha aktif hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizde yer alan hangi sayfanın daha çok ziyaret edildiğini öğrenerek sitenizi kullanan kullanıcıların genellikle ağır olan tarzını belirleyip bu tarz üzerine daha fazla paylaşım yapabilirsiniz. Böylelikle siteniz daha aktif ve daha fazla verimlilik getirmiş olacaktır.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics ücretsiz olan bir uygulamadır. Bu uygulama Google kaydı olan web sitenize gelen bireylerin sitenizde yaptığı hareketleri görmenizi sağlayan bir sistemdir. Size günlük, aylık ve yıllık analizler sunmaktadır. Bu analizlerde sitenize en fazla saat kaç aralığında ziyaretçi geldiğini, sitenizde en fazla incelenen ürün ve yazıyı rahatlıkla görebilirsiniz. Ücretsiz ve avantajlı olmasından dolayı Google üzerinde yer alan sitelerin birçoğu bu sistemi kullanmaktadır. Böylelikle site sahipleri müşteri potansiyeline ve zevklerine göre paylaşımlarını arttırmaktadır. Buda sitenizin sürekli aktif olmasını ve ziyaretçi akışının daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics 3 başlık altında çalışmaktadır. Bu başlıklardan ilki olan JavaScripts kodu sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında ekran çözünürlüğü, web sitenizi bulmak için kullandığı tarayıcı hakkında bilgi toplamınızı sağlamaktadır. 2.başlık ise veri toplama servisidir. Bu servis ise ziyaretçi her sitenizi açtığında JavaScripts tarafından toplanan bilgilerin hit adı verilen küçük paketlerin gönderilmesidir. Son başlık olan veri işleme işlemi de web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin konum, ekran çözünürlüğü, dil ve cihaz türüne göre kategoriye ayırmanızı sağlamaktadır. Özellikle WordPress kullanan web siteleri için harika bir özellik taşımaktadır.

Google Analytics Ne Zaman Aktif Olur?

WordPress Analytics aktif olması için yukarıda yer alan bütün basamakları yapmanız gerekmektedir. Bunların hepsini doğru olarak yaptığınızda WordPress Analytics eklentiniz anında aktif olmaktadır. Eğer Analytics görüntüleyemiyorsanız veya karşınıza çıkmıyorsa eklenti uygulamasında yanlış bireyler yaptığınız anlamına gelmektedir. Bu yüzden dikkatli ve sırasına göre eklentiyi gerçekleştirmelisiniz. Adımları doğru yapıp onaylandıktan sonra hemen aktifleşen Google Analytics ile istediğiniz zaman ziyaretçi analizlerini görebilirsiniz. Analizleri dikkate almak için en az 1 haftalık süreyi baz almalısınız. Daha sonra 1 ay ve siteniz uzun yıllar aktif oldukça yıllık analiz sonuçlarını dikkate alıp işlemler yapmalısınız.