WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda hızla yayılan ve kullanımı tercih edilen e-ticaret  gelişmeye devam ettikçe en büyük problem güvenlik sorunu oldu.  Kullanıcılar web site güvenliğini sağlamanın çeşitli yollarını aramaya başladı. Birincil planda tutulan güvenlik meselesi her kullanıcı tarafından önemli bir yere sahiptir. Google bu işlemi üstlenmiş ve kullanılması uygun olan veya kullanılmayan sitelerin güvensiz olduğunu belirtti. Bu sayede SSL Sertifikası ve HTTPS bağlantılarının önemi daha iyi anlaşılır hale geldi.

WordPress SSL Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SSL nedir? Neden tercih edilir? En çok merak edilen konular arasında yer alır. SSL Sertifikası belirli bir web sitesi ile bu web sitesini ziyaret eden kullanıcılar arasındaki ilişkiyi temsil eden belge niteliğindedir. Bu ikili arasında güvenli bir bağ kurulumunu sağlar. SSL Sertifikası kullanıcıların web sitelerinde paylaştığı verilerin güvenli bir şekilde aktarımını sağlar ve uçtan uca şifreleme sağlar. Peki web site yöneticileri SSL kurulumunu sağlamak zorunda mı? Buna ihtiyaçları var mı?

Web sitesi ve web site kullanıcısına ait tarayıcı arasındaki bilgi akışını şifreleyen SSL güvenli bir donanımın temelidir denebilir. Korunaklı ve güvenli bir iletişim kurulumunu sağlar.

  • Web kullanıcısına veya ziyaretçilerine ait şahsi bilgilerin gizliliğini sağlar ve siber saldırılardan korur.
  • Siber saldırılara karşı güvenli bir uygulama olduğunun garantisini verir.
  • Peki SSL Sertifikası almak için ne yapmak gerekir?

SSL Sertifikası Almak İçin Yapılacaklar Nelerdir?

SSL Sertifika satışını gerçekleştiren çok çeşit firma mevcuttur. Bu firmalardan biri tercih edilerek SSL Sertifikası alınabilir. SSL ürünleri incelenerek bütçeye ve site kurulumuna en uygun SSL Sertifikası temin edilir. IHS Telekom dünya çapında en kaliteli SSL Sertifikasına sahip firmalardan biridir. Buradan SSL Sertifikasına erişmek çok kolaydır. SSL Sertifikası sayfasına gelerek buradan  siteye en uygun SSL Sertifikası seçilebilir. “Sepete At” > “CSR Kodunu gir” ve “Devam” butonuna basarak satın alma işlemi gerçekleştirilir. CSR kodu ve yapılandırma işlemleri ücretsiz gerçekleştirilir. Farklı bir firma üzerinden SSL Sertifikası almak isteyenler ise önce CSR kodu oluşturur ve sonra bu işlemleri tek tek yapar.

SSL Sertifikası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • En önemli unsur sertifikanın sağlayacağı şifreleme gücünün yeterliliği olacaktır.
  • Sertifikanın güvenlik adına sunduğu garanti tatmin edici mi bilinmesi gerekir.
  • Sertifika web sitesine ve sektöre uygun mu bakılması gerekir.

Let’s Encrpyt SSL Nedir?

İnternet siteleri ve bu site kullanıcıları arasındaki her türlü bilgi akışını şifreleme yöntemi ile koruyan bir sistemdir. Internet Security Research Group tarafından kurulumu gerçekleştirilmiş bir sivil toplum yapımı servistir. Let’s Encrypt amacı ise internetin tamamen güvenli bir ortam olmasını sağlamaktır. 2015 yılında hayata geçirilen ve SSL Sertifikası sunan bir servistir. Sunduğu hizmet ise tamamen ücretsizdir. Cisco, Mozilla ve Electronic Frontier Foundation firmaları tarafından finanse edilmektedir. İnternet sitelerinin güvenliğini hiç bir ücret almadan HTTPS protokolünden yararlanmalarını sağlar. SSL Sertifikası sayesinde bu işlemleri ücretsiz gerçekleştirir ve internet ortamını daha güvenli hale getirir.

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır? HTTPS Ayarları Nereden Yapılır?

Kurulumu gerçekleştirilen SSL Sertifikasının ardından WordPress SSL Kurulumu ve HTTPS Ayarlarının yapılması gerekir.  Yapılandırma işlemi ile HTTPS protokolünün kullanılmaya zorlanması gerekecektir. WordPress 301 yönlendirme ile SSL kurulumu yapmak için WordPress yönetici paneline giriş yapılması gerekir.

Ayarlar > Genel > WordPress adresi (URL) ve Site Adresi (URL) bölümünde yer alan  “http” girişinin “https” olarak güncellenmesi gerekir. Really simple SSL eklenti ayarları sayesinde de kurulumu tamamlanan SSL Sertifikasının ardından WordPress sitesinden ayarları yapmak çok basit bir yöntemdir. WordPress panelinde yapılan girişin ardından Eklentiler > Yeni Eklentiler > “Eklentilerde Ara” bölümüne  “Really Simple SSL” yazarak arama başlatılır. Ardından çıkacak ekranda “Şimdi Kur” butonuna tıklanır. Bir süre sonra “Etkinleştir” seçeneği gelecektir. Yapılan etkinleştirme işlemi ardından “Ayarlar > SSL” > “Seçenekler”  bölümünden ayarlara göz atılır. Düzenlenme işlemi tamamlanır ve “Kaydet” butonuna tıklanır.