WordPress SMTP Mail Ayarlama Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress SMTP Mail Ayarlama Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress SMTP Mail Ayarlama Nasıl Yapılır?

WordPress SMTP mail ayarlaması yapmanız için yapmanız gerek ilk işlem wp-adminizin sol bölümünde yer alan eklentiler kısmından yeni ekle seçeneğine tıklayınız. Önünüze bir sayfa gelecek bu sayfada sağ tarafta yer alan arama motoruna WP-MAİL-SMTP yazdıktan sonra hemen yükle butonuna tıklayınız. Bundan sonraki yapmanız gereken işlemler sol menüden yer alan Easy WP SMTP yazını tıklayınız. Önünüze çıkacak olan formda sizden istenilen bilgileri doldurup Save Changes kısmına tıklayarak artık WordPress SMTP mailinizi ayarlamış olacaksınız. Artık istediğiniz gibi mail düzenlemesi yapabilir ve e postanıza gelen mesajları okuyabilirsiniz. Bu uygulama ile profesyonel olma yolunda önemli adımların bir tanesini atmış olacaksınız.

SMTP Nedir?

SMTP e-posta ile ileti gönderilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden maili sık kullanana kurum, kuruluş ve siteler SMTP kullanmaktadır. Özellikle mailin sıkça akışı sağlandığı şirketlerde mail yükünü hafifletmek ve kolaylaştırmak için oldukça büyük öneme sahip olmaktadır. Sunucu ve işlemci arasında iletişim şeklini belirleyen protokol olma özelliği taşımaktadır. E-posta akışının sağlayan SMTP mail adresini paylaşan bütün web siteleri tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle şirket ve kurumların profesyonel çalışması için etken olmaktadır. E-posta üzerinden ileti gönderip ileti almak daha resmi bir uygulama olduğundan dolayı prestij açısından önemlidir. Sizde SMTP kullanarak e-posta akışını sağlayıp kolaylaştırabilirsiniz.

SMTP Ne İçin Kullanılır?

SMTP alıcı ve gönderici arasındaki bağı sağlayan protokoldür. Masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara SMTP ile kolaylıkla ileti gönderilmektedir. Kurumsal şirketlerin gözde ve olmazsa olmazlarından olan SMTP alıcı ve gönderici arasında köprü görevini üstlenmektedir. SMTP olmadan gönderdiğiniz e-postalar alıncıya gönderilmemektedir. Bu yüzden olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Web sitesi, kurum sitesi ve bankaların resmi sitelerinde SMTP protokolü kullanılmaktadır. Şahsi web sitenizi kurmak istiyorsanız sizde mutlaka bu protokolü kullanmalısınız. Böylelikle satış yaptığınız siteye gelen veya müşterilere gönderdiğiniz e-postaların gönderme ve iletme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Günümüzde normal postalar yerine süre bakımından daha avantajlı olan e-postalar tercih edilmektedir.

Hangi SMTP Portu Kullanmalıdır?

SMTP portunun çok seçeneği bulunmamaktadır. Kullanabileceğiniz portlar arasında 25 ve 587 numaralı portlar yer almaktadır. SMTP için bu iki portu kullanabilirsiniz. Fakat Türkiye üzerinde 25 portu kabul edilmediği için diğer seçenek olan 587 portu kullanılmaktadır. SMTP kullanılan sistemlerin değişkenlik göstermesinden dolayı her sistemde farklı kullanılmaktadır. Dünyada internet üzerinde en sık kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress için SMTP’nin kendine has eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentilere ulaşmak için WordPress SMTP eklentilerini sayfanızda aratarak kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. WordPress en güvenilir içerik yönetim sistemi olduğundan dolayı SMTP protokolü bu sistemde sıkça kullanılmaktadır. Bu şekilde sitenizde bulunan bilgiler gibi SMTP’de güvenli bir şekilde çalışacaktır.

Elektronik Posta Nasıl Gönderilir?

Posta en büyük haberleşme kaynakları arasında yer almaktadır. Normal e-postalar şehir içi ve şehir dışına gönderileceği zaman uzun süre gönderme işlemi gerçekleşmektedir. Buda acil olan bilgilerin zaman bakımında geç gönderilmesi problemlere yol açabilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile artık dünyanın bir ucuna saniyeler içerisinde elektronik posta ile Belge, fotoğraf ve video gönderilebilmektedir. Hızlı olması elektronik postalarının en büyük avantajlarından biridir. Bunun yanı sıra güvenlik bakımından son derece güvenilir olması önemli belgelerin e-posta ile gönderilmesini kolaylaştırmaktadır. Bütün bu e-postaların alt zemininde SMTP yer almaktadır. SMTP e-postaların iletilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden artık günümüzde SMTP olmadan e-postaların iletilmesi artık mümkün olmamaktadır.