WordPress Sitesinde Tercih Edilebilecek En İyi 5 Cache Eklentisi Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Sitesinde Tercih Edilebilecek En İyi 5 Cache Eklentisi Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Sitesinde Tercih Edilebilecek En İyi 5 Cache Eklentisi Nelerdir?

Web sitelerinin daha iyi ve hızlı çalışmasını sağlamak için bazı optimizasyon işlemleri gerekir. Bu sayede sunucu üzerindeki yükü azalır ve site yüklenmesindeki hızı arttırılır. WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan web sitelerini iyileştirmek için bazı Chache yani ön bellek eklentileri mevcuttur. Araştırmalar sonucunda en etkili beş Chache eklentisi elde edildi. SEO çalışmalarını ve optimizasyon işlemlerini desteklemek için kullanılabilecek en iyi WordPress Chache eklentileri nelerdir?

WordPress Chache Eklentilerinin Kullanım Amacı Nedir?

Web sitelerini kullanmak isteyen ziyaretçiler siteye ulaşabilmek için sunuculara birçok bildiri gönderir. Sunucular ise bu bildirilere yanıtlar vererek ziyaretçiyi en doğru içeriğe yönlendirir. Ziyaretçinin tarayıcısı bu içerikleri algılar. İlgili sayfanın ziyaretçinin tarayıcısına aktarılması işleminde resimler, başlıklar, metinler ayrı ayrı zaman alan bir gönderme maruz kalabilir. WordPress Chache eklentileri bu işlemi en kısa sürede tamamlamak için içerikleri disk veya RAM  üzerinde kayıt eder. Daha önce bir ziyaretçiye sunduğu bilgiyi kaydeden uygulama başka bir ziyaretçinin aynı bilgileri istemesi durumunda daha hızlı işlem yapar.

WordPress Chache Eklentilerini Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Web site hızını arttırır. İçeriklerin daha hızlı yüklenmesinde rol oynar. Hızlı yüklenen sayfalar ile ziyaretçilere kolaylık sağlar. Hızlı yüklenen sayfalar Google’da web sitesinin kalitesini arttırır ve arama sonuçları olumlu etkilenir. Kaynak tüketiminin önüne geçilir ve trafik kullanım verileri oldukça azalır.

WordPress Chache Eklentileri Arasında En Popüler Olanlar

İnternet sitesi için en iyi ön bellek eklentisinin hangisi olduğunu belirlemek çok kolay bir işlemdir. Aşağıda yer alan en popüler WordPress Chache eklentilerinden web sitesine en uygun olanı belirlenebilir. Web sitesinin kalitesini arttırmak için en iyi optimizasyon işlemine sahip eklenti seçmek mümkündür. WordPress en iyi Cache eklentisi seçimini yapmadan önce bilgi birikimini gözden geçirmekte fayda vardır. Çünkü bazı eklentiler gerçekten karmaşık yapıdadır ve bizzat şahsi yönlendirme isteyebilir.

·        WordPress Litespeed Cache Eklentisi

Oldukça popüler bir eklentidir. Çok fazla indirilme sayısına sahip olan LiteSpeed Chache eklentisinin çok fazla kullanıcısı mevcuttur. Oldukça geliştirilmiş olan eklentinin tüm aşaması bizzat kontrol gerektirir. Alanında diğerlerinden farklı olarak doğrudan sunucu seviyesinde olan bir eklenti türüdür. Doğru kullanımında web sitesi sayfalarında gözle görülür bir hız yakalanır. Site performansını arttırmak ve hızlı olmasını sağlamak için otomatik ön bellekleme işlemine sahiptir. Bazı ön bellek işlemlerini otomatik silme ve yeniden oluşturma işlemlerine sahiptir. Her giriş yapan kullanıcıya ait ön bellek sunar. Ayrıca mobil ve masaüstü görünüme özgü on bellek oluşturma özelliği mevcuttur.

·        W3 Total Cache Eklentisi

Her barındırma istemine ayak uydurabilecek bir eklenti seçeneği olarak karşımıza çıkar. Mobil kullanıcılara has ön bellek desteği vardır. SSL desteği de sunan ön bellek eklentisi tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu kullanıma uygun bir eklenti türüdür. Buda en iyi WordPress Chache eklentisi olmasını kolaylaştırmıştır. Doğru yapılmış bir yapılandırma işlemi sayesinde web sitesinin yüklenme hızını 10 katına çıkarabilir.

·        WP Fastest Cache Eklentisi

Dinamik içerik üzerinden yayın gerçekleştiren web sitelerinin hızını arttırmak için siteleri statik hale getirir. HTML ve Gzip küçültme özelliği sayesinde sayfa boyutunda küçültmeye giderek web site hızını arttır.

·        Wp Super Cache

En popüler WordPress Chache eklentisidir. İndirilme sayısı da bunu kanıtlar niteliktedir. Otomatik sayfa çıkıştırma özelliği sayesinde web site hızını arttırır. Ayrıca kullanıcılara CDN desteği sunar. Ayarları çok basit olmasına rağmen performansı oldukça etkileyicidir.

·        WP Rocket Eklentisi

Popülerliğini yitirmiş iyi bir eklenti seçeneğidir. Ücretli olması ise olumsuz etkisinin ana sebebidir. Olumlu bir arama motoru optimizasyonu sunar. HTML, JS ve CSS dosyalarını sıkıştırma işlemi ile boyutlarını küçültür.

Hangi WordPress Chache Eklentisi Web Sitesine Uygun

Her eklentinin kendine özgü özellikleri mevcuttur. Bu şundan daha iyi olur demek çokta doğru bir cümle olmaz. Her WordPress Chache eklentisinin kendine özgü başarılı olduğu alanlar mevcuttur. Test yoluyla web sitesine en uygun eklentiyi belirlemek en doğru yöntem olacaktır.