WordPress Site Taşımada İzlenilecek En İyi Yol Hangisidir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Site Taşımada İzlenilecek En İyi Yol Hangisidir?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Site Taşımada İzlenilecek En İyi Yol Hangisidir?

En çok tercih edilen yol iyi bir hosting firmasını seçmek olacaktır. İyi bir hosting firması seçmek site taşıma durumunu ortadan kaldıracaktır. Fakat her hosting firması kaliteli bir hizmet vermez. Yanlış hosting hizmeti almak WordPress sitesini taşımak zorunda bırakabilir.

Peki, WordPress site taşımak için nasıl bir yol izlenir. Düşünüldüğü kadar karmaşık olmayan taşıma işlemi kolay bir şekilde halledilir. Birkaç saat sürebilecek bir işlem olsa da genel olarak basit bir işlemdir. Daha iyi hizmet için ve daha hızlı gerçekleştirilecek bir taşıma işlemi için web hosting seçimi önemlidir. Web sitesi taşımak için İzlenilecek en iyi adımlar nelerdir gibi sorular ile sıklıkla karşılaşılır.

WordPress Sitesi Taşıma Yolu Nasıl Olmalıdır?

Kolay ve bir o kadar da basit olan WordPress site taşımak çoğu kişiye karmaşık gelebilir. Manuel ve otomatik olarak taşıma işlemi gerçekleştirilebilir. Manuel taşıma işlemi yapılacak ise ilk olarak Dosya Aktarım Protokolünü kullanmak gerekir. Veritabanına erişiminde, sitenin ana dizin dosyasını değiştirmek gibi konularda bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Karışık gibi görünen bu işlemler aslında çok basittir.

Çok çabuk öğrenilecek yöntemlerdir. Daha basit bir yöntem denenmek istenirse WordPress taşıma aracı veya eklentisi tercih edilebilir. Çok çeşit WordPress taşıma eklentisi mevcuttur. Büyük web siteleri eklenti kullanırken daha çok hata yapabilir.

Bu tür siteler için en iyi yol manuel taşıma yöntemidir. WordPress site taşınırken adımlara harfiyen uyulursa herhangi bir problem yaşanmaz. Farklı hosting firmalarından geçiş yapanlar için taşıma işlemleri ücretsiz sunulur. Üçüncü bir taşıma hizmeti kiralanabilir ve taşıma işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat bu web sitesi kullanıcısına pahalıya mal olur.

Manuel Taşıma Yöntemi İle WordPress Site Taşıma!

İlk olarak yeni bir WordPress sunucusu seçilir. Taşıma işleminin yeterli bir sebebi olmaması gerekir. Hosting hizmeti yetersiz gelebilir veya kötü bir hosting firması seçilmiş olabilir. Bunun sonucunda yeni bir sunucu seçmek yapılacak en önemli işlemdir. Yaşanılan sorunları bilmek ve göz önünde bulundurarak yeni bir hosting firması seçilmelidir.

Paylaşımcı hossting seçimi en iyi bütçe dostu bir seçim olacaktır. Birçok web sitesini barındıran tümünün kaynaklarını paylaştığı bir sunucu türüdür.

Sanal özel sunucu(VPS) seçimi  ise paylaşılan sunucu içerisinde yer alan tüm sanal alanı kapsar. Bu nedenle de siteye has tahsis edilmiş kaynaklar içerir. Fakat sunucu üzerinde yer alan tüm kullanıcılar ile kaynakları paylaşmak can sıkıcı olabilir.

Sanal adanmış sunucu(VDS) ise sadece kullanıcıya ait bir alan sunar. Kullanıcıya ait has kaynaklar mevcuttur. Tamamen web sitesine ait bir kaynak sunan ve alan veren bir sunucu imkânı sunar.

Yönetilen sunucu seçiminde ise hosting ve sunucu imkânı sağlayan firma bu işlemler yanında  yedekleme ve güncelleme görevlerini de üstlenmiş ise tüm olanları yönetim hakkına sahip olabilir.

Yapılacak diğer işlem ise web sitesine ait tüm dosyaların yedeklemesini sağlamak olacaktır. Ardından ise WordPress veritabanını yedekleme işlemi yapılır. Yedeklenen WordPress veri tabanı dışa aktarılır. Yedekleme işleminden hemen sonra ise web barındırıcısında yer alacak hosting planı için Yeni bir veri tabanı oluşturmak gerekir. Oluşturulan yeni web hostinge web sitesinin dosyaları yüklenir. wp-config.php dosyasını yeni web sitesi için tekrar düzenlemek gerekir. Alan adı sunucusunun doğru şekilde yönlendirilmesi için gerekli kontroller yapılır.

Bir Eklenti İle WordPress Site Taşıma!

Çoğu kişi emek verdiği web sitesinin zarar görmesini istemez. Bunun içinde en doğru sunucuyu kullanmak ister. Hatalı bir seçim yapmış ise bunu düzeltmek için taşıma işlemine yönelir. Taşıma işlemini bir eklenti ile gerçekleştirilebilir.

En Kolay Taşıma İşlemi İçin Doğru Eklenti Seçimi

Duplicator eklentisi seçilebilecek en iyi eklentidir denilebilir. WP Migrate DB manuel taşıma işlemi sırasında kolaylık sağlayan bir eklenti seçimi olacaktır. All in One WP Migration en hızlı şekilde yedekleme ve taşıma işlemi sağlayan eklenti seçeneği sunar. WPvivid Backup hem taşı hem yedekle yöntemi sağlayan bir eklenti seçeneği olarak karşımıza çıkar.