Wordpress Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

Kişisel blogların oluşmasında etken olan ve internette gördüğünüz Web sitelerinin dört de biri WordPress ile oluşturulmaktadır. WordPress adminlerinin her biri kendi kullanıcı adını ve şifresini oluşturmaktadır. WordPress admini olarak şifrenizi unuttuysanız e-posta üzerinden veya veri tabanı ile hesabınızı kurtarabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreden oluşan WordPress Admin hesabı güvenlik önlemleri için her adminin kendine özel kullanıcı adı ve şifresi yer almaktadır. Blogların ve Web sitelerinin çalınma riskine karşı bu tarz önlemler alınmaktadır.

WordPress Nedir?

İnternet üzerinde yer alan Web sitelerinin %40’ı WordPress ile yapılmaktadır. WordPress PHP program dili ile yazılmış Veri tabanı üzerinden çalışan içeriklerin yönetildiği sistemin adıdır. WordPress içerisinde yer alan kontrol paneli aracılığı sitelerde yer alan fotoğraf, yazı, makale, blog ve Web sitelerinde yer alan mevcut yazıların güncellenmesi ve daha fazlası yapılmaktadır. En kolay içerim yönetim sistemi olması da web siteleri için avantajlı olmaktadır. Özellikle büyük şirketlere ait Web sitelerinde güvenilir olmasından dolayı WordPress tercih edilmektedir. WordPress adminleri bu programlar üzerinde oldukça etkili olan isimleridir. Her WordPress admini kendi kullanıcı ismini ve şifresini oluşturmaktadır. Böylelikle kendisinden başka hiçbir kimse uygulamaya giremeyecek ve üst düzey şekilde korunmuş olacaktır.

Veri Tabanı Üzerinden Unutulan WordPress Admin Şifresini Sıfırlama

WordPress Admin kullanıcı şifreleri unutulduğunda e-posta yöntemi ile adminlere kod veya şifre verilmektedir. Bazen bu durum geçersiz olabilmekte veya e-posta ile tekrar şifre oluşturulması gerçekleşmemektedir. Böyle durumlarda en basit ve en etkili yol veri tabanı ile şifre sıfırlamaktır. Veri Tabanı ile şifre sıfırlayarak tekrar WordPress şifresi oluşturulması istenmektedir. Bu yöntem unutulan admin şifrelerinin kurtarılmasında ve sıfırlanmasında en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Çoğu admin unutulan WordPress şifrelerini bu şekilde sıfırlayarak kendilerine yeni bir şifre oluşturmaktadır. Oldukça basit ve güvenilir olması adminlerin bu yöntemi tercih etmesinde ki diğer bir sebeptir. Sizde bu yöntem ile unuttuğunuz şifreleri güvenli bir şekilde sıfırlayabilirsiniz.

Veri Tabanı ile Unutulan WordPress Admin Şifresini Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Veri tabanı ile unutulan WordPress Admin kullanıcı şifrelerini sıfırlama en sık tercih edilen yöntemdir. Peki bu yöntem nasıl çalışmaktadır? Öncelikle yapmanız gereken ilk işlem IHS kontrol panelinize giderek giriş yapmanızdır. IHC kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra Hosting sayfasında yer alan veri tabanı bölümünden phpMyadmin’e tıklayarak phpMyadmin’e erişim sağlamanız gerekmektedir. Erişim sağlandıktan sonra sol tarafta yer alan panelde veri tabanınızın olduğu ada tıklayınız. Yukarıda yer alan menüden SQL sekmesini tıklayıp SQL sorgusunu kopyalayıp açılan metin bölümüne kopyalayınız. Kullanıcı adınızın bulunduğu alana admin_usarname, şifre kısmına ise new_password olarak değiştirin. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra git butonunu tıklayarak panelden yeni kullanıcı adınız ve şifrenizle artık giriş yapmanız mümkün olacaktır.

Veri Tabanı ile WordPress Admin Kullanıcı Şifresini Sıfırlamak Güvenli midir?

WordPress önemli içerik yöneticileri sisteminden biridir. Çoğu kurumsal şirket WordPress üzerinden web sitelerini oluşturmaktadır. Bu yüzden güvenirlilik en üstte yer alan konulardan biridir. WordPress kullanıcı adminin şifresini unutması durumunda güvenli bir şekilde şifre değiştirme işlemi yapması gerekmektedir. Güvenilirliği ispatlanmış olan veri tabanlı WordPress admin şifresini sıfırlamak en sık tercih edilen yöntemlerdendir. Kesinlikle bu yöntem ile şifreniz hiçbir şekilde kopyalanıp paylaşılmaz. Böylelikle hem web siteleri hem de admin hesapları güvenli bir şekilde şifre değiştirme işlemi gerçekleşmektedir. Bu yöntem hem kolaylığı hem de güvenilirliği ile adminler tarafından sıkça kullanılmaktadır.