WordPress Permalink Yani Kalıcı Bağlantı Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Permalink Yani Kalıcı Bağlantı Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Permalink Yani Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı, kalıcı bağlantının bir web sayfasının tam adresi (URL) olduğu anlamına gelir. Bu ismin nedeni kalıcı bir bağlantı olması ve web sayfası internette yayınlandığında URL’nin değişmemesidir.

Ayrıca okuyuculara ve arama motorlarına web sitenizin veya sayfanızın içeriğini size söyleme fırsatı sunarlar. En uzun kalıcı bağlantı 2083 karakter olabilir, ancak SEO’ üst sıralar hedefleniyorsa ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

WordPress Kısa İsim ve Önemi Nedir?

Kalıcı bağlantıları araştırdığınızda, çoğu zaman insanların sayfanız için nasıl iyi bir kısa isim oluşturacağınıza dair öneriler sunduğunu görürsünüz. Kısa isimler ve kalıcı bağlantılar genellikle yakından ilişkilidir, çünkü kısa isimler aslında kalıcı bir bağlantının parçasıdır.

Kısaltma (bilgi), web sitesindeki belirli bir sayfayı basit ve okunabilir bir biçimde temsil eden URL’nin bir parçasıdır. Her zaman etki alanından sonra eğik çizgiden (/) sonra başlar. Kısa ad, URL’nin bir parçasıdır ve sayfanın içeriğini tanımlamak için kullanılır.

Kalıcı Bağlantı İçin En İyi Optimizasyon

Web sitenizin içeriği gibi, kalıcı bağlantılar da SEO için optimize edilmelidir. Kalıcı bağlantı kısa ve açıklayıcı olmalı ve web gönderisinin veya sayfanın içeriğini doğru bir şekilde açıklayan bilgiler içermelidir. Sayfa başlığıyla aynı SEO anahtar kelimelerini kullanmak en iyisidir. Bunu yapmak, arama motorlarının sayfa içeriğinin neleri kapsadığını iyi anlamasına olanak tanır.

Bu aynı zamanda, bu anahtar kelimeler için arama sonuçlarında daha yüksek sıralama şansınızı da artırır. Ayrıca “https” ile başlamaları gerekir. Bu, sayfanın güvenli olduğunu ve web sunucusu ile tarayıcı arasında gönderilen tüm bilgilerin şifrelenmiş olduğunu gösterir.

Daha fazla detay için SSL sertifikaları hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz. Bazı web sunucuları büyük harfleri farklı şekilde ele aldığından, tüm kalıcı bağlantılar küçük harf olmalıdır. Ek olarak, sözcükler arasındaki boşlukları değiştirmek için kısa çizgiler (-) kullanılmalıdır.

Kalıcı Bağlantı Hep Aynı Mı Kalmalıdır?

Kalıcı bağlantıları değiştirmeden tutmak en iyisidir, ancak bunları gerektiği gibi değiştirebilirsiniz. Kalıcı bağlantıyı değiştirmeye karar verirseniz, bir 301 yeniden yönlendirmesi ayarlamak önemlidir. Bir URL’yi 301 yeniden yönlendirdiğinizde, hem kullanıcılar hem de arama motorları orijinal URL’den yeniden yönlendirilen URL’nize gönderir. Bu, kullanıcıların eski bağlantıya tıklayıp görmelerini istediğiniz sayfayı ziyaret etmelerine olanak tanır. Ayrıca 404 hatalarını ve bozuk bağlantı hatalarını da önlemeye yardımcı olacaktır.

Kalıcı Bağlantı Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Birçok nedenden dolayı, WordPress dünyadaki en popüler CMS’dir. Bu nedenlerden biri yeniliktir. WordPress, “kalıcı bağlantı” terimini kullanan ilk platformdu ve tüm web sitesi için URL yapısını özelleştirme yeteneğini basitleştirdi. Bağlantı ayarlarını WordPress’te düzenleyebilirsiniz.

İlgili panele girmek için sadece “Ayarlar”> “Kalıcı Bağlantı (Kalıcı Bağlantı)” menüsüne tıklamanız yeterlidir. . WordPress, kalıcı bağlantı yapınızı belirlerken kullanıcılara birden fazla seçenek sunar. Çoğu kullanıcı için en popüler seçenek gönderi adı “gönderi adı”dır. “Yazı adı”, kategori ve tarih gibi kalıcı bağlantıdaki url’de bulunan gereksiz bilgileri silin.

Bu seçim ile WordPress, sayfa başlığı için yazdığınız metni kısa çizgilerle ayrılmış olarak kullanır. Kalıcı bağlantıları kullanmak deneyim ve dikkat gerektirir. Yapacağınız en küçük uygulama sayfanın url yapısının değişmesine neden olacağı için performans kaybı yaşayabilirsiniz.

WordPress Sitesinde Linkler Neden Çalışmaz?

Yeni bir web sitesi kopyalarsanız veya başka bir sunucuya geçerseniz ana sayfada hiç bağlantı olmadığını göreceksiniz. Tüm bağlantılarınız 404 hatası gösteriyor. Panik yapmanıza gerek yok. FTP bağlantısıyla sunucuya bağlanın. Public_html dizinini girin.

Ana dizinde beyaz bir simgeyle htaccess dosyasını göreceksiniz. Dosyayı silin. WordPress kontrol panelinize geri dönün ve ayarlar bölümüne girin. Kalıcı bağlantıyı tıklayın. Açılan pencerenin altındaki “Kaydet” düğmesine tıkladığınızda, htaccess dosyası yeniden oluşturulacak ve web siteniz normal şekilde çalışacaktır.