WordPress Kalıcı Bağlantılar Ne İşe Yarar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Kalıcı Bağlantılar Ne İşe Yarar?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Kalıcı Bağlantılar Ne İşe Yarar?

Kalıcı bağlantı olarak bilinen permalink bir web sayfasının tam ismidir. Bu ada web sayfası kalıcı bir bağlantı olduğu için sahip olur. Web sayfasının internette yayınlandığı süre zarfınca bu kalıcı bağlantının yani URL’nin değişmesi beklenmez. Web sitesinin ne hakkında kurulduğu gibi bilgileri gelen ziyaretçilere ve arama motoruna sunma imkânı sunar. 2083 karakter kadar uzun olabilen kalıcı bağlantılar SEO amaçları için kısa tercih edilir. Ne kadar kısa o kadar iyidir.

WordPress’te Slug (Kısa İsim) Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Kalıcı bağlantılar hakkında internette araştırma yapıldığında sıklıkla karşılaşılan konu kısa isim konusudur ve çoğu kişi Slug yani kısa isim hakkında bilgiler ve tavsiyeler verir. Kısa isim ve kalıcı bağlantılar bağlantılı iki önemli araçtır. Ya da şöyle tabir edilirse kısa isim kalıcı bağlantının bir parçasıdır denilebilir. URL’nin bir web sitesine ait belirli bir sayfasını basit ve anlaşılır bir şekilde gösteren bölüme kısa isim (Slug) denir. Her zaman yazılmaya domainden sonra yer alan slash işaretinden sonra başlar.  URL’de o sayfanın içeriğini tanımlayan ve belirten kısma kısa isim adı verilir.

En İyi Permalink (Kalıcı Bağlantı) Uygulamaları Nelerdir?

SEO için her web sitesi içeriğinde olduğu gibi kalıcı bağlantılarda optimize işlemine uğraması gerekir. Kalıcı bağlantılar genellikle kısa ve açıklayıcı tercih edilir. Bu sayede web sitesi hakkında net ve doğru bilgiler verir. Bir web sayfasının başlığı için kullanılan isim ile aynı SEO anahtar kelimeleri içermesi önerilir ve tavsiye edilir. Bu sayede web sayfası hakkında net bir bilgi içeriği elde edilir. Arama motorlarına sayfa içeriği hakkında da yeteri bilgi sunulmuş olur. Bu anahtar kelimeler web sitenin arama sonuçlarının daha yüksek olmasına da zemin hazırlar.

Https ile başlaması gerekir. Bu web sitesinin güvenilir olduğunu belirtir. Ayrıca web sunucu ve tarayıcı arasında tüm verilerin şifrelendiğini belli eder. Buda ziyaretçilere güven verir. Bazı web sunucular büyük harfleri farklı algılayabilir bu nedenle küçük harf tercih edilmesi önerilir. Boşluksuz olmalı kelime aralarına (-) kısa çizgilerin konulması gerekir. Kalıcı bağlantılar değiştirilebilir fakat aynı kalması önerilir. Kalıcı bağlantı değiştirmek gerekirse 301 yönlendirmesinin ayarlanması gerekir. Bu ayar sayesinde arama motoru ve kullanıcılar asıl URL’den yeni URL’ye yönlendirilir. Kullanıcılar eski bir bağlantıya ulaşabilir veya istediği sayfaya girebilir. Ayrıca 404 hataları önlenir ve bozuk bağlantılar giderilir.

WordPress Ve Kalıcı Bağlantılar 

Son yılların en popüler CSM’si WordPress’dir. Birçok nedenden dolayı bu konuma gelmiştir. Bu nedenlerin en önemlisi de sürekli yenilenmesidir. Kalıcı bağlantı terimini kullanmayı seçen ilk platform WordPress’dir. Web sitelerin tamamına da URL yapısını özelleştirilme yetkisi verdi. Web site bağlantı ayarları WordPress’te kolaylıkla düzenlenebilir ve hatta değiştirilebilir. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar (Permalinks) menüsü üzerinden ilgili panele ulaşılabilir ve basit bir şekilde bağlantı ayarları düzenlenebilir. Kalıcı bağlantı yapısını belirleyen kullanıcılara WordPress çok fazla seçenek sunar.

Çok popüler olan Post Name”Gönderi Adı çok fazla kişi tarafından tercih edilen bir seçenektir. Gönderi Adıdayedinde URL’de gereksiz sayılabilecek kategori, tarih gibi bilgiler kaldırılır. Genellikle WordPress bu seçim ile web sayfası başlığını kullanır ve kısa çizgiler ile bu işlemi tamamlar ismi oluşturur. Tecrübe ve bilgi birikimi isteyen kalıcı bağlantı çalışması önemli bir tekniktir. Yapılacak en ufak bir hata URL yapısının tamamen değişmesine neden olur. Bu da performans düşününce zemin hazırlar. Bu nedenle kalıcı bağlantı ile çalışırken çok dikkatli olunması gerekir.