Wordpress İletişim Formu Eklentisi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress İletişim Formu Eklentisi
İYİBİRHOST BLOG

WordPress İletişim Formu Eklentisi

Web sitelerinde kullanıcı ile etkileşime geçmenin pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemler sayfaya bir form eklemek, yorum alanını aktifleştirmek, kullanıcının kendine özel bir başlık açabileceği forum sayfaları oluşturmak şeklinde sıralanabildiği gibi alternatifler çoğaltılabilir.

WordPress’in de mevcut yapısına dâhil edilebilecek iletişim formları ile sitenizi ziyaret eden kişilerin sorularını yanıtlamak veya onlarla herhangi bir konu hakkında iletişime geçmek mümkündür. Bu sayede kullanıcının sizi bot bir sayfa olarak nitelendirmemesi ve ziyaretçilerinizin geri dönüşü de daha hızlı olmakta, sayfanızın arama motorlarındaki varlığı güçlenmektedir. Peki, WordPress iletişim formu nasıl eklenir? Bugün sizler için sayfanıza iletişim formunu ekleme adımlarından söz edeceğiz.

İletişim Formunun Avantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak sitenize ekleyeceğiniz iletişim formunun avantajlarına değinelim. Eğer sayfanızda bir form bulunuyorsa spam e-posta adresleriyle karşılaşma riskiniz azalır. Çünkü mevcut form sizi spam mesajlara karşı koruma altına alarak doğru ve faydalı mailler almanızı sağlar. Bu sayede e-posta adresinizin yer aldığı sayfa üzerinden gereksiz spam trafiği de engellenmiş olur.

Bir iletişim formu kullanıcılara dair detaylı bilgi edinmenizi sağlar. Üstelik formu dilediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz. Cinsiyet, yaş aralığı, e-posta adresi, il, ilçe, telefon numarası gibi değerli bilgiler edinmeniz halinde onlara ileride değerli reklamlar gösterebilir ve sitenizi ziyaret eden potansiyel kitle hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Günümüzde bilişim sektöründe çalışan kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu şey zamandır. İletişim formu sayesinde ziyaretçilerinizin sorduğu sorular arasında istediğiniz kişiye yanıt vermeniz mümkündür. Gereksiz soru akışı da bu şekilde engellenmiş olur.

WordPress’e İletişim Formu Nasıl Eklenir?

  • Sayfanıza herhangi bir kod ihtiyacı olmaksızın iletişim formu eklemek için öncelikli olarak hazır bir form taslağına ihtiyaç duymaktasınız. Bu taslak pek çok web sitesinde ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve içerisinde hazır halde bir formun geleceği pratik bir taslaktır.
  • Taslağı indirdikten sonra birkaç ayarlama ile formu sayfanıza entegre etmiş olmaktasınız.
  • Kurulum aşaması için öncelikli olarak mevcut WordPress panelinize giriş yapın ve eklentiler alanında “Yeni ekle” sekmesine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza çıkan arama çubuğundan formun adını yazdıktan sonra hemen yükle butonuna tıklayın. Bu sayede form sayfanıza yüklenecektir. Yükleme adımından sonra aktif hale gelmesini istiyorsanız “Etkinleştir” seçeneğine tıklamalısınız.

WordPress İletişim Formunun Yapılandırılması

İletişim formunu istediğiniz şekilde yapılandırmak istiyorsanız öncelikle kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra sol panelden iletişim alanına tıklamalısınız. Açılan sayfada iletişim formları menüsünü göreceksiniz.

Bu menüde formunuzun mevcut şablonu yer alır. Değiştirmek isterseniz e-posta, konu, isim, mesaj gibi alanları dilediğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz. Ancak buradaki değişiklikleri yapmak istemiyorsanız posta bölümüne giriş yapabilirsiniz. Bu alanda yer alacak düzenlemelerin kalıcı olarak kaydolmasını istiyorsanız “Kaydet” butonuna tıklamayı unutmamalısınız.

Kaydettiğiniz iletişim formunu düzenlemek isterseniz “iletişim formunu düzenle” alanına girmelisiniz. Bu süreçte kod bilgisine ihtiyaç duyacağınızı hatırlatmak isteriz. “Bu kısa kodu kopyala” alanının hemen altında bulunan ve contact-form ile başlayan kodu kopyalamalısınız.

Eğer mevcut sayfanızda bir iletişim alanı yer yoksa WordPress’in panelinden sayfalar alanına tıkladıktan sonra “Yeni ekle” seçeneğini izlemelisiniz. Açılan alanda uygun bir başlık ismi yazdıktan sonra kopyaladığınız kodu yapıştırmalı ve daha sonra “Yayınla” demelisiniz. Bu adımdan sonra iletişim formunuz yapılandırılmış olarak hazır hale gelecektir.

İletişim Formu Neden Çalışmaz?

Bu durumun birkaç nedeni olabilir. Form için uyguladığınız kodlar çalışmayabilir veya mail sunucunuzun yapılandırılma sürecinde bir hata oluşmuş olabilir. Eğer sitenizin yer aldığı barındırma ünitesi ilgili mail altyapısını desteklemiyorsa formlar sayfanıza düşmeyecek veya kullanıcının karşısına bir hata mesajı gelecektir. Bu nedenle SMTP mail ayarlarının düzgün bir biçimde oluşturulmuş olmasına dikkat etmelisiniz.