WordPress Hızlı Tablo Oluşturma Tekniği
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Hızlı Tablo Oluşturma Tekniği
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Hızlı Tablo Oluşturma Tekniği

WordPress oldukça gelişmiş bir editöre sahiptir. Çok fazla özellik içerir. Klasik editör veya Gutenberg editörü kullanılarak WordPress’te tablo oluşturmak mümkündür. Gutenberg editörü kullanmak için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmak gerekmez. Görsellik ve yazı içeriği bakımından oldukça zengin göze hitap eden içerikler oluşturmaya yardımcı olur. Gutenberg editörü çok fazla özellik içerde de tablo oluşturma fonksiyonlarının çoğunu karşılamaz ve yetersiz kalır. İçerik organize işlemi için çeşitli tablo sunucularına ihtiyaç duyulur. Ziyaretçiler için bu göze hitap eden bir görsel zenginlik olacaktır. HTML ve CSS bilgi birikimine dayanarak tablo oluşturma yoluna başvurulabilir. WordPress için de geliştirilmiş tablo eklentileri de mevcuttur. Peki WordPress’te tablo ekleme işlemi için hangi adımlar izlenir?

WordPress Tablo Ekleme Eklentileri Nelerdir?

“TablePress” eklentisi, WordPress için geliştirilmiş ve çok gelişmiş özelliklere sahip çok tercih edilen bir eklenti türüdür. Temiz bir şekilde oluşturulmuş bir eklentidir. Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden tablo oluşturmak bu eklenti ile oldukça kolaydır. TablePress eklentisinin tablo oluşturmak için sundukları nelerdir?

TablePress eklentisi sıfırdan tablo oluşturma imkânı sunar. Buna ek olarak daha önceden başka bir program ile oluşturulmuş bir tablo bilgisayarda mevcut ise bunun içe aktarma tekniği ile WordPress sitesine aktarımını sağlar.

Dışa aktarma özelliği sayesinde de WordPress’te oluşan bir tabloyu başka formatta dışa aktarımı sağlar.

Excel programı kullanılarak tablo oluşturma işlemine yatkın bir kişi TablePress eklentisi ile daha kolay tablo oluşturabilir. Formül desteği sayesinde ayrı bir bölüme ihtiyaç kalmadan site üzerinde hesaplama yapma kolaylığı sunar.

Responsive tablolar oluşturma, tablo filtreleme, PDF formatında tabloyu indirme, sıra kontrolü sağlama gibi özellikleri sayesinde daha işlevsel bir yapıya sahiptir.

WordPress’te Tablo Oluşturma Eklentisi Kurulumu 

TablePress eklentisini WordPress’te kurmak oldukça basit bir işlemdir. TablePress eklentisinj aşağıdaki gibi kurup anında tablo oluşturma işlemine geçiş yapılır. WordPress panelinde giriş yaptıktan sonra sol üst bölümde yer alan Eklentiler > Yeni Ekle > sağ üstte yer alan arama çubuğuna  TablePress yazılır ve ilerlenir. TablePress seçilir ve hemen yükle seçeneğine tıklanarak yüklenme işleminin tamamlanması beklenir. Ardından çıkan Etkinleştir buttonuna basılarak işlem tamamlanır.

WordPress Tablo Oluşturma İşleminde İzlenilecek Adımlar Nelerdir?

TablePress yükleme işleminin ardından WordPress panelinde TablePress adına bir menü oluşacaktır. Buraya girerek tablo oluşturma işlemine başlanır. Üst bölümde yer alan “Yeni Ekle” sayfasına geçilir. İstenilen tablo özellikleri yani satır sütun sayısı girilir ve “Tablo Ekle” butonuna basılır. Sistemin yonlentirmesi ile yeni bir tablo oluşturulabilir veya mevcut tablo düzenlenebilir. TablePress tarafından tabloya Tablo ID Kimliği verilir buna gerekmedikçe müdahale edilmez. Kısa kod oluşturarak tablolun yazıda ve sayfada görünmesi sağlanır. Ziyaretçiler de bu sayede tabloyu görebilir. Tablo adını ise ilk aşamada tabloya verilen isimdir. Açıklama işlemini de satır sütun sayısı girilirken yapılır daha sonradan değişiklik yapılabilir. Tablo içeriği de tablo hakkında bilgilendirme yapmak için önemli bir aşamadır. Tablo Manipülasyon işlemi sayesinde tablo içeriği geliştirilebilir. Tablo içerisine bağlantı ve resim ekleme işlemleri yapılabilir. Gelişmiş düzenleyici sayesinde ise tablo daha da geliştirilebilir. Seçilen Satırlar1 bölümünden ise yazıda görünmesi istenmeyen satırlar ise gizlenebilir. Yada görünür yapmak için tekrar buradan etkinleştirilir. Seçilen Satırlar2 bölümünden ise satır çoğaltma veya satır silme işlemi yapılabilir. Aynı işlemler Seçilen Sütunlar 1 ve Seçilen Sütunlar2 bölümünden sütunlar içinde yapılabilir.

WordPress’te Tablo İçe Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel ya da farklı bir uygulama ile oluşturmuş olan farklı formatlarda tabloları WordPress’e aktarmak için TablePress eklentisini geçilir ve buradan “İçe Aktar” buttonu tıklanır. Bu bölümden tablo içe aktarılır. Tablo içe aktarılırken üzerinde değişiklik yapılabilir.

WordPress’te Oluşturulan Bir Tabloyu Dışa Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress TablePress eklentisi sayesinde tabloyu saniyeler içerisinde dışa aktarma işlemi yapılır. TablePress menüsünden “Dışa Aktar” seçeneği seçilir ve işlem gerçekleştirilir. Tablo başka bir formatta dışa aktarılabilir.