WordPress Bileşenleri Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Bileşenleri Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Bileşenleri Nelerdir?

İnternet sitelerinin milyonlarca güvenlik özelliğini alt yapısında sunan WordPress bileşenlerinin özellikleri siteler için oldukça yararlar sunuyor. Sitenize farklı özellikler sunan bileşenlerden ve işlevsel yapısından faydalanabilirsiniz. WordPress’in kullanımındaki işlevsel bileşenlerin eklenmesindeki adımlar ve özellikleri şöyle tanımlanabilir;

WordPress Bileşenler Nedir?

İnternet sitesi için tasarlanmış WordPress bileşenleri siteler için önemli parçalar olarak bilinir. Site için footr veya kenar çubuğu bölümüne eklenecek içerikler bileşenler bileşenlerin parçası olarak yer alır. WordPress bileşenlerinin görevi arama çubuğunu, güncel içerikleri takvim gibi bileşenlerin eklendiği WordPress bileşenlerini sitelerde sürükle-bırak yöntemi kullanarak siteye eklemek mümkün. Varsayılan WordPress bileşenleri şöyle bilinir;

Arşivler: Aylık olarak yayınlanmış arşivler için kutucuk eklenmesine yarar.

Ara: Site içerisinde aramanın sağlanması için kutucuk eklemeyi sağlar.

Etiket Bulutu: Kullanılmış etiketlerin listelenmesi için gereklidir.

Dolaşım Menüsü: Oluşturulan menünün bileşen alanında görünmesini sağlar.

RSS: RSS içeriklerini çekerek yayının gerçekleşmesinde yayının gerçekleşmesinde katkıda bulunur.

Meta: RSS, WordPress kaydol ve giriş butonları org bağlantısı eklemede görevlidir.

Kategoriler: Sitedeki bulunan kategorilerin listelenmesinde görevlidir.

Galeri: Resim galerisi oluşturmak için kullanılır.

Resim: Resim alanına görsel eklenmesini sağlar.

Sayfalar: Oluşturulan sayfaların listelenmesi için kullanılır.

Metin: Dilediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz bir metin alanı eklemenizi sağlar.

Ses Dosyası: Müzik dosyaları ve herhangi bir ses dosyasını kullanıcılara dinlemede kullanılır.

Son Yorumlar: Son yorumları listelemede görev alır.

Son Yazılar: Son yayınlanan içeriklerin listelenmesi için kullanılır.

Video: Yazıların takvim üzerinde listelenmesinde kullanılır.

Takvim: Sitenizde yayına alınmış tarihsel düzenini gösterir.

Özel HTLM: HTLM kodu çalıştırma da kullanılır.

WordPress Bileşenleri Giriş

WordPress bileşenlerini kullanıcı tecrübesi gelişimi için kullanabilir yönetim paneli girişini yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra yapılması gereken; Sol menü de bulunan Görünüm> Bileşenler sayfası ile geçiş yapın.

1-Kullanmak istenilen bileşenlerden Mevcut Bileşenler mausun sol tuşuna basılı tutup sağ tarafta bulunan bileşen alanlarından hangi alanı görmek istiyorsanız o alana bırakın.

2-Sürüklenen bileşenden çıkan alan ayarları tamamlanarak ayarları kaydedip değişiklikleri tamamlayın. Yapılan değişiklikleri görmek için siteye göz atın.

WordPress Bileşenlerinin  Düzenlemesi

Yayınlanan bileşenlerin düzenlenmesi için WordPress yönetim paneli sol menüden Görünüm>Bileşenler sayfasına geçiş yapın. Sonra yapacağınız şey hangi bileşeni düzenlemek istiyorsanız mausa gelip bir kere tıklayarak hangi bileşeni düzenliyorsanız karşınıza o bileşenin ayarları çıkacaktır. Ayarları yaptıktan sonra kaydet butonuna basarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.

WordPress Bileşenleri  Görünmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Oldukça kolay içerikleri olan WordPress kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlayan bir bileşendir. Kodu açık kaynak olarak geliştirilen WordPress’te binlerce tema bulunmaktadır. Binlerce tema barındıran WordPress 3. kişiler için oluşturulmuş bir bileşimdir. Bazı temalar bileşen desteği içermez bu nedenle bileşenler sekmesine geçiş te bileşenlerin ekleneceği alanı görmeniz mümkün olmaz. Bileşen desteği için manuel ile ekleme yapabilirsiniz.

Temaya function.phm dosyasını kodunu kullanarak açmanız gerekmektedir.  Dosyanın altından paylaşılan dosyanın alt kısmına inerek kod girişini yapabilirsiniz. Dosyalarınızı isimlendirmek için ise name yazan yere istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Düzenleme yaptıktan sonra ilgili bileşenin hangi alanda yer alacağı belirlenmelidir. Tüm sitelerde görüntülenmesinde kullanacağınız dosya sidebar.php dosyasında yer alacaktır.

Yerleştirilen koddan sonra WordPress bileşenleri görmediğiniz durumda sorun ortadan kalkmış demektir. Verilen adımlara göre uygulanacak bileşen ekleme ile istediğiniz düzenleme ve eklemeleri yapabilirsiniz. Klasör haline getirebileceğiniz dosyalarınızı isterseniz sıkıştırılmış dosya tarzında saklayabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosya bilgisayarınızda fazla dosyaların yer kaplamaması için gereklidir. Bileşenler her zaman doğru kodu vermeyebilir dosyalarda kullanılacak kodlar verilmiştir. Kodları kullanarak eklemek istediğiniz alanları yazabilir kullanmaya başlayabilirsiniz.