Wordpress Admin Paneline Girilememesi Durumunda Bilinmesi Gerekenler
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Admin Paneline Girilememesi Durumunda Bilinmesi Gerekenler
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Admin Paneline Girilememesi Durumunda Bilinmesi Gerekenler

Son zamanların internet üzerinde %35 oranları ile web projelerinin öncülüğünü üstlenen WordPress uygulaması, sahip olduğu güç ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Fakat diğer uygulamalar ibi WordPress üzerinde de ufak çaplı sorunlar kullanıcılarını sıkıntıya sokabiliyor. Bu sorunların başında ise şifre hataları yer alıyor. Her ne kadar kullanıcısının canını sıkan bir durum olsa da çözümü kolay yollardan halledilebiliyor.

WordPress Şifre Hatasının Sebepleri

WordPress, birçok sebep dayalı olarak kullanıcısına şifre hatası verebilir. Genellikle sisteme giriş esnasında oluşan şifre hataları, fazlası ile başarısız olarak sonuçlanan şifre denemeleridir. Sebebiyet olarak bazen bir bot ya da sizin için kötü niyet besleyen herhangi bir kişi tarafından yapılan planlama olabilir. Yapılan bu hatalı girişlerin sonucundan WordPress kullanıcısına 20 saniye gibi kısa bir süre tanıyarak bu sürenin sonunda tekrar şifre girişinin yapılması gerektiği uyarısını verir.

Şifrenin Hatırlanmaması Durumunda Ne Yapılmalı?

WordPress ‘in sizlere tanımış olduğu 20 saniye sonrasında şifrenin tekrardan başarısız giriş yapılmaya çalışılması, WordPress uygulamasında olan aktif admin girişinizi engeller. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda web projelere alan yaratan hosting aracılığı ile cPanel’e ulaşılması, ulaşılan cPnael ile WordPress Applications paneline erişimi, giriş yapılan yerdeki sınırlı giriş deneme ayarlarının no, do not limit failed login attempts’nin aktif hale getirilmesi ve yapılan bu işlemler sonrasında tekrardan wp-admin sayfasına geçerek kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmalıdır.

Giriş yapıldıktan hemen sonra cPanel ayarlarında yaptığınız değişiklikleri eski haline getirmeyi unutmamalısınız. Ayrıca hosting uygulamanızda WordPress Applications özelliği yer almıyorsa bunun yerine internet bağlantısını sağlayan modem resetlenerek Ip adresi değişikliği sağlanabilir. Bu sayede siteye hızlı erişim sağlanmış olur.

Şifre Sıfırlama İşlemleri

Giriş esnasında mevcut şifre ile giriş sağlanamayıp, birden fazla yanlış giriş denemeleri sonrasında her ne kadar sisteme giriş yapsanız da şifreniz için değişiklik isteyebilirsiniz. Şifrenizi belirli aralıklar da farklı rakam ya da harfler ile değiştirmek güvenliğinizi artıracaktır. Bunun için şifre sıfırlama yöntemi size yardımcı olur. Web projenizde yer alan hosting aracılığı ile giriş yaptığınız cPanel, WordPress Applications uyulması içerisindeki genel bakış bölümündeki yönetici şifresi kısmımdan belirlemek istediğiniz yeni şifrenizi girebilirsiniz.

Emin olduğunuz şifrenin kayıt işlemi için ise genel bakış bölümünün en alt kısmında yer alan kaydet butonu ile sağlayabilirsiniz. Sağlamış olduğunuz bu adımlar ile şifrenizi sıfırlamış ve yeni belirlediğiniz şifreyi aktif hale getirmiş olursunuz. Aynı zaman da şifre sıfırlama işlemlerinizi yine cPanel üzerinden Phpmayadmin aracılığı ile wp_users özelliğine erişebilir ve seçeceğiniz kullanıcı adının düzenlenmesi kısmından da kolayca yapabilirsiniz.

WordPress Sayfa Hatası Verdiğinde Ne Yapılmalı?

WordPress uyulamasında sıklıkla rastlanan beyaz sayfa hataları, birçok sebebten dolayı kullanıcın karşısına çıkabilir. Sistem içerisindeki hosting disk kullanım alanının dolması ve %100 oranlarının aşılması, tema eklentilerinin uyumsuzluk içerisinde olması, güncelleme yapılmasının ardından kodlama hatalarının ortaya çıkması gibi birçok nedenler beyaz sayfa hatalarına yol açabilir. Ortaya çıkan bu beyaz sayfa hataları FTP programlarının açılması ve erişimin sağlanması, public_html klasörü içerisindeki wp-config.php dosyasının açılarak düzenleme penceresine erişilmesi, php etiketleri üzerinde WP_MEMORY_LIMIT,”64m kodunun eklenmesi ile dosyanın kaydedilmesi gereklidir.

Yapılan bu işlemler sonrasında beyaz sayfa hatasının tekrar ekrana gelmesi, tema ya da eklentilerde sorun olduğunu gösterir. Bu durumda temanın değiştirilerek tekrar kontrolünün sağlanması avantaj olacaktır. Eklentilerden kaynaklandığını düşünüyorsanız aynı işlemi eklentiler için de uygulayabilirsiniz. Herhangi olumlu bir sonuca ulaşılmaması durumunda hizmet sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.