Wordpress Admin Paneline Giremeyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Nelerdir!
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WordPress Admin Paneline Giremeyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Nelerdir!
İYİBİRHOST BLOG

WordPress Admin Paneline Giremeyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Nelerdir!

WordPress sahip olduğu alt yapı ve çeşitli özellikleri ile şu an en çok tercih edilen sistemler arasında yer alıyor. Web proje kullanıcılarının %35’inden fazlasının tercih ettiği sistem oldukça güçlü bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Azda olsa bazı teknik sorunlar yaşanabiliyor. En önemli WordPress hataları ise şifre hatalarıdır. WordPress şifre hatası nedir ve çözümü var mıdır? Tabii ki de çözümü vardır ve oldukça basittir. WordPress admin paneline girişte sorun yaşayanlar için adımlar aşağıda ki gibidir.

WordPress Şifre Hatası Nedir?

WordPress şifre hatası panele girişi engelleyen bir hata türüdür. Çeşitli sorunlar buna neden olabilir. En bilindik sebep ise sisteme birçok yerden girilmeye çalışılmasıdır veya çok fazla başarısız girişte buna sebep olabilir. Bu kötü kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği gibi bot tarafından da yapılmış olabilir ve bunun sonucunda çeşitli hata uyarıları alınır. Belli bir süre sonra tekrar girmeyi deneyin uyarısı da bunlardan biridir. Peki bu sorunun çözümü mümkün müdür?

Başarısız Girişler Sonucunda Oluşan Hata

WordPress sisteme girişte sürekli başarısız olan adminin girişini kısıtlar ve belli bir süre giriş yapılmasını engeller. Bu tarz sorunlar karşısında yapılması gerekenler şu şekildedir.

cPanel’e erişim web projesinin yer aldığı hosting üzerinden sağlanması gerekir.

cPanel üzerinden WordPress Applications paneline erişim sağlanır ve genel bakış bölümüne girilir burada  yer alan sınırlı giriş denemesi ayarları değiştirilerek  no, do not limit failed login attempts seçeneği işaretlenir.

Şimdi tekrar wp-admin üzerinden panele kullanıcı adı ve şifre girilerek giriş sağlanır.

Tüm işlemler gerçekleştikten sonra tekrar panele erişim sağlanır. Bu adımların ardından cPanel içinde yer alan sınırlı giriş denemesi ayarlarınının aktif hale getirilmesi gerekir. WordPress Applications adlı uygulama hosting siteminde yer almıyor ise ilk yapılacak işlem internet bağlantısına ait modem resetlenir. Bu sayede IP adresi değişimi sağlanır.  IP adresi üzerinde yer alan ban probleminin giderilmesi üzerine  siteme erişim hızlıca çözüme oluşmuş olur ve siteme giriş sağlanır.

WordPress Sisteme Giriş Hatası Ve Şifre Sıfırlama

Çok fazla başarısız deneme sonucunda da olsa siteme bir şekilde girilmiş olunabilir. Fakat panelin güvenliği konusunda kafalarda soru işaretleri kalır. Bu sorunları gidermek için şifre sıfırlama yoluna gidilebilir. Bu sayede sistemin güvenliğinden emin olunur. Ayrıca belli aralıklarla şifre değişikliği her zaman güvenli bir yöntem olarak kabul edilir. Peki WordPress’te şifre sıfırlama yöntemleri nelerdir? İzlenilecek adımlar şu şekilde sıralanabilir:

cPanel’e erişimi web projesi üzerinde yer alan hosting üzerinden sağlanır.

cPanel üzerinden WordPress Applications paneline erişim sağlanır ve burada yer alan  genel bakış bölümüne girilir. Ardından yönetici şifresi sekmesine gidilerek yeni şifre girilir.

Çıkan sayfada en altındaki kaydet butonuna tıklanır. Tüm bu adımlar sonucunda ise şifre sıfırlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

PhpMyAdmin üzerinden de şifre sıfırlama işlemi gerçekleştirilebilir.

PhpMyAdmin paneline cPanel üzerinden erişilebilir.

Panelde bulunan veri tabanı ismi seçilir ve yanında yer alan + işaretini tıklanır.

wp_users yazısı çıkacaktır bunun üzerine tıklanır ve açılan bölümde kullanıcı adlarının yer aldığı görülür.

Düzenlemek istenilen kullanıcı adları buradan düzenlenebilir.

Daha sonra açılan pencerede yer alan user_pass bölümünde bulunan function özelliğini MD5 olarak değiştirilir.

En son değer bölümüne yeni şifre girilir ve şifre sıfırlama tamamlanır.

WordPress kullanıcıların sık karşılaştığı diğer bir sorun da beyaz sayfa hatasıdır ve çözümü oldukça basittir. Çeşitli sebepleri olabileceği gibi en belirgin beyaz sayfa hatası fazla hafıza kullanımından kaynaklanır.