Windows Bulut Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar? Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Windows Bulut Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?
İYİBİRHOST BLOG

Windows Bulut Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar, sorusu depolama, veri tabanı, ağ, yazılım, analiz ve sunucu hizmetlerinin internet üzerinden yararlanılarak daha hızlı inovasyon, ekonomik ölçeklendirme ve esnek kaynak sunulmasına imkân verilmesi anlamına gelir. Windows bulut sunucu ile normalde kullandığınız bulut hizmeti için ödeme yaptığınızda işletim maliyetiniz düşürülür, bulut sunucu alt yapınızı daha iyi bir şekilde çalıştırır.

Yapmanız gereken iş gereksinimlerine göre bulut sunucunun ölçeklendirmesini kullanılabilir. Bulut sunucu web uygulamaları, yazılım yüklemeleri, yedeklemeler, proje geliştirme işlemleri, dosya senkronizasyonunun yapılması ve paylaşımı için kullanılır. Bulut sunucular web sitelerinde kesinti yaşamadan kullanılmaya imkân sağlar. Çalışma süresi en yüksek düzeydedir. Birden fazla sunucudan oluşan bulutlar güçlü bir altyapıya da sahiptir.

Windows Bulut Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Genellikle sunucular ayrı ayrı kullanım alanlarına sahiptir. Hangi özelliğin baskın olmasını isterseniz sunucunuzu ona göre seçersiniz. Fakat Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar, sorusuna ayrı ayrı kullanım sunmaz çünkü birçok sayıda sunucunun bir araya gelmesi ile oluşur, denilir. Bu sayede sistemde yer alan bir sunucunun arızalanması halinde bulutta yer alan diğer sunucular sayesinde siteniz kullanılmaya devam eder. Bulut sayesinde veri kaybı yaşanmaz.

Ayrıca Windows bulut sunucu sayesinde yük dengelemesi yapılır. Sistemde yer alan iş yükü dağıtılır ve bulutta yer alan hiçbir sunucuya fazladan iş yükü bilmez. Windows bulut sunucu da yer alan web siteleri diğer kullanıcılardan etkilenmez. Bulutun RAM, CPU ve SSD Disk alanı gibi kaynaklar tamamen kişiye özeldir. Bulutlarda ölçeklenebilirliklerde kaynak artırımı sağlanabilir. Hızlı yüklenme, arıza, bakım ve donanım iyileştirmelerinde web sitelerinde kesinti yaşanmaz. Bulut sayesinde donanımsal değişiklikler sanal olarak gerçekleştirilir.

Windows Bulut Sunucuları Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

Windows bulut sunucu, belirli alanlarda büyük kolaylık sağladığı için tercih edilir. Bu alanlar yani bu web siteleri şunlardır: Online satış siteleri, haber siteleri, sosyal medya platformları, arama motorları gibi projeler, hızla büyüyeceği öngörülen siteler, kesintisiz erişimin önem arz ettiği siteler, yüksek performans gerektiren siteler, yoğun trafiği olan web siteleri için bulut sunucu tercih edilir. Sitenize uygun Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar sorusunu öğrenmek istiyorsanız firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Windows Bulut Sunucuları İle VPS/VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar, konusunda sanal sunuculardan Vps kaynakların sanallaştırılması ile yazılımsal bölümlere ayrıldığı görülür. Bu bölümler birbirlerinin performanslarından etkilenirken Windows bulut sunucuları kaynaklar açısından birbirlerinden etkilenmez. Vps trafik dalgalanmaları konusunda yetersizken bulut sunucuları bu konuda daha başarılıdır. Bulut sunucular kişiler esneklik sunar, Vps esneklik sunmaz.

Vps yüksek düzeyde depolama ihtiyacı olan ve uptime oranının yüksek olması gereken sitelerde gerekli ihtiyacı karşılayamaz. Fakat Windows bulut sunucu bu konuda oldukça yüksek depolama ihtiyacı ve uptime sunulur. VDS yanı atanmış sunucularda ise az sunucu kaynağı var iken Windows bulut sunucularında daha fazla sunucu kaynağı vardır. Bulut sunucularda bir sunucu çökse bile diğer sunucular sayesinde site çalışmaya devam eder. VDS sunucusunda ise bu mümkün değildir.

Windows Bulut Sunucuları İle Dedicated Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dedicated sunucular yüksek düzeyde performanslı veri tabanlarına sahiptir. Yoğun Ram kullanan uygulamalar için uygundur. Fakat dedicated sunucular tekli yapıya sahipken Windows bulut sunucu nedir ve ne işe yarar sorusu çok yanıtlı yapıya sahiptir.

Bu sebeple kesintisiz erişim ve geniş kaynaklar bulut sunucuda daha gelişmişken, dedicated sunucuda böyle bir durum söz konusu değildir. Dedicated sunucuların maliyeti Windows bulut sunuculara göre daha yüksektir. Güvenlik konusunda Windows bulut sunucusu daha etkilidir. Bulut sunucu kullanmak isteyen kişiler firmamızdan hizmet alabilirler.