WHM Cpanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
WHM Cpanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi
İYİBİRHOST BLOG

WHM Cpanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi

WHM Cpanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi

Linux tabanlı hosting sunucuları arasında yer alan ve lisanslı site yönetim aracı olarak bilinen cpanel kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağlar. Dünyaca popüler olarak kullanılan bu kontrol paneli tarayıcı üzerinden yönetilerek ve site adı ya da hosting sağlayıcısı tarafından tanımlanan kullanıcı adı- şifre ile yönetim paneline erişim sağlamayı mümkün kılar. Böylelikle web sitesi sahipleri kolay bir şekilde sitelerini yönetebilir ya da hosting açısından tüm işlemlerini kolayca halledebilir.

Cpanel Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar en hızlı ve etkili bir biçimde özel olarak mail oluşturma imkânına sahip olabilir ve oluşturmuş oldukları bu mail adresini kısa yoldan yönetebilirler. Subdomain, domain gibi ekleme işlemleri de yapılabilen Cpanel’de kullanıcılar herhangi bir şekilde güvenlik sorunu yaşamazlar.

Aynı zamanda site yedekleme işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilerek kullanıcıların içerikleri tam olarak güvende tutulur. FTP erisimi sağlama, disk alanı kullanımı ya da siteye trafiği gibi birçok bilginin görüntülenebildiği cpanel bir panel üzerinden tüm işlemlerin yapılmasını sağlar.

Neden Cpanel Tercih Edilmeli?

Cpanel kullanmayan web sitesi sahiplerinin genellikle site yönetimi sırasında istedikleri herhangi bir işlemi tek tek komut vererek gerçekleştirmelidir. Bu durum tam anlamı ile zaman ve emek kaybı olacaktır. Ancak cpanel tarafından sunulan hızlı bir şekilde site yönetimi imkânı her açıdan kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle web site sahipleri uzun kod yazımları ile ilgilenmeden kısa sürede web sitesi ile alakalı tüm işlemlerini tamamlayabilir.

Cpanel Ücretli Mi?

Web sitesi oluşturmak isteyen birçok kişi ya da kişilerin cpanel ile ilgili kısa bilgisinin olmasının hemen ardından cpanel’in ücretsiz bir platform olup olmadığını merak eder. Ancak kullanıcıları için lisans sistemi ile çalışan cpanel lisans tarifeleri ile hizmet vermektedir. Birçok farklı özellik sunarak ihtiyaçlar doğrultusunda farklı ücretlendirmeler uygular.

Cpanel tarafından kullanıcılara sunulan en önemli avantaj ise 14 günlük ücretsiz lisans sağlama imkanıdır. Bu süre içerisinde kullanıcılar cpanel hakkında gerekli bilgileri edinerek kendileri için ne kadar önemli olduğunu öğrenir ve bu kolaylığı deneme fırsatı bulur. Sonraki süreçte ise cpanel kullanıcısı olmak için Cpanel Reseller Hosting Satın Al- Kirala hizmetinden faydalanmak gerekir.

WHM Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Web Server yapıları için kullanım amaçları doğrultusunda gereksiz dosyalar bulunur. Bu gereksiz dosyaları ise akışı ve kullanım amacı doğrultusunda dosya bütünlüğünü bozabilir. Bu bütünlüğün bozulmaması için WHM kullanan site sahiplerinin gereksiz dosyaları bilmeleri ve temizlemeleri gerekir.

Sunucu üzerindeki gereksiz olarak görülen bu dosyalar log dosyaları tarafından oluşur. Disk alanlarında yer açmak ve bu gereksiz dosyalardan kurtulabilmek için dosyaları hedef almalıdır. Aynı zamanda WHM aracılığı ile hosting hizmeti verilen sunucular üzerinde fazla gereksiz dosya olması bazı sorunlar oluşturabilir. Bunlar disk ve sunucu genel data havuz limiti açısından büyük bir sorun teşkil edebilir. Kısa bir süre sonra ise kontrol altına alınamayan kayıtları sunucu disk alanı açısından ciddi oranda yer kaplar.

Whm panel kullanıcıları ciddi anlamda log havuzları oluşması nedeniyle şikayetçi olabilir. Ancak log dosyasını silmek için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi sonucu disk alanı rahatlayabilir. Gereksiz olan ve ciddi anlamda data alanı kaplayacak olan log dosyalarının temizlenmesi amacıyla bazı komutların yerine getirilmesi önerilir. İlk olarak Apache, cpanel log temizliği açısından kullanacak olan hedef dizinleri;

-Cd/home

-Cd/usr/local/apache/logs

Sonrasında ise error veren log dosyalarının taranması ve silmesi işlemi için find/home/*/public_html-name error_log-type f-ls -exec rm -f{}\; kullanılmalıdır.