Web Sitesinin Güvenilir Bir İzlenim Vermesi İçin Uygulanabilecek 8 Adım
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Web Sitesinin Güvenilir Bir İzlenim Vermesi İçin Uygulanabilecek 8 Adım
İYİBİRHOST BLOG

Web Sitesinin Güvenilir Bir İzlenim Vermesi İçin Uygulanabilecek 8 Adım

Gün geçtikçe etkisini artıran teknolojik dönüşümler sayesinde artık bilgiler ürün ve hizmet sınırlarını aşmakta bu kapsamda daha çok insana ulaşmayı başarmaktadır. Özellikle seçeneklerin çok fazla olduğu İnternet ortamında insanlar hemen hemen her açıdan güvenilir siteleri bulmak için araştırma yapıyor. Bu kapsamda web sitesi kurucularının ziyaretçileri güvende hissetmeleri amacıyla ve bağlılık göstermesi için bazı ipuçlarını kullanmaları sayesinde amaçlarına ulaşabilecekleri 8 adım aşağıda sıralanmıştır.

Web Site Görünümünü Özenli Oluşturmak

Web sitelerinin görünümleri kullanıcılar için güven duygusunu harekete geçiren unsurlardan birisi olarak bilinir. Özellikle şık tasarımlı, kullanışlı, sakin ve akıcı bir site görünümü kullanıcılar için olumlu duyguları harekete getirecektir. Aynı zamanda web sitelerinin mobil uyumlu bir şekilde hizmet veriyor olması önemli bir ayrıntıdır. Bir web sitesinin görünümü mobil kullanım ile uyumlu olmazsa Ziyaretçiler açısından bir hayal kırıklığı yaşatabilecektir. Bu kapsamda web sitesi sahipleri hem tüm mobil cihazlara uyumlu hem de popüler tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışacak, özen gösterilmiş web siteleri oluşturmalıdır.

Ssl Sertifikasının Yüklenmesi

Web sitesi sahiplerinin bir sertifikası yükleme durumunda ziyaretçiler tarafından kullanılan tarayıcılar bu sitelere güvenli değil şeklinde etiketleyebilmektedir. Bu kapsamda web sitelerine SSL sertifikası yüklemek internet tarayıcıları açısından web adresinin yanına güvenli olduğunu gösteren yeşil asma kilit göstergesi eklenmektedir. Bu küçük ama önemli simge birçok ziyaretçi tarafından dikkatle aranır ve onlar için güvenli olduğu göstergesi kabul edilen önemli bir ayrıntıdır.

Kullanıcı Onayına Dair Kanıtları Paylaşmak

Yeni ziyaretçilere daha önceki kullanıcılar açısından onay alındığına dair paylaşımlar ile kanıtlar göstermek rahat ve güvenli bir ortam sağlar. Web sitesine yeni gelen ziyaretçiler eski kullanıcılar tarafından yapılmış olan yorumları ya da bırakılan puanları gördükten sonra site hakkında ürün ve hizmet konusunda güvende hissedecektir. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin yorum ve puan konusuna önemli bir kriter olarak bakmaları önerilir.

Güvenilir İçerik Oluşturmak

Web siteleri hizmet alanları ne olursa olsun ilk kez ziyaret eden kullanıcılar için istedikleri bilgiye ulaşmayı amaç edinir. İlk kez web sitesini ziyaret eden kullanıcıların web sitesi tarafından yayınlanan bilgileri beğenmesi onlar için bir güvenilirlik nedenidir. Bu güvenilirliği artıracak en önemli etken ise özgün ve kaliteli içerikler oluşturmaktır.

Sss Sayfası Oluşturmak

Bir web sitesi sayfası sss oluşturursa site tarafından ürün ve hizmet konusunda kullanıcıların genel anlamda sordukları sorulara cevap bulmak mümkün olacaktır. Kullanıcıların kafasına takılacak her türlü soruya SSS sayfası ile anlaşılır cevaplar veren internet siteleri izledikleri bu şeffaf politika ile güvenli bir ortam bulundurabilecektir.

Kaliteli Hizmet Sunmak

Web sitesi oluşturulduğu sırada ziyaretçilerin site sahipleri ile iletişim kurabileceği yolların bulunduğu bir liste hazırlamak ve bu listeyi bir sayfada bulundurmak güvenilirlik açısından olduğu gibi sorunlara çözüm bulmak için de önemlidir. Bu konuda web sitelerini başarılı bir müşteri hizmeti sunabilmeleri güvenilir ortam hazırlayacaktır.

Reklam Düzeyini İyi Ayarlamak

Web sitesi sahipleri ek gelir elde etmek amacıyla kullandıkları reklamları minimum düzeyde tutmalı böylelikle web sitesinin arka planda kalmasını önlemelidir. Bir web sitesinde reklam yoğunluğunu aşırı olması sayfa ziyaretçileri açısından dikkat dağıtıcı olabileceği için bilgilerin bulunması konusunda zorluk oluşturacaktır. Bu nedenle Web sitelerine reklam ekleyecek olan site sahiplerinin sitenin işleyişine engel olmadan düzeni iyi ayarlanmalıdır. Bu sayede web sitelerinin kullanıcılar için öncelikli amacı kullanıcı memnuniyeti olduğunu fark ettirmek ve güvenilir olduğunu göstermek mümkün olacaktır.