Web Sitenizden Ziyaretçi Sayınız Eksilmesin
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Web Sitenizden Ziyaretçi Sayınız Eksilmesin
İYİBİRHOST BLOG

Web Sitenizden Ziyaretçi Sayınız Eksilmesin

Şahsınıza veya firmanıza ait olan web siteniz ne kadar ziyaret edilmiş olursa olsun çoğu ziyaretçilerin siteye bakmasının ardından hemen ayrılması dikkati çeken bir durumdur. Ziyaretçilerin kısa süre içerisinde siteyi terk etmesi ve büyük oranlarda da geri dönmemeleri web siteniz ile alakalı bir takım şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Ziyaretçilerin kısa sürede siteden ayrılmalarının altında birçok farklı sebepler yatıyor olabilir. Oysa dikkat etmeniz gereken noktalara incelik gösterdiğiniz takdirde ziyaretçi sayınız aratacağı gibi siteden ayrılma oranları da düşüşe geçer.

İçeriklerin Güncel Ve Başlıklarıyla Çelişmemesi Önemlidir

Kullanıcıların web sitelerde alışkanlıkları ile ilgili yapılan son araştırmalar doğrultusunda kullanıcıların 5.59 saniye gibi bir zaman dilimin de inceleme yaptıkları ortaya çıktı. Bu sebeple web sitenizde yayınlayacağınız şeylerin kullanıcıların dikkatini çekmemesi, sürekli güncel halde olunmaması veya web sitenizde bulunan bilgilerin zaman aşımına uğraması sitenizdeki ziyaretçilerin çok kısa bir sürede sitenizi terk etmesi sonuçlarını doğuracaktır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına web sitenizin güncel içeriklerle, içeriklerinizin başlıkla uyumluluğuna ve ziyaretçilerinizin göz yorgunluğuna sebep olmayacak şekilde okunabilirliğine önem vermeniz sizin için büyük avantaj olacaktır.

Site İçerisi Dolaşım Hızlı Olmalı

Web sitenizin yavaş ilerlemesi ziyaretçilerinizin sitenizden ayrılmaya yönelten olumsuz sebeplerden bir tanesidir. Öyle ki araştırmalar web sitesi ziyaretçilerinin site hızı olarak 2 saniyeden fazla beklemediklerini gösteriyor. Sitede ki hızın 2 saniyeyi geçmesi web sitesinde yüklenen sayfaların ağırlığına sebep olacaktır. Ve sitenizin kullanıcıları tarafından terk edilmesine ortam hazırlayacaktır. Web sitenizin hızını artırmak ve ziyaretçilerinizi kaybetmemek için sitenize yükleyeceğiniz resim boyutlarının belirtilen ölçülerde olması gerekir. Komut dosyalarının sınırlı kalması, HTML dosyalarının sıkıştırılması gibi sıkı önlemler alınabilir.

Siteniz Risk Taşımamalı

Web sitesindeki güvenlik kuralları için büyük bir önem taşır. Kullanıcılar için web sitenizin ”https” bağlantı ayarı ile başlamaması, web sitenizin güncel halde olmadığını ve güvenlik açısından riskler taşıdığının göstergesidir. Risklerin bulunduğu bu siteler kullanıcılar tarafından tercih edilmez. Genellikle e-ticaret alanındaki sitelerin güvenlik duvarının olmaması kullanıcıların bilgilerini paylaşmaması için geçerli sebepler arasında yer alır. Web sitesi ziyaretçilerinize sitenizin herhangi bir risk durumunun olmadığını gösterdiğinizde, kullanıcılarınızın siteniz içerisinde daha uzun zaman geçirmelerine destek sağlamış olursunuz.

Sitenizi Cebe Sığdırmalısınız

Son teknolojinin de etkisi ile mobil erişim kullanımın yoğunluğu herkes tarafından bilinen ve kullanıcılarda alışkanlık haline gelen bir durum olmuştur. Web sitenizin mobil uygulamalara uyumlu olmaması durumunda ya da içeriklerinizi cep telefonu gibi cihazlarda netlik kazanmaması durumunda kullanıcılar sitenizde ayrılma kararı almalarına sebep olabilir. Web sitenizin mobil cihazlar ile uyumu için Google Mobil Uyumluluk Testi kontrolü sayesinde öğrenebilirsiniz.

Site Tasarımının Kullanımı Basit Olmalı

Web sitenizin görsel anlamda göze hitap etmesi kadar site içerisindeki içerikler ile uyumlu olması ve kullanıcılar site içerisinde dolaşımlarında zorlanmamaları da önemli kriterler arasında yer alır. Site içerisindeki bilgilerin sürekli güncellenmesi ve kullanıcılar için bilgilerin işe yarar olması ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini uzatır. Bunun yanı sıra kullanıcıların istedikleri sayfaya ya da bilgiye kolay olarak ulaşmaları için web siteniz üzerinde uygun olmayan bilgilerden uzak kalmanız sizi avantaj sahibi yapacaktır.

Pop-Up Kullanıcın Gözüne Çok Çarpmamalı

Web siteniz içerisinde dolaşan kullanıcı pop-up gördüğü zaman kullanıcının siteye olumsuz bakmasına sebep olacaktır. Pop-up kullanımlarının doğru ve zamanında yapılması önemlidir. Kullanıcı siteniz üzerinden biraz zaman geçirdikten sonra pop-up gösterisi yapmanız ya da kapama işareti koymanız doğru olacaktır. Hatta sitenizin kullanıcılarına pop-up gösterimi yapmamanız sizin için en doğru kararlardan olacağını da belirtebiliriz.