Web Projelerinde Kullanıcı Yorumlarının Önemi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Web Projelerinde Kullanıcı Yorumlarının Önemi
İYİBİRHOST BLOG

Web Projelerinde Kullanıcı Yorumlarının Önemi

Web projelerine kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar, kullanıcılar ile projeler arasında etkileşimin oluştuğunu gösterir. Arama motorları aracılığı ile ziyaretçi akınına uğrayan web projeleri, belirli bir skor üzerinde kullanıcılar tarafından değerlendirmeye alınır. Web projelerinin kalitesini belirleyen bu skorlar, kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar ile de kalite standartlarını artırır. Ayrıca web projelerine yapılan yorumlara çözüme yönelik ve hızlı bir şekilde cevap verilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Kullanıcı Yorumları Nedir?

Web projelerin içeriğinde yer alan sayfalar veya yazılar dâhilinde ziyaretçiler arasında etkileşimi belirleyen unsurlara kullanıcı yorumu ismi verilmektedir. Kullanıcı, ziyaret ettiği herhangi bir sayfanın içerisinde bulunan yazılara, satın almış ürünlere veya gördüğü hizmete dair yorumlar yapabilirler. Kullanıcının yorum yapmasındaki asıl sebep web projesi sahibi tarafından geri dönüş istemesidir.

Kullanıcı Yorumları Önemli Midir?

Web projelerine yapılan kullanıcı yorumları, hizmet ve ürünlere yönelik olduğu için işin geliştirilmesi, yapılan planların daha özenli hazırlanmasına ve AR-GE dâhilindeki maliyetlerin en aza indirilmesine yardımcı olur. Kullanıcıların yapmış olduğu olumlu veya olumsuz tüm yorumlar iş dâhilindeki gerek personelin gerek kurumun serilemiş oldukları performans değerlendirmelerinde en doğru sonuca ulaşılmasına da yön verir. Ayrıca web projelerine yapılan bu yorumlar aktif olan projeyi arama motorların da üst seviyelere taşıyarak destek olduğu gibi site kalitesini de yükseltir.

Arama Motoru Ve Kullanıcı Yorumları Arasındaki İlişki

Web projeleri içeriğinde dâhil olan sayfalara veya yazılara kullanıcıların yapmış oldukları yorumlar, arama motorları tarafından inceleme altına alınarak okunur ve değerlendirilir. E-ticaret projeleri için büyük önem taşıyan kullanıcı yorumları, ürün ya da hizmetlere yönelik yapıldığı için arama motoru botları tarafından büyük ilgi ile takip altına alınır.

Bunun sebebi kullanıcı yorumlarının diğer kullanıcılara bilgi ve fikir vermesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca arama motorları üzerinde oluşturulan bu yorumlar web projelerine destek olduğu da söylenebilir.  Bu konuda bir örnek üzerinden ilerlenecek olursa 500 kelimelik bir web projesine gelen yine 500 kelimelik bir yorum sayesinde oluşturulan içerik 1000 kelime statüsünde değerlendirme altına alınacaktır.

Yapılan bu yorumlar da yüksek ihtimalle semantik kelimeler kullanılarak oluşturulacaktır. Unutulmamalı ki semantik kelimelere sahip bir web proje kullanıcı sayısını artırmakta en etkili yöntemler arasında yer alır.

Web Projelerine Yapılan Olumsuz Yorumlara Ne Yapılmalı?

Web projelerine kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar da olumlu yorumların yanı sıra bazen olumsuz yorumlar ile de karşı karşıya kalınabilir. Fakat bu kötü yorumlar karşısında nasıl tepki verileceği mutlaka bilinmeli ve uygulanmalıdır. Uzmanların görüşlerine göre web sitelerine yapılan olumsuz yorumlar kesinlikle kaldırılmamalıdır. Web projelerine yapılan olumsuz yorumlara mutlaka geri dönüş sağlanmalı, yorumda yer alan sorunu kaynağına ulaşılmalı ve çözüm odaklı çalışmalar başlatılmalıdır. Bu anlam da yapılan olumsuz yoruma admin olarak olumlu ve çözüme götürü cevaplar ile karşılık verilmelidir.

Yorumda yer alan sorunun çözülmesinin ardından kullanıcıya bilgilendirme amaçlı tekrardan cevap yorumu verilmelidir. Web projelerine yapılan tüm yorumlarının sitenin veya işletmenin gelişmesi için büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Kullanıcılar olumlu ya da olumsuz yorumlar yapabilirler. Bu anlam da kullanıcıların yapmış oldukları olumsuz yorumları kaldırma veya yayınlamama gibi hatalara kesinlikle düşülmemelidir.

Fakat yapılan yorumlar da web sitesine veya kişiye yönelik hakaret veya haksız eleştiri yer alması durumlarında farklı yollara başvurulabilir. Unutulmamalı ki web projelerine yapılan olumsuz yorumların kaldırılması, kişiden kişiye ulaştırılacak ve web projesi hakkında yayınlanacak kötü hikâyelere sebep olacaktır.