W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda gelişen ve değişen teknolojiye bağlı olarak internette olan ilgi arttı. Google insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Google web sitelerini belirli bir gelişmişlik ve kalite standartlarına göre sıraya koyan arama motorudur. Web sitesinin Google’da en üstlerde yer almasını sağlayan en önemli unsur ise hızıdır. Site performansını arttırmak için etkili bir SEO çalışması yapmak gereklidir. WordPress W3 Total Cache kurulumu nedir ve ne işe yarar sorusu ele alınması gereken bir konudur.

W3 Total Cache Nedir Ve Ne işe Yarar?

WordPress alt yapısı ile oluşturulan web sitelerin performanslarını yükseltmek için kullanılan bir eklenti türüdür. Çok fazla dosya sıkıştırma işlemi ile fazla yer kaplamanın önüne geçecek bir önbellek eklentisi olan W3 Total Cache dosyaları sıkıştırarak en küçük boyuta getirir. Çok fazla kullanıcı tarafından tercih edilen W3 Total Cache birçok tema ve eklenti ile uyumlu çalışabilme özelliklerine sahiptir.

W3 Total Cache Özellikleri Nelerdir Ve Neden Tercih Edilir?

Çoğu kullanıcı tarafından karmaşık bir görüntüye sahip olsa da oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Gelişmiş özellikleri sayesinde kullandıkça alışılacak bir yapısı vardır.

Paylaşımlı Hosting hizmeti sunan servisler üzerinde kullanılması idealdir. Google AMP desteği mevcuttur. Yani hızlandırılmış sayfalar sunar. HTML ve CSS  dosyalarını geliştirilmiş düzenleme araçları ile sıkıştırma işlemi yaparak küçültür. Hızlı bir yüklenme için gereksiz dosyaları erteleme işlemi sunar. Cloudflare başta olmak üzere birçok CDN servisini kolay bir şekilde internet sitesine bağlayabilmek için CDN entegrasyon özelliğini kullanır.

WordPress’de W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan web sitelerine kolaylıkla istenilen özellikte eklentiler birkaç saniyede kurulumu gerçekleştirilir.  W3 Total Cache eklentisi kurulumunu gerçekleştirmeden önce aktif bir  Chache eklentisi mevcut ise devre dışı bırakılması gerekir. Devre dışı bırakılması başka bir önbellek eklentisi çalışmalar sonucunda oluşabilecek hatalara zemin hazırlar.

İlk olarak WordPress paneline giriş yapılır. “Eklentiler > Yeni Ekle” seçeneği tıklanır ve burada yer alan arama kutusuna “W3 Total Cache”  yazılır ve ilerlenir. “W3 Total Cache”  eklentisinin hemen alt kısmında yer alan “Hemen Yükle” seçeneği seçilir. “Etkinleştir” butonuna basılarak kurulumun tamamlanması beklenir ve bir kaç saniye içerisinde sorunsuz bir şekilde kurulum işlemi gerçekleştirilir.

WordPress W3 Total Cache Ayarları İçin İzlenilecek Adımlar Nelerdir?

W3 Total Cache Ayarları için ilk yapılacak işlem yönetim paneline girmek ve burada “Performance” menüsüne tıklamak olacaktır. Dashboard seçeneğinde herhangi bir ayar yer almaz buradan sadece eklenti ile ilgili bilgiler edinilebilir. General Settings temel ayarların bulunduğu kısımdır.

Preview Mode ayarı kapalı konumda yer alır bu ayar aktifleştirilebilir. Page Cache ayarı ile sayfalar önbelleğe dahil edilebilir. Bu sayede sayfalar daha hızlı yüklenir. Page Cache Method ile önbelleğe alınacak sayfanın metodu belirlenir. “Disk: Enhanced” ideal bir seçimdir.

Dosya Sıkıştırma İşlemi ve Diğer Adımlar

Minify seçeneği ile dosya sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir. Performansın artması sağlanır. Minify Mode seçeneğinin belirlenmesi halinde sıkıştırılacak olan dosyalar otomatik tahmin edilir. Minify Cache Method ile ise hangi dosyanın hangi yöntem ile sıkıştırılacağı belirlenir. HTML Minifier sıkıştırma işleminin temel ayarını ifade eder. Default olarak kalmalı. JS Minifier de aynı şekilde default olarak kalmalı. CSS Minifier sıkıştırma işleminin de default olarak işaretlenmesi gerekir. Database Cache veritabanında depolanan öğelerin tümünü önbelleğe alma imkânı sağlar.

Page Cache mevcut web sitesi sayfalarının önbellek işlemleri üzerinde düzenleme imkânı sunar.  Sayfaların önbelleğe alınmasını sağlar. Burada aktif hale getirilecek maddeler kategori, eklenti ve yorum gibi seçenekleri önbelleğe taşır. 404 hatası veren sayfaların önbelleğe taşınmasını sağlar. Bu sayede oluşacak aksaklıklar giderilir.

Minify site çalışmasını sağlayan önemli dosyaların sıkıştırılması işlemini gerçekleştiren ayarlar yer alır. Database Cache veritabanında depolanan öğelerin ve kayıtların önbelleğe taşınması ile ilgili ayarları içerir. Object Cache nesnelerin önbelleğe alınmasını sağlayan temel ayarların yer aldığı bölümdür. Browser Cache kullanıcılara tarayıcı önbelleği kullanma imkânı sunan bir bölümdür.