VDS Nedir? Nasıl Kullanılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
VDS Nedir? Nasıl Kullanılır?
İYİBİRHOST BLOG

VDS Nedir? Nasıl Kullanılır?

VDS Virtual Dedicated Server’ın kısaltılmış halidir. Türkçe ‘de karşılığı ise Paylaşımlı Özel Sanal Sunucu olarak bilinmektedir. Virtual Hosting hizmetinin en önemli iki başlığından biridir. Genellikle VPS ile karıştırılır. Fakat VDS ve VPS birbirinden teknik olarak ayrılırlar. Aralarında çok önemli farklılıklar mevcuttur. Her web site kurucusu veya yeni bir web sitesi kuracak olan bireyler mutlaka bu hosting türleri üzerinde araştırma yapmıştır. Fakat internet üzerinde de çok fazla bilgi kirliliği mevcut olduğundan bu konuda da doğru olmayan bilgiler mevcuttur. VDS ve VPS başlıklarını birbirinden ayıran en önemli özellikler nelerdir? Bulut sunucu hizmetlerinin özelliklerine geçmeden önce Virtual Hosting hizmetinin ne olduğuna değinmek gerekir.

Virtual Hosting Hizmeti Nedir?

Bir çeşit web site düzenini sağlayan bir hosting türüdür. Web sunucunun çeşitli bölümlere ayrılmasını sağlar. Ayrıca her bölümün birbirinden bağımsız çalışmasına olanak sunar. Bu bölümlerin kullanıcılara kiralanmasını sağlar. Yapısal olarak benzemese de teknik olarak Paylaşımlı Hosting türüyle benzerlik gösterir. Kullanıcılara belli bir kontrol paneli imkânı sunan Paylaşımlı Hosting’in aksine Virtual Hosting kullanıcılara çok daha fazla kontrol imkânı sağlıyor.

Sunuculara eklenti ekleme imkânı sunan Virtual Hosting ayrıca ince ayarların yapılmasına da olanak verir. İşletim sistemi değiştirme imkânı bile sunar. Kendi web site sunucusunu almaya gücü olmayan veya sunucularını kontrol edebilecek kadar teknik donanıma sahip olmayan bireyler için Virtual Hosting hizmeti gayet idealdir. Kendi web sunucularına sahip olamayanlar için ekonomik bir yöntemdir. Normal Hosting paketlerine göre daha avantajlı bir pakettir. Virtual Private Server ve Virtual Dedicated adında iki başlığa sahip bir hosting türüdür.

Virtual Private Server Nedir?

Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelen VPS Virtual Private Server teriminin baş harfinden oluşturulmuş bir sunucudur. Geleneksel sunucuların aksine tek kullanıcıya değil birden fazla kullanıcıya sahip olabilir. Aynı donanım üzerinde yer alan kullanıcıların birbirinden bağımsız şekilde çalışmasını sağlayan VPS tamamen bağımsızlık imkânı sağlamaz. İşlemci ve RAM bellek gibi donanımlarda kullanıcılar bir araya gelmek durumunda kalırlar. VPS kullanıcıya sunucu üzerinde önemli ölçüde yetkiye sahip olma imkânı sunar. Web sitesini sunucuda barındırma olanağı sağlar.

Virtual Dedicated Server Nedir?

Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak bilinen ve Virtual Dedicated Server teriminin baş harfinden oluşturulmuş bir sunucudur. Bulut sunucu hizmetlerinin en popüler olanları arasında yer alır. Kullanıcılara web uygulamalarını geliştirmeleri ve dağılmaları hatta barındırmaları için imkan sunar. Kiralama yöntemiyle sahip olunan sunucu alanı diğer herkese kapalı olacaktır ve sadece kiralayan kullanıcı alana sahip olacaktır.

 VPS Hosting’den VDS Hosting’e Geçiş Yapmak Gerekli Midir?

Önceki yıllarda çoğu kişi maliyet açısından paylaşımlı hosting hizmeti tercih ederdi. Fakat gelişen teknolojiye ayak uydurmak için gelişmiş yöntemleri tercih etmek gerekir. VDS bunun için iyi bir avantajdır. Üst düzey performansın yanında bu performansın devamlılığını da garanti ediyor. Paylaşımlı Hosting seçiminde bazı alanları ortak kullanmayı göze almak gerekir. Düşük maliyetli olması ve teknik donanım şartının olmaması Paylaşımlı Hosting’e yönelimi arttırıyor. Fakat kullanılacak sunucuda birçok web sitesi mevcut ve trafik akışı yoğun olacaktır. Buda istenmeyen bir durumdur. VPS tercih edilirse de birçok durum aynı olsa da sunucunun ortak kullanılmaması önemli bir yere sahiptir. Güvenlik ve performans konusunda da oldukça iyi hizmetler alınır. Fakat fiyat konusunda biraz maliyetlidir. Web site kalitesini arttırmak ve büyümek için ise VPD ideal bir tercih olarak karşımıza çıkar.