VDS Nedir, Nasıl Kullanılır? VDS ile VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
VDS Nedir, Nasıl Kullanılır? VDS ile VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

VDS Nedir, Nasıl Kullanılır? VDS ile VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS Virtual Dedicated Server isminin kısaltılmasıdır. VDS ve VPS virtual hosting hizmetlerinin iki önemli başlığı ile karşımıza çıkmıştır. 2 başlık arasında pek çok fark mevcuttur. Web sitesi bulunan kişiler ya da yeni bir web sitesi açmak isteyen kişiler genellikle hosting sistemleri üzerinde ayrıntılı araştırma yaparlar. Hosting sistemleri ile ilgili çeşitli blog sitelerinde bilgi kirlilikleri mevcuttur. Bu sebeple yanlış bilgilenme gibi durumlar söz konusu olur. Bu yazıda VPS ve VDS ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu alanda etkin bilgilere ulaşarak oluşan yoğun bilgi kirliliğinden kurtulmak mümkün olacaktır. Her iki bulutta web sitesi tasarımında ve kullanımında büyük bir önem taşımaktadır. Her ikisi arasında da en ideal tercihi yapmak gerekir.

Virtual Hosting Nedir?

Virtual Hosting sanal hosting olarak adlandırılmaktadır. Web sunucularının daha belirli bir şekilde bölümlere ayrılmasına yardımcı olur. Bölümlere ayrılan alanlar bağımsız olarak çalışma gösterir. Ayrılan bölümler kullanıcılara kiralanabilir. Hosting sistemleri arasında kullanıcılara ayrılan tek sistem virtual hosting sistemidir. Bu sistem kullanıcılara ciddi oranda kontrol imkânı sağlar. Böylece güvenlik açısından çok önemli bir yer taşımaktadır. Bu sistem ile birlikte eklenti ekleyebilir. Aynı zamanda bu sistem ile birlikte ince ayarlar yapmak da mümkündür. İşletim sistemi değiştirilmez bir  sistem olmasına rağmen virtual  hosting ile birlikte değiştirmek mümkün olmaktadır. Çok fazla kişi tarafından tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır. Web sitesi bulunan ya da web sitesi açmak isteyen kişiler hosting araştırması yaparken daha çok virtual hosting sistemini tercih ediyorlar.

VPS Nedir?

VPS Virtual Private Server teriminin baş harfleri alınarak isimlendirilmiştir. Paylaşımcı özel sunucu anlamına gelmektedir. Sanal bir sunucu olması ile ön plana çıkmaktadır. Sanal sunucular birden fazla kişi tarafından kullanıma uygun olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Geleneksel sunucular ise sadece bir kişi tarafından kontrol edildiği için geri planda tutulmaktadır. Kullanıcılar birbirinden bağımsız şekilde donanım üzerinde çalışma gösterebilir. Fakat her noktada bağımsız olmaları mümkün değildir. Bütün kullanıcılar RAM ve işlemci ile de ortak donanımlarda kullanmak zorunda kalırlar. Daha fazla kişiye kullanım imkânı sağlamasından kaynaklı olarak çok fazla tercih edilmektedir.

VDS Nedir?

Türkçe net bir karşılığı bulunmamaktadır. Paylaşımlı ayrılmış özel sonucu olarak tanımlamak mümkün olsa da tam olarak karşılığı bu değildir. Son dönemlerde bulut sistemleri arasında en çok ön plana çıkan sistemlerden biridir. Web uygulamalarını geliştirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda web uygulamalarını barındırmaları ve dağıtmaları için sanal sunucu kiralama imkânı sunmaktadır. Belirli bir alan kiralama söz konusu olduğu zaman kullanıcı dışında kimse bu alana erişim sağlayamaz. Kiralanan alan kullanıcı tarafından istediği gibi kullanılabilir. Diğer kişilerin kullanımı tamamen engellenir. Alt yapı bakımından sanal sunucu hizmetlerine benzerlik gösterir. Fiziksel bir makine üzerinde bulunur ve sunucu haline dönüştürülür. Aynı zamanda işlemci ve RAM gibi atamalarda söz konusu olur.

VDS Hosting Mi VPS Hosting Mi Daha Faydalı?

Hosting sistemlerinden hangisinin daha faydalı olduğu merak edilen konulardan biridir. VPS sunucu üzerinde hiçbir şekilde işletim sistemi kuramazken üstü ve erişim imkânına da sahip değildir. VDS ise kullanıcının mutlak hâkimiyeti söz konusudur. Aynı zamanda istedikleri işletim sistemine de kullanma gibi bir özellik mevcuttur. Özellikleri makinedeki bütün sunuculardan farklı bir şekilde seyreder. VDS’de kaynak sadece kullanıcı isteği ile kullanıma sunulur. Her iki bulut sisteminin de farklı farklı faydaları mevcuttur. Bu sebeple ihtiyaçlara bağlı olarak her ikisinden biri tercih edilmelidir.