Vds Kiralama Nedir Ne İşe Yarar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Vds Kiralama Nedir Ne İşe Yarar?
İYİBİRHOST BLOG

Vds Kiralama Nedir Ne İşe Yarar?

Bir şirketin sunucu olarak betimlenen, özel amaçlar için kullanılan, çeşitli nedenlerle işletim sistemi ve güçlü donanıma sahip bir bilgisayara ihtiyacı olabilir. Fiziksel olarak sunucu kurmak, hatta fiziksel sunucu kiralamak için temel donanım ve lisanslı işletim sistemlerini kullanılsa dahi yüksek bütçelerle karşılaşılabilir. VDS sunucu çözümü, kullanıcıların sunucu ihtiyaçlarına cevap verir. Bu nedenle ismini sıklıkla duyuran Vds kiralama nedir ne işe yarar, sorusu sorulur.

VDS (Virtual Dedicated Server) olarak tanımlanmakta olup, sistem kaynakları donanım ve yazılım olarak kullanıcılara aittir. Gerçek bir fiziksel sunucunun donanımı bölünerek ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu işletim sistemi ile yapılandırılarak hazırlanan bir sunucuda, kullanıcıya doğrudan yönetim yetkisi verilir. Bu sayede sunucu yöneticileri yazılım güncelleme ve yükleme gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilir.

VDS Sunucu Çözümü

İnsanların merak ettiği Vds kiralama nedir ne işe yarar sorusu oldukça önemlidir. VDS sunucu çözümleri şirketin faaliyetini sürdürmesinde önemli bir rol oynar.Bu anlamda VDS sunucu çözümleri, Microsoft’un sunucu serisi, işletim sistemi veya Linux tabanlı alternatif bir işletim sistemi ile sağlanabilir.

VDS kiralama aşamasında, kullanıcılar sunucunun hangi işletim sistemini kullanacağını doğrudan belirleyebilir. Bu nedenle şirketin yazılım altyapısı ile uyumlu bir sunucu kullanılır. Donanım sorunu, VDS sunucusunun kullanıcılara büyük esneklik sağladığı faktörlerden biri olarak yer alır.

VDS Kiralama Süreci

Kiralama sürecinde de Vds kiralama nedir ne işe yarar sorusu yöneltilir. İşlemci yapısı ve performansı, RAM kapasitesi, depolama birimi kapasitesi ve yapısı ve diğer parametreler VDS fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamada şirketin IT yetkilileri ve yöneticilerinin, organizasyonun ihtiyaç duyacağı iş yükünü, depolama kapasitesini ve ağ trafiğini göz önünde bulundurarak doğru seçimler yapması gerekir. VDS kiralama hizmeti veren firmanın yüksek ağ trafiğini sürdürmesi ilk bakışta kullanıcılara olumlu gelse de trafik hızı kadar ağ trafiğinin lokasyonu da önemlidir.

Sürekli biçimde başvurulması planlanan VDS sunucusunda, merkez olarak Türkiye seçilmesi önerilir. Bu durumun yapılmasındaki amaç, sunucuya bağlanma ve işlem gerçekleştirme süresi içerisinde yavaşlama ya da tıkanıklık durumunun söz konusu olmamasıdır. VDS kiralama için kurumuzu tercih edebilirsiniz.

VDS’nin Uygun olduğu Web Siteleri

Merakla beklenen Vds kiralama nedir ne işe yarar sorusunun avantajları da vardır. Yükleme yaparken oldukça yavaş çalışan, trafiği artmış, paylaşımlı hosting veya VPS’in gereksinimlerini karşılayamadığı internet siteleri için oldukça uygundur.
Trafik dalgalanmaları ve hızlı bir biçimde büyüme göstereceği öngörülen orta ölçekli işletmelerin internet siteleri için de avantajlıdır.

Online satış siteleri ve yüksek kaynak ihtiyacı duyulan hacimli internet siteleri için bir çözüm sunar. Etkin performans ve root erişimini önemseyen, sunucusunu yapılandırmak isteyen fakat dedicated sunucu için bütçe ayırmak istemeyen internet sitesi sahipleri için VDS kullanımı bir alternatif olarak bulunur.Kısaca VDS, Dedicated sunucu kiralamış gibi yüksek bir performans sağlayan ve bütünüyle izole bir ortama sahip olmayı sağlamakta olan sanal sunucu çözümü olarak nitelendirebilir.

VDS Özellikleri

Oldukça önemli bir yere sahip olan Vds kiralama nedir ne işe yarar sorusu için pek çok yanıt verilebilir.Kaynak kullanımı açısından bütünüyle bağımsızlık sunan VDS üstünde yer alan ve aşırı kaynak kullanan ya da saldırıya maruz kalan bir siteden, komşu siteler etkilenmez. En verimli hosting çözümlerinden bir tanesi olan VDS sanallaştırma teknolojisi ile bir sunucunun donanımının, birbirinden bütünüyle bağımsız küçük sunucular halinde bölünmesi manasına gelir.

Web sitesini bir VDS üstünde barındıran site sahipleri, kendileri için özel olarak ayrılmış biçimde yer alan işlemci ve ram gibi kaynaklara sahiptir. Ayıca diğer site sahipleri bu kaynaklara erişimi bulunmaz.VDS hizmeti için kurumuzu tercih edebilirsiniz.