Trojen Virüs Nedir? Nasıl Ortadan Kaldırılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Trojen Virüs Nedir? Nasıl Ortadan Kaldırılır?
İYİBİRHOST BLOG

Trojen Virüs Nedir? Nasıl Ortadan Kaldırılır?

İnternete kötü amaçlar ile kullanan kişilerden kaynaklı olarak çoğu zaman bilgisayar üzeri çalışmalarda kesinti durumu söz konusu olabilir. Virüslerden dolayı Bilgisayarınızda yer alan veriler tamamen ele geçirilebilir ya da kısmi bozukluklara sebep olabilir. Aynı zamanda bilgisayarınızın sabit kısmında yer alan disklerin ortadan kalkması da söz konusu olur. Bu olayların yaşanmasına sebep olan durum virüsler olur. Virüsler küçük yazılım programlarıdır.

Küçük yazılım programlarından biri ise Trojan virüsü olmaktadır. Kötü amaçlı yazılım programları arasında yer almaktadır. İsmini tamamen Truva Atı’nın hikâyesinden almaktadır. Trojan virüsünde savaş stratejileri göz önünde bulundurularak bu şekilde yayılım gösterir. Bilgisayar virüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarınıza ve ağınıza çeşitli zararlar verir. Aynı zamanda kişisel verilerinizi çalma konusunda da eğilim gösterir. Amacını tam olarak gizleyerek bilgisayarınıza zarar vermeye başlayan eylemlerde bulunur. Bütün eylemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirir.

Trojan Virüsü Nasıl Bulaşır?

Trojan virüsü çok hızlı bir şekilde bulaşma gösteren virüslerden biridir. Bu sebeple bilgisayarınızı ve ağınızı kapsamlı bir şekilde korumanız gerekir. Zararsız olarak görülen programlardan bilgisayarınıza nüfuz eder. Aynı zamanda program içerisinde gizlenme özelliğine de sahiptir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalar ya da çeşitli programlar sebebiyle bulaşma gösterir.

Fark edilmeden bulaşma gösterdiği için uzun süre bilgisayarınızda kalabilir. Durum böyle olunca kişisel bilgileriniz ve ağınız tamamen korumasız bir şekilde kalacaktır. Bu virüs bilgisayarınızı tamamen ele geçire bildiği gibi güvenlik kısmında deliklerde açabilir. Bilgisayarınızı tam olarak virüslerden korumanız gerekir. Aksi takdirde bilgilerinizin tamamını ele geçirebilecek özelliklere sahiptir. Bilgisayarınızı ele geçirdiği zaman elde etmek istediği bütün verileri aldığı zaman bilgisayarınızdan çıkar.

Trojan Virüsü Türleri Nelerdir?

Trojan virüsü pek çok farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu virüslerden biri Trojan Dropper olmaktadır. Profesyonel siber suçlular tarafından kullanılan bir virüs çeşitlidir. Biri kurma programları tarafından herhangi bir kötü amaç belirtmeden ortaya çıkan yazılım olarak algılanır. Bu sebeple kolay bir şekilde bilgisayarınıza bulaşma gösterebilir. Diğer bir türü ise Ramsomware olmaktadır. İnsanın bilgisayar içerisinde yer alan verilerinin tamamını kopyalar.

Aynı zamanda içerisindeki şifreleri de kopyalama özelliğine sahip olduğu için son derece zararlı bir virüstür. Bilgisayarınıza erişim imkânı sağlayabilmek adına ilk olarak fidye ödemeniz gerekir. Trojan Banker ise bilgisayarınızda yer alan hesap bilgilerini çalabilmek adına ortaya çıkan virüsler arasında yer alır. Özellikle banka kartı ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmek adına ortaya çıkmıştır. Şifrelerinizi ele geçirdiği zaman bütün hesaplarınızdaki paralara el koyabiliyorlar. Dolandırıcıların en çok kullandığı virüsler arasında yer alır.

Trojan Virüsü Nasıl Yok Olur?

Trojan virüsü son derece zararlı virüsler arasında yer alır. Yardımcı programlar aracılığı ile bulaşma gösteren bu virüsler genellikle ücretsiz oyunlardan ve diğer yazılım türlerinden ortaya çıkarlar.Cihazınızda mutlaka virüs tespit eder özellikte olan uygulamaların bulunması gerekir. Bu uygulamalar bilgisayarınızda virüs tespit ettiği zaman manuel bir şekilde virüsleri ortadan kaldırmak mümkündür. Fakat bu yöntem ile birlikte tamamen virüslerden kurtulmak mümkün değildir. Bunun için teknik uzmanlık gerektiren işlemleri gerçekleştirmek gerekir. Cihazınıza bütün virüslerden korumayı sağlayan uygulamalar indirerek tam olarak etkin bir koruma sağlamak mümkün olacaktır.

Bu uygulamalar son derece basit ve pratik bir şekilde kullanım sağlıyor. En iyi virüs programları Norton Antivirüs, Avast ve Bitdefender programlarıdır. Mutlaka bu programlardan birini indirerek cihazınızı tam olarak koruma altına almış olursunuz. En etkili yöntemlerden biridir. Bu programlar sayesinde virüslerin bilgisayarınıza girmesi engellenir.