Tek Tıkla CPanel’e WordPress Kurma
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Tek Tıkla CPanel’e WordPress Kurma
İYİBİRHOST BLOG

Tek Tıkla CPanel’e WordPress Kurma

CPanel’e WordPress kurma genelde uzun işlemlerle yapılmaktadır. Bahsedeceğimiz bu yöntemle artık dakikalar alan işlemlerle kurmak yerine tek tıkla CPanel’e WordPress kurmak mümkün hale gelmektedir. Öncelikle yapılması gereken ilk işlem WHP panelinizde yer alan Scripts bölümünden WordPress’e tıklayınız. Karşınıza bir sayfa çıkacaktır ve sayfada yer alan Install Now seçeneğine tıklayınız. Önünüze gelen yeni ekranda kurmak istediğiniz WordPress domaini seçiniz. Sizden kurmak istediğiniz sitenin adı ve site açıklaması yapmanız istenecektir. Bu alanları doldurduktan sonra sizden istenen admin ismi, admin şifresi ve admin e-posta bilgilerini doldurunuz. Bütün işlemler bittikten sonra yükle butonuna basarak kısa bir süre yüklenmesini bekleyiniz. Artık WordPress sitenizi rahatlıkla görebilir ve kullanabilirsiniz.

WordPress Nedir?

Dünyada internet üzerinde en sık tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Kodlamayı ortadan kaldıran bu sistem tamamen tıklanmalarla içerik üretmenizi sağlamaktadır. Güvenilir olması sistemin en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Kolaylıkla Web sitesi oluşturmakla beraber web sitenizin yabancı kaynaklar tarafından görüntülenemez. Bu yüzden sadece adminin yönettiği bir sistemdir. Admin kullanıcı adı ve admin şifresi girilerek siteye erişim sağlanmaktadır. Şifreyi ve kullanıcı adını bilmeyen hiç kimse WordPress içerik yönetim sistemi sayesinde siteye herhangi bir etkileşimde bulunamaz. Bu özelliğinden dolayı internette yer alan sitelerin 3’te biri WordPress içerik yönetim sisteminden oluşmaktadır.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress uygulaması adeta internet dünyasında bir dönüm noktası olarak görülmektedir. İnternet sitesi kurmak isteyen kişi ve kişiler belirli kodlama donanımına ihtiyaç duymaktadır. Web siteleri kodlama yöntemi ile oluşmaktadır. Kodlama bilmeyen bireyler web sitesi kurma hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyorlardı. Bunun yanı sıra kodlama bilmeyen bireyler yüksek ücretlerle kodlama bilgisi olanlardan destek almak zorunda kalmaktadır. WordPress ortaya çıkması ile artık bu problemlerin hepsi ortadan kalmaktadır. Kodlama bilginiz olmasa bile WordPress ile artık tıklama yöntemi ile kendi web sitenizi kurabilirsiniz. Birilerine bağlı kalmadan ve kodlama bilginiz olmadan da kendi Web sitenizi istediğiniz tarzda kurabilir ve yönetebilirsiniz.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress alt yapısı ile birçok ünlü site internet üzerinde yer almaktadır. Türkiye ve dünyada en çok okunan haber siteleri, filmleri izlediğimiz film siteleri, yemek siteleri yani kısaca aklınıza gelebilecek bütün sitelerin çoğu WordPress içerik üretim sistemi alt yapısıyla hazırlanmıştır. WordPress ile kurduğunuz web sitenizi sadece tıklama yöntemi ile istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Sitenizde yer alan fotoğrafları, yazıları ve bilgi gibi birçok detayı istediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yazı, fotoğraf, haber, makale gibi eklemeler ve çıkarmalar yapabilirsiniz. Herhangi bir şekilde siteyi kullanmanız engellenmemektedir. Özgürce dilediğiniz gibi web sitenizi hazırlayabilir ve düzenleyebilirsiniz. WordPress içerik yönetim sisteminin en büyük özelliği kodlama bilgisi olmayan herkesin rahatlıkla Web sitesi açabilmesidir.

WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress için yapılması gereken ilk adım Host ve domain almanızdır. Daha sonra web sitenizin konusunu seçmelisiniz. Sitenizin kişisel blog, haber sitesi veya e-ticaret sitesi gibi konulardan herhangi birinden hangisi üzerine olacağına karar vermelisiniz. Konuyu belirlendikten sonra temayı seçmelisiniz. Temalar sitenizin konusuna göre değişkenlik göstermektedir. Web siteniz hangi konu üzerine ise ona ait temayı seçmelisiniz. Sitenizi açtıktan sonra sitenize istediğiniz eklentileri yapabilirsiniz. Bunlardan birkaçı vido ekleme, iletişim formu oluşturma ve menü oluşturma eklentileridir. Sitenizin Google aramada çıkması için Google kayıt oluşturmalısınız. Bunun yanı sıra harita üzerinde arama gibi Google’da birçok detay yer almaktadır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık aktif bir siteye sahip olacaksınız.