Subdomain Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Subdomain Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?
İYİBİRHOST BLOG

Subdomain Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Pek çok kişi yeni alan adı ararken veya daha önceki kullandığı ilk alan adını ararken subdomain kavramı ile karşılaşır. Subdomain kavramı nedir gibi sorular merak edilen konulardandır. Subdomain yani bir alan adı kullanmak web sitesi için ne kadar uygun ve gereklidir merak konusu olmuştur. Web sitesinin birincil alan adının hemen altında yer alan alt alan adı olan subdomain kavramı tamamen ilk alan adından bağımsız çalışır.

Birincil alan adı ihs.com.tr olan bir sitenin alt alan adı blog.ihs.com.tr olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Bu durum birincil alan adına ek olarak düşünülebilir. Subdomain sayesinde çok çeşit alt alan adından kurtulmuş olunur. Kafa karıştıran alt alan adlarının web sitenin ayrı bir bölümünde yer alma olanağı bulur.

Subdomain’in En Doğru Kullanım Zamanı

Web sitesinde yer alacak yararlı yazılar, eğitici metinler web sitenin ana sayfasında kafa karıştırabilir. Bunu engellemek için subdomainden faydalanabilir. Bu sayede web sitesinin ana alanında yer almasına gerek kalmadan yeni bir web site tasarım imkânı sağlar. Ziyaretçi ihtiyaçlarının belli bir düzeyini karşılamak için seçilen alan adları çok kullanışlıdır.

Alt alan adları bazı şirketler tarafından yeni bir blog sitesi açmak içinde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Subdomain kullanımı dikkatli bir araştırma gerektir. Subdomain kullanımı oldukça kolaydır. Kolaylıkla web site kullanıcı yeni sayfa oluşturabilir. Fakat aceleye getirilerek oluşturulan subdomainler gelen müşteri ve ziyaretçiler üzerinde olumsuz etki bırakabilir.

Alt Alan Adı Kullanmanın En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Birden fazla ürün grubu sunarak pazar hacmini genişletmektir. En çok tercih edecekler arasında bu gruptakiler yer alır. Geniş ürün hacmine sahip kişiler kesinlikle subdomain kullanmalıdır. Her ürün için hedeflenen müşteriyi ayırt etme kolaylığı sağlar. Her seferinde tüm ürünler için ayrı ayrı site açmak ile uğraşılmaz. Subdomain sayesinde alt alan adı altında geniş pazarlara ulaşılır. Her ürün kendi kategorisinde yer alır ve kendi müşterisine hitap eder.

Çok bilgi yüklü bir web sitesi için ayrı bilgilendirme bölümü oluşturulabilir bu sayede ziyaretçi almak istediği bilgiyi kolaylıkla kalacaktır. Farklı görünen ve farklı işleyen bir bölüme subdomain sayesinde sahip olunabilir. En çok tercih edilenler arasında ise şirket blogları oluşturmak geliyor. Şirketler bloglarını web sitelerinden bağımsız tutmak isteyebilir ve subdomain kullanabilir. E-Ticarette çok yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Subdamin (Alt Alan Adı) Nasıl Kurulur?

Subdomain oluşturmak çok kolay bir işlemdir. Birincil alan adına ait hosting paketine girilir ve buradan subdamin oluşturma işlemine başlanır ve kısa sürede subdamin kurulumu tamamlanır.

Subdamin Neden Kullanılmalıdır Ve Avantajları Nelerdir?

Çok yaygın kullanılan web sitelerinin düzenlenmesi için subdamin kullanımı önemli bir yere sahiptir. Birincil alan adını kullanan kesim çok fazla olsa da alt alan adını tercih eden kesimde az değildir. Web sitesi ziyaretçilerinin subdomain kullanımına hazır olup olmadığı test edilebilir. Subdamin ile oluşturulan bir alt alan adının ziyaretçi trafiği gözlemlenir ve iyi değilse silinebilir veya iyi ise birincil alan adına bağlı çalışabilir.

Subdamin sayesinde yeni girişimler yapılabilir ve marka büyür. Birden fazla alan adı kullanarak site oluşturmak yerine tek alan adı ile birden fazla site açılabilir. Tabi ki avantajları yanında dezavantajları da mevcuttur. Uzun vadeli işlerde çok tercih edilmez. Fazla emek ve çaba isteyen bir işleme dönüşür. Buda istenmeyen bir izlenimdir. Üzerinde düşünülmeden kullanılan subdaminler tutarsız marka imajı verebilir. Subdamin kullanımında SEO sorunları kaçınılmazdır.