Statık Ip Nedir Ne İşe Yarar?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Statık Ip Nedir Ne İşe Yarar?
İYİBİRHOST BLOG

Statık Ip Nedir Ne İşe Yarar?

Aktif kullanılan bilgisayarların diğer bilgisayarlar ile erişimi IP adresi sayesinde gerçekleşir. Bilgisayara bağlı olan internet kullanım halindeyken internet ağı neresi ile paylaşım yapacağını IP adresi yardımı ile elde eder. Bilgisayarlara tanımlanan bu adresler 44.147.456.208 gibi rakamlarla kullanıcısının karşısına çıkar.

IP adresleri paylaşabilir alanlar olduğundan ve paylaşımlı IP adresleri birçok kişi tarafından kullanıldığından güvenli bir paylaşım noktası yarattıkları söylenemez. Bunun yerine günümüzde çok daha güvenli olan statik IP adresi tercih edilir. Kurumsal şirketler ya da şahsa ait iş yerlerinin de vazgeçilmezleri statik IP adresleri olurken yaygınlığı bir o kadar fazlalaşmış durumdadır.

IP Paylaşım Nedir?

Bilgisayarlar arasında paylaşımın daha kolay olmasını sağlayan etkileşim aracı IP paylaşım noktasıdır. Tasarruflu kullanımı ile web hizmetini IP adresleri sayesinde reklamı yapılır. Adres ile web sitesi arama oranı da azalır. Fakat bunun yanı sıra bilgisayarlar arası paylaşılan hizmetin birbirleri ile etkileşimleri sırasında birbirlerinden olumsuz etkilenmeleri de dezavantaj olarak karşımıza çıkar.

IP adresi aracılığı ile e-posta paylaşımı yapan alan IP adresinin barındırdığı kara listeye eklenebilir. Bu gibi durumlar da aynı IP adresi üzerinden reklamını yapan web sitelerinin kalitesi düşer. Fakat bunun aksine statik IP adresleri kişiye özel tanımlanır ve bilgisayarlar arası paylaşımlar da sıkıntılı ortamlar yaratmaz. İnternet sağlayıcısı tarafından tanımlanan adresleri hem daha hızlı hem de daha güvenli paylaşım alanları oluştururlar.

Statık IP Kullanmanın Faydası Nedir?

Normal kullanılan IP adreslerinin aksine bilgisayarın açılıp kapanması ile değişmez ve daha güvenilir bir paylaşım alanı yaratır. Genellikle işletmeler tarafından tercih edilen statik IP web sitesini barındırma görevini üstlendiği gibi bilgisayara uzaktan erişebilme imkânı da sunar.

Kamera sistemlerinde görüntü kaydetme ve görüntüleme görevini yapan kameralar için statik IP tarafından sağlanan CCTV uygulamasına ihtiyaç duyulur. Bu sebeple statik IP kamu kurumları, bankalar, hastaneler ve mağazaların önceliği olan tercihlerindendir. Aynı zaman da bu kurumlar e-posta güvenlikleri için  IP kullanırken kişisel oynanan oyunlar için de tercih edilir.

Şirketler Hangi Durumlarda Kullanımına Geçmelidir

Şirketler  uygulamasına geçiş yapacakları zaman personellerinin uzaktan erişime ihtiyaç duyulup duyulmadığını, paylaşım yapacağı dosyalar için FTP uygulamasının kullanılması gereken durumlarda yararlanabilirler. Aynı zamanda çalışan personelin e-posta sunucusu ile bağlantıya geçmesi gerektiğinde, ağ servislerinin kullanımında, yılın her gününde kesintisiz bir çalışma sergileyeceklerinde, dijital ses platformlarında güvenirliği sağlamak istendiğinde statik IP ağ paylaşım tanımlamasını gönül rahatlığı ile yapabilirler.

Statık IP İle Kontrol Elinizde

Statık IP tanımlandığı bilgisayarlar da beklenen hızın üzerinde bir performans sergiler. Bilgisayara yüklenen dosyalar veya internet üzerinden indirilen uygulamalar da hızı sayesinde daha kolay veri alışverişi sağlar. Normal kullanılan IP adresleri her açma kapama işleminden sonra yenilenmesi gerektiği için kullanıcısına kısa süreli aksamalar yaşatabilir.

Fakat  bilgisayar da sürekli devamlılığı olan bir internet bağlantısı var ise tanımlanan  IP bağlantısının yenilenmesine gerek kalmaz. Böylelikle tanımlanan IP daha güçlü ve güvenilir olur. Bunların yanı sıra telefon üzerinden hatsız görüşmeler için tercih edilen bazı uygulamaların kullanımında da son derece hızlı ve güvenlidir.

 Kullanımının Zararı Nedir?

Tanımlanacağı bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlar da doğru kurulumu yapılmadığı takdirde IP adresleri arasında karışıklıklar yaşanabilir. Öyle ki statik IP tanımlanmaları her cihaz için ayrı ayrı yapılmış olsa da gereğinden fazla cihazlar arasında etkileşim sağlanması durumunda, cihazlara aynı IP adresinin tanımlanmadığından emin olunması gereklidir.