Ssl Tanımı Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting SSL Nedir
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Ssl Tanımı Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Ssl Tanımı Nedir?

SSL tam açılımı Secure Sockets Layer’dır. Türkçe anlamı Güvenli Giriş Katmanı demektir. SSL kişinin gizlilik ve güvenliğini sağlar. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması gereken bu sertifika, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki kurmayı sağlamaktadır.

SSL’in özelliği sunucu ve internet tarayıcısı arasındaki işlemleri şifreleme ile üçüncü şahıslar tarafından yapılabilecek kötü niyetli işlemlerin önüne geçmektir.

SSL Sertifikasında olması gereken özellikler şunlardır;

 • Sertifika sahibi ve kurumun adı
 • Sertifika son kullanma tarihi, seri numarası
 • Sertifika sahibinin açık anahtarı
 • Sertifika veren kurumun elektronik imzası.

Çalışma Sistemi Nedir?

SSL bir kodlama sistemiyle çalışmaktadır. Karşılıklı şifreleme mantığı ile ilerler. Public Key ve Private Key isimli anahtarlar ile kodlama yapar. Bu anahtarların kilitlediği veriyi sadece diğeri çözebilir. Bu kodlama dışarıdan gelen bağlantılar için bir süzgeç görevi görür. SSL 40 bit – 128 bit bandında şifreleme kullanmaktadır. Anahtarlarınızı oluşturduktan sonra, Private Key server da kalır. Public Key ise bağlantı kurulacak tarafa gönderilir.

Sizinle iletişime geçmek isteyen kişi Public Key kullanarak mesajı güvenlik sertifikası içerisinde size ulaştırır. Veri size ulaşmadan veriye dışarıdan ulaşılsa bile şifrenin çözümü için sizin Private Key’iniz gerekecektir.

Çeşitleri Nelerdir?

 • Dv (Domain Volidation) Ssl Sertifikası

En temel SSL sertifikalarındandır. Kurumsal firmalar için önerilmemektedir. Kişisel blog , web siteleri için uygundur.

 • Ov(Organization Volidation) Ssl Sertifikası

Server adına bağlı olarak alan adına sahip olan şirketin bilgilerini bulundurur. Bu bilgiler şirket tarafından kontrol ederek onaylanır. Ziyaretçiler şirket bilgilerine ulaşmak için sertifikaya göz atmalıdır. DV sertifikalarına oranla daha güvenlidir. Onay süreci 1-2 gün sürer.

 Ev (Extended Volidation) Ssl Sertifikası

Güvenlik düzeyi en yüksek olan sertifikadır. Sertifikaya sahip olmak isteyen şirketlerin katı gerekliliklere kesinlikle uyması gerekmektedir. Bu sertifika web siteniz için işletmenizin onaylanmış, güvenli kimliği adres çubuğunda yeşil olarak gözükmektedir.

Domain Tipine Göre Ssl Sertifikaları Nelerdir?

 • Standart SSL sertifikaları

Tek bir domain için imzalanan SSL sertifikalarıdır.

 • Multidomain SSL sertifikaları

Birden fazla domainin tek sertifika ile imzalanmasına olanak sağlayan sertifika türüdür. Multidomain sertifikaları, 1 ana domaine ek 2 domain seçeneği sunar. 250 adete kadar olan web sitelerini koruyabilir.

 • Wilcard SSL sertifikaları

Sertifika, bir web sitesinin birincil alan adı ya da adı altındaki tüm alanların kimliğini imzalar. Tüm alan adlarının imzalanması için *domain.com şeklinde kullanım sağlanır. Subdomain limiti yoktur.

Neden Önemlidir?

 • Daha profesyonel gözükmek.
 • Ziyaretçilerin güvenini kazanmak.
 • Daha fazla ziyaretçi kazanmak.
 • Kendi bilgilerinizi korumak.

Pek çok getirisi olsa da  sertifikalarının en önemli kazanımlarından biri müşteri kazanmanızı ve kazandığınız müşterileri elinizde tutmanıza yaramasıdır. Web sitenizde iletişim formunda bile ziyaretçilerinizden bilgi topluyorsanız SSL sertifikanız olmalıdır. Verilerinizin korunduğunu bilen müşterileriniz web sitenize tekrar gelme olasılığı oldukça yüksektir.

Online satış yapan firmanız var ise müşterinizin sertifikanızı görmek isteyeceğinden emin olabilirsiniz. Firmanız için ziyaretçilerinize promosyon kodu, makbuz gibi belgeler gönderdiğinizde SSL hem gönderilen hem alınan belgeleri korumaktadır.

Seo’ya Etkisi Nedir?

Search Engine Optimization (SEO), Arama motoru optimizasyonu web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek performans göstermesi için yapılan işlemlere verilen isimdir.

SSL sertifikası olmayan web sitelerinin Google üzerinde X kırmızı işaret olan bir kilit gözükecek olup bu durumda sizin müşterilerinizin gözünde hacklenmiş bir biçimde gözükmenize neden olacaktır.

Google aramalarına göre HTTPS arama sonucu sıralamasını etkileyen 200 faktörden biridir.