Softaculous Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Softaculous Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Softaculous Nedir?

Softaculous Nedir?

Ülkemizde hizmet veren ve birçok hosting firması tarafından cpanel kontrol paneli ile ücretsiz olarak sunulan softaculous, web sitesi sahipleri için büyük bir kolaylıktır. Cpanel ile hizmet verdiği bilinen softaculous aynı zamanda pleks, interworx, Direct admin gibi çeşitli hosting kontrol panellerini de desteklediği binilir. Özellikle de hosting servisi ile ilgilenen kişilerin softaculous sayesinde yeni müşteriler bulması mümkündür.

Softaculous Tanımı

Joomla, Drupai ve WordPress benzeri birçok içerik yönetim sistemi kurulumu sırasında hazırlanan ve kullanıcılar için herhangi bir teknik bilgi istenmeyen, ücretsiz olarak sunulan web sitesi ve eklenti kurulum yazılımı olarak bireylerin karşısına çıkar. Softaculous eklentisi sayesinde kullanıcılar forum, e-ticaret, foto galeri, blog, anket, portal ve benzeri birçok hazır uygulama ile web sayfasını kısa sürede kurabilir.

Aynı zamanda softaculous kullanan kullanıcıların kurulum aşaması sonrasında istenilen tüm güncellemelerinde kolay bir şekilde yüklenebildiği bilinir. İşleminin kısa bir sürede bitmesi ve yapılandırma işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirilmesi kullanıcılar açısından büyük pratiklik ve kolaylıktır. Böylelikle softaculous sayesinde web sitesi sahipleri web sitelerini kısa sürede hazırlayacak ve yayına hazır hale getirebilecektir.

Softoculous Giriş

Özellikle kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği cpanel üzerinden softaculous kurulumu yapmak oldukça kolaydır. Kurulum için ilk olarak cpanel hosting satın al- kirala yönetim menüsüne giriş yapmak gerekecektir. Bu alanda ise softaculous menüsü bulunur. Softaculous menüsüne kurulum yapabilmek için giris yapılmalıdır. Kullanıcılar WordPress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsa install sekmesi üzerinden işlemlerinin gerçekleştirmelidir.

Softaculous ile Kurulumu Yapılabilecek Uygulamalar

Softaculous sayesinde birçok blog, forum, portal, reklam yönetimi uygulaması, takvim, anket, kurumsal kaynak planlama, müşteri desteği, veritabanı, müzik, e-posta uygulamaları kurmak mümkün olur. Örneğin blog uygulamaları kapsamında tercih edilen pubvana, Nucleus ve Flatpres ilk sırada yer alır. Portal uygulamaları için ise impresspages ve website Baker bulunur.

Öte yandan e-ticaret uygulamaları için büyük bir desteği olan abanteCart ve cpanel hosting satın al- kirala hizmetinden faydalanan kişiler için büyük bir kolaylıktır.

Hazır Komut Kolaylığı

Her geçen gün kendini yenileyen ve güncelleme ile birçok komut dosyasından sahip olan softaculous kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlar. Kullanıcılara sunulan bu komut dosyaları sayesinde Web siteleri için gerekli tüm ihtiyaçlar karşılanabilir düzeydedir. Birçok kategoride hazır komutlar sunan softaculous her kullanıcı için işe yarar komut dosyası barındırır.

Bu kapsamda yedekleme ve kurtarma özelliği sayesinde web sitelerinin güvenliği sağlanacak ve dosyalar daima güven altında olacaktır. Aynı zamanda düzenli güncelleme özelliği sayesinde açık kaynak kodlarına sahip olan web sitelerinin güvenliği sağlanmış olacaktır. Spam ve hacklenme konusunda sorun yaşayabilecek olan bu açık kaynak kodlu web siteleri için sürekli olarak yazılım güncellemesi sunan softaculous kullanıcılarına yeni güncellemeler ile kolaylık sağlar.

Softaculous Neden Popüler?

Web uygulamalarının kolay bir şekilde yüklenmesine ve bu uygulamaların da internet sitesi yöneticisi paneli sayesinde kolay bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlayan özel bir platformdur. Kullanıcılar birçok alanda softaculous sayesinde işlemlerini kısa sürede tamamlar. Belli kategoriler bulunan softaculous 450’den fazla uygulama ile kullanıcılarına her geçen gün yeni kolaylıklar sağlar.

Softaculous üzerinden herhangi bir uygulamayı yükleyebilmek için istenilen bilgileri doldurmak ve install butonuna basmak yeterlidir. Bu kapsamda sunucu dosyaları, kullanıcı izinleri ve kurulum süreçleri açısından otomatik olarak yönetim sağlanır. Kullanıcılar tarafından bu kadar popüler yapılmasının en önemli nedeni ise uygulamaların cpanel hosting satın al- kirala yaptıktan sonra ilk başta demo olarak görüntülenebilmesi ve akabinde kullanıcı tarafından beğenilmesi halinde alınabilmesidir. Aynı zamanda sürekli güncelleme verilmesi ve yedek alınması konusunda kolaylık sağlanması bu denli popüler olmasının sebepleri arasındadır.