Site Hızı Nasıl Artar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Site Hızı Nasıl Artar?
İYİBİRHOST BLOG

Site Hızı Nasıl Artar?

Web sitesi sahipleri ziyaretçi trafiğini en yüksek düzeye ulaştırmak için kullanıcı deneyimini dikkate alması gerekir.  Ziyaretçinin siteye giriş yaptığı andaki sayfanın açılma hızı sitede kalma süresini etkiler. Site hızını arttırmak isteyen web sitesi sahiplerinin yapması gereken birçok adım bulunur. Bunlar şu şekilde: HTTP isteklerini azaltmak, dosya boyutu, sunucu yanıt süresi, görüntü boyutu, CDN, eklenti sayısı ve yönlendirmelerdir. Kullanıcının siteden hemen çıkmaması ve ziyaret trafiğini arttırmak için site sahibinin adımları uygulaması gerekir.

HTTP İstekleri ve Dosya Boyutu

İnternetteki web sayfalarının yüklenme aşamasındaki hızına bakılacak olursa Yahoo örneği verilebilir. Yüklenme hızı incelendiğinde sayfanın büyük bir kısmı resim ve dosyalarla yüklüdür. Bu resim ve dosyalar indirildiğinde site hızını etkiler. Bunun yanı sıra HTTP isteği gerçekleştirildiğinde sayfanın içinde yer alan unsurların sayısı çok ise sitenin açılma hızı da o kadar yavaşlar. Site sahibi HTTP isteklerini azaltmalı ve sitenin ne oranda HTTP isteğine sahip olduğunu belirlemelidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise bilgisayardaki tarayıcıdan geliştirici araçları bölümü kullanılır. Daha sonra kontrol etmek istenilen sayfaya sağ tıklanarak inceleme bölümü açılır. Son aşamada ise ağ kısmına tıklanır ve sayfada yer alan HTTP istek sayısına ulaşılır.

Birçok dosya adı bulanan bu sistemde bazıları şunlardır: HTML, CSS, JavaScrip dosyalarıdır. Bu dosyaların web site hızına etkisi bulunur. Dosyaların boyutlarıyla oynanarak küçültme ya da büyütme yapılabilir. Böylece aradaki boşluk kısımları ile kodlar düzenlenmiş olur. Boş yere duran ve kalabalık eden kodlar web sitesinin hızını oldukça düşürür. Dosyaları küçültmek büyük avantaj sağlar. Dosya küçültme için WP Rocket kullanılabilir.

Sunucu Yanıt Süresi ve Görüntü Boyutu, CDN

Sayfa hızına etki eden ve ne oranda etki ettiğini belirten sunucu yanıt süresi önemli bir faktördür. Kısa olarak DNS denilir. Sunucu yanıt süresinin yavaş olması tarayıcıda sitenin bulunması da zaman alır. Sunucu yanıt süresinin hızlı olması site hızını arttırır.

Site hızında önemli olan diğer faktör ise yüklü resimlerdir. Dosya boyutu büyük olan resimler sayfanın yüklenmesini geciktirir. Görsellerin boyutlarını küçültmek için yardımcı araçlar kullanılabilir. Kırpma metodunu kullanarak da görsel boyutu düşürülebilir. Site de yer alan sunucu haricinde siteyi ziyaret eden kullanıcıların süreleri uzun olabilir. Bu da ziyaretçilerin aynı anda sunucuya bağlandığı anlamına gelir. Siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı arttığında ise sunucu istek yoğunluğu ile karşılaşır. Çok fazla istek yoğunluğu ise sitenin yavaşlamasına neden olur. Bu sorunun önüne geçmek için CDN aracı kullanılmalıdır.

Google PageSpeed Yüklenmeli Eklenti Sayısı Azaltılmalı

Web sitesini iyileştirecek yönde etkileyen Google PageSpeed, site yüklenme hızını test ederek sitenin yavaş performans göstermesine neden olan etmenleri analiz eder. Aynı zamanda mobil cihaza uyum gösterir. Eklenti sayısı azaltılarak site hızı güçlendirilebilir. WordPress tabanlı kullanım işlevleri kolaylaştırır. Gereksiz kodların silinmesi ve kullanıcı takibi ya da gelişim sağlamak için yüklü olan eklentiler sitenin yavaşlamasına ve sitede güven problemi oluşmasına neden olur. Bu nedenle fayda sağlamayan eklentiler kaldırılmalıdır.

Yönlendirme ve Sıkıştırma

Yönlendirme aşaması sayfa silindiğinde ihtiyaç duyulur. Yönlendirme sayısının fazla olması ve mobilde yer alması sayfanın hızını düşürür ve HTTP isteklerinin oluşmasına neden olur. Bu yüzden yönlendirme sayısının azaltılması site hızı açısından sağlıklı bir durumdur. Sıkıştırma işlemi HTTP sistemine kısa sürede yanıt verir. Gzipş manuel şekilde kullanımı sağlanarak  dosya yanıt süresi büyük bir oranda azalır. Böylece site hızının artmasını sağlar.