Semantik Kelimenin Seo Alanındaki Önemi
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Semantik Kelimenin Seo Alanındaki Önemi
İYİBİRHOST BLOG

Semantik Kelimenin Seo Alanındaki Önemi

İnternet alanında yepyeni bir uğraş alanı olan semantik kelimeler günümüzde birçok kişi tarafından merak edilen bir konu haline geldi. Semantik ve internet üzerinde bulunan içeriklerin bir tek insanların algılayabilir olmasını değil yazılımlarında algılayabilmesini sağlayan internet deneyimidir. Semantik web, artık internet alanında daha kaliteli bir deneyim sağlamayı vaat etmektedir. Ancak içerik üreticileri tarafından tercih edilen semantik kelimesinin anlamı ve Seo alanındaki önemi birçok kişi tarafından merak edilir.

Semantik Web Dünyasının Ortaya Çıkışı

Semantik web alanı World Wilde Web Konsorsiyum telefondan oluşturulmuş ve gelişmiş internet eklentisi olarak tanımlanıyor. İnternet kullanıcıları tarafından web üzerinde yapılan aramaların semantik web eklentileri sayesinde daha anlaşılır ve isabetli sonuçlar vermesi sağlanıyor.

Diğer adıyla anlamsal ağ olarak tanımlanan semantik web, World Wilde Web’in kurucusu olarak bilinen Tim Berners-Lee tarafından oluşturulan projeler arasında yer alır. Ancak bu projenin daha bilinir ve teorik hale gelmesini sağlayan kişiler James Handler ve Ora Lassila olarak biliniyor. Özellikle de James Handler’in imzasının bulunduğu Social Machine kitabında semantik web projesi daha anlaşılır bir hale gelmiştir.

Semantik Kelimesinin Anlamı

Seo hizmetleri yani açık haliyle arama motoru optimizasyonu çalışması semantik kelimesinin tam orta noktasında yer alıyor. Semantik kelimesi anlamsal değerlendirilmiş olsa da Seo çalışmalarında daha basit bir biçimde anlaşılabilir.

Internet tarayıcısı kullanıcılardan arama motorları üzerinde arama yaparken bazı anahtar kelimelerin tespit edilmesine de yardımcı olabiliyor. Özellikle internet kullanıcıları tarafından daha sık yapılan aramaların popüler kelimeler olduğu bilinir. Ancak bu popüler kelimelerin kullanılarak içerik üretilme hali artık geride kalmaya başladı.

Çünkü arama motoru optimizasyonu konusunda kullanılan algoritmalar da artık eski durumlara nazaran daha zekice ve daha anlamsal bir şekilde çalışmaya başladı. Kısacası semantik kelimeler sayesinde bireylerin arama motorunda yaptıkları aramalarda kullanacakları kelimelerin ihtimali değerlendirilerek tahminler sonucunda kelimeler üretilmesi tanımlanması yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse ısıtıcı anahtar kelime olarak bilinen bu kelimenin yanı sıra farklı biçimlerde nasıl aramalar yapabileceğinin tahmini semantik kelimesini tam olarak açıklayabilmektedir. İşte bu tahminlerin sonucunda elde edilmiş olan kelimelere semantik kelimeler adı veriliyor. Yani ısıtıcı kelimesi hakkında arama yapan bir bireyin aynı zamanda elektrikli ısıtıcı, elektrikli ısıtıcı özellikleri, elektrikli ısıtıcının fiyatları konusunda araştırma yapılacağı tahminleri de ısıtıcı kelimesi yanı sıra tahmin edilen diğer kelimeler de semantik kelimeler olarak biliniyor.

Semantik Kelime ile Semantik Web Arasındaki İlişki

Semantik kelimeler anlamsal olmak üzere yazılımlarında anlamasına katkı sağlamayı amaçlamakta ve semantik web için önemli unsurlardır. Çünkü semantik web internet kullanıcıları aramak isteyeceklerini ve nasıl arama yapacaklarını tahmin etmek için çalışır. Semantik kelimeleri ise insanların arama yapacakları konusunda tahminlerini içerir. Kısacası semantik kelime ve semantik web kavramları birbirlerini hizmet eden iki unsurdur.

Semantik Kelimelerin Seo Açısından Önemi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının aslına ve projelerin de bulunan unsurların arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Ancak bu Seo kelimesi için oldukça sade olmakla birlikte temelde bu iş için kullanıldığı içeriklerin üretilmesi konusunda semantik kelimeler ise arama motoru optimizasyonu alanında daha kaliteli olmayı sağlar.

Bunun yanı sıra hep projelerin içinde semantik kelimelerin bulunması doğrudan semantik web projelerinin de gelişmesine etkili olur. Böylelikle Seo çalışmaları içerisinde semantik kelimelerin yer alması doğrudan bir projelerinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için doğru ve etkili semantik kelimelerin bulunabilmesi alanında özel araçlarda kullanılabilir. Bu özel araçlar içerisinde bulunan Keyword Tool kullanıcılarına kaliteli semantik kelime önerileri sunabiliyor. Bunun yanı sıra internet kullanıcıları ile yüz yüze görüşmeler yaparak ve anket çalışmaları kapsamında semantik kelimeler elde etmek mümkün olabiliyor.