Responsive Tasarım Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Tasarım
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Responsive Tasarım Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Responsive Tasarım Nedir?

Markanız, kuruluşunuz ya da herhangi bir işiniz için web sitesi kurmayı düşünüyorsanız responsive tasarımın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Web siteleri çoğunlukla daha rahat olması açısından bilgisayar üzerinden kurulur. Bilgisayardan kurulan web sitesi tasarım bakımından gayet çekici ve hoş görünebilir. Fakat rekabetin artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık sadece bilgisayar üzerindeki tasarımın güzel olması yeterli değildir.

Bilgisayar kullananların yanı sıra son zamanlarda tablet ve telefon gibi teknolojik cihaz tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Bundan dolayı bilgisayar haricindeki teknolojik cihaz kullanan kişileri düşünerek tasarım yapmanız gerekir. Responsive tasarımın tanımı aslında tam olarak budur. Sadece bilgisayar üzerindeki tasarımın dışına çıkarak, diğer cihazlardaki tasarımın da hoş görünmesini hedefler.

Responsive Tasarımın Önemi

Eğer pratik ve her yerde kullanılabilir şablonlar yerine sadece bilgisayar üzerinden hoş görünen bir şablon seçerseniz müşterileriniz için iyi bir izlenime sahip olmazsınız. Çünkü onlar profesyonelliğinizi ölçmek için SEO çalışmalarınızı yakından takip eder. SEO çalışmalarınızı sergileyeceğiniz bir web sitenin de kullandıkları cihazdan hoş görünmemesi sizin açınızdan olumsuz bir durumdur.

Yapılan araştırmalara göre son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar kullanan kişi sayısı mobil kullanan kişi sayısının gerisinde kaldı. Bu durumda responsive tasarıma sahip olmayan bir web site çok kullanışlı olmaz ve responsive tasarım kullanan web sitelerin her zaman gerisinde kalır.

Responsive Tasarımın Avantajları

Teknolojinin giderek gelişmesiyle birlikte alışveriş platformlarından bankalara kadar birçok sektör artık responsive tasarıma geçiş yaptı. Çünkü insanlar pratik olması için mobil cihazlarından site arayışına giriyor. Bilgisayar kullanan kişi sayısı giderek azalırken responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri de geride kalıyor. Eğer daha çok ziyaretçiye sahip olmak istiyorsanız responsive tasarım sizin için bir zorunluluktur.

Ayrıca sitenize her yerden ulaşılabilmesi ne kadar duyarlı bir site oluşturduğunuzun da göstergesidir. İnsanlar işini kolaylaştıran her şeyi çok sever. Markanız, kuruluşunuz ya da SEO çalışması yapacağınız herhangi bir işte insanların güvenini ve beğenisini kazanmak gerçekten oldukça önemli bir faktördür. Böylece daha çok kişi sizi tercih eder.

Responsive Tasarım Kullanımı

Önceden bilgisayar daha çok kullanıldığı için site tasarımlarında mobil cihaz tasarımlarından ek ücret alınıyordu. Yani siz site oluştururken artık bu bir ihtiyaç olduğundan daha az ücret ödersiniz. Böylece maddi açıdan da iki ayrı fiyat ödemekten kurtulursunuz. Responsive tasarım sayesinde kalıcı kitle edinmeniz de kolaylaşır.

Mobil cihazlarda rahat kullanılabilen sitelerde kullanıcılar daha çok vakit geçirir. Bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızı doğrudan etkiler. Web sitenizdeki trafik ne kadar hareketli olursa sıralamada o kadar çabuk öne taşınırsınız. Böylece en çok aranan sitelerden biri siz olursunuz. Fakat responsive tasarıma sahip olmazsanız insanlar her zaman sitenizi ziyaret edemez, bu da müşteri kaybetmenize sebep olur.

Responsive Tasarımın İnsanlar Üzerinde Etkisi

İnsanlar artık otobüste, trafikte, yürürken, spor esnasında ve daha birçok zaman diliminde site takip ediyor. İçerik konularınız ne olursa olsun her zaman kitleniz size ulaşabilmelidir. Bunu sağlayan yöntemlerin başında da responsive tasarım gelir. İnsanlar size her zaman rahat bir şekilde ulaştığında ilk tercihleri her zaman siz olursunuz.

Responsive tasarımı sadece mobil olarak değerlendirmek de yanlış olur. Bilgisayar, tablet ve hatta akıllı saatlerde bile sitenizin görünümünün oldukça şık ve rahat olması gerekir. Böylece kullanıcılarınız her zaman size rahat bir şekilde ulaşabilir. Aksi takdirde sitenizde gezinmeleri son derece zahmetli ve sıkıcı olur.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Rankbrain Nedir?