Reseller Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Reseller Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İYİBİRHOST BLOG

Reseller Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hosting kelimesi internet sunucularında web sitelerinin içeriklerinin saklanması işlemi olarak bilinİR ve barındırma anlamını taşır. Reseller kelimesi ise alış satış işlemi yapan tekrar pazarlanmasını sağlayan bayi ya da aracı gibi anlamlara gelen bir ifadedir. Bayi tarzında bir barındırma işlemi sunan reseller hosting bireylerin sahip olduğu depolama olanağını ve bant genişliğini tercih ederek birçok web sitesi barındırma işlemini yapması ya da hosting pazarlaması imkanı sunması dahilinde bir hosting işlemidir.

Reseller Hosting Ve Web Hosting Arasındaki Farklar

Normal bir web hosting hizmeti için genel anlamda en fazla 1 domain eklenir. Reseller hosting hizmetinde ise birden fazla domain eklenebilir ve bu her domain için farklı hosting hesabı açmak da mümkündür. Aynı zamanda normal web hosting hizmeti için birden fazla domain eklenebilmektedir. Ancak bu durumda CP aşımı, yetersiz kaynak kullanımı durumu yaşanabilir.

Bunun yanı sıra normal web hosting hizmetlerinde açılan domainler aynı dizinde yer almalıdır. Bu nedenle bir virüs sorunu ile karşılaşıldığında tüm domainlerin etkilenmesi riski bulunur. Reseller hosting hizmetinde ise domainler farklı hosting hesapları taşımakta ve bu nedenle birbirlerinden etkilenmezler. Bu nedenle reseller hosting hizmeti daha güvenli görülür.

Kullanıcılar bayi hosting hizmeti kapsamında kendilerine küçük bir girişim imkan sağlayabilir ve satış yapmaya başlayarak bu konuda kendini geliştirebilir. Hosting.com.tr üzerinden satın alınan ve Seller hosting paketleri sayesinde ihtiyaç olan tüm teknik özellikler kolaylıkla elde edilebilir. Hatta özel DNS yapılanması da kullanılabilir.

Reseller hosting hizmeti kapsamında sunucularda herhangi bir ibare geçmez ve markasız olarak işlem yapılabilir. Hosting satışı yapılan müşteriler reseller hosting hizmeti kapsamında fiyat karşılaştırma imkanı bulamaz. Böylelikle pazarlama faaliyetleri istenildiği gibi yürütülebilir.

Reseller Hosting Paketi Kimler İçin Uygundur?

Genellikle hosting hizmeti kapsamında teknik bilgiye ve yeterli donanıma sahip olmayan bireylerin bayi hosting imkanını satın almaları, böylelikle barındırma seçeneği sayesinde satış gerçekleştirebilecekleri bir durumdur. Reseller hosting paketi yeni ve deneyimsiz web hosting şirketleri tarafından düşük maliyet ile ufak kazançlar elde etmek amacıyla tercih edilebilir.

Birden fazla alan adı ve web sitesi kullanan bireyler reseller hosting satın aldığı takdirde her domain için bir hosting hizmeti almaları yerine tek bir hosting paketi ile daha ekonomik barındırma ihtiyacı karşılama imkanı bulabilirler.

Bunun yanı sıra web site tasarımcıları da reseller hosting paketleri kullanabilir. Müşterileri adına tasarlamış oldukları web siteleri ya da bu sitelere özel olarak sundukları hosting hizmetleri sayesinde hem daha prestijli hem de daha kazançlı hizmet sunabilirler.

Hep uygulamaları ya da web siteleri geliştirmekte olan yazılımcılar ise web geliştirme süreçleri kapsamında dosyalarını rahat bir şekilde barındırabilmeleri, geliştirmiş oldukları web tabanlı yazılım uygulamalar yanı sıra hosting hizmetini de satışa sunabilirler.

Reseller Hosting Hizmeti Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Normal web hosting paketleri ve reseller hosting paketi satın almak arasında az avantajlı durumlar bulunur. Reseller hosting hizmeti daha uygun fiyata sahip olmakta böylelikte yönetim, lisans maliyetleri, donanım gibi durumlardan muaf olunduğu için ekonomik bir çözüm olur.

Bunun yanı sıra kullanım kolaylığı sağlayan ve reseller hosting hizmeti web tabanlı olmak üzere kolay bir şekilde yönetilebilir. Bu kapsamda müşteri alan adı tanımlama, bant genişliği ve benzeri birçok işlem rahat bir şekilde yönetilebilir ve istenilen zamanlarda değişiklik imkanı bulunabilir. Paket yükseltme avantajı sayesinde iş planı dahilinde reseller hosting paketi istenildiği zaman yükseltilebilir