Rdp Kurulum ve Ayarları
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Rdp Kurulum ve Ayarları
İYİBİRHOST BLOG

Rdp Kurulum ve Ayarları

Masaüstü kullanılan bilgisayarlarda Windows bağlantısı aracılığı ile kullanıcısına yakınında bulunmayan bir masaüstü bilgisayar ya da sunucusuna yerel ağ üzerinden bağlanılabilinmesini mümkün kılar. Bu bağlantıya aracılık eden Microsoft alt yapısında bulunan Uzak Masaüstü
Protokolü yani kısaca RDP adı verilen sistemlerdir.

Masaüstü Windows özelliğe sahip olan bilgisayarlar RDP sayesinde uzaktaki Windows masaüstü bir bilgisayar ile bağlantı kurabilir. Fakat bu bağlantı için Windows’un belirli sürümlerinden izin almak gereklidir. Ayrıca Microsoft, Linux gibi adını duyurmuş firmaların aksine maCOS, Android ve Windows kendi işlemcilerini kullanıcılarına sunar.

Masaüstü RDP Ne İşe Yarar?

Windows masaüstü bilgisayarlarda bulunan RDP, aktif bilgisayarın bir başka konumdaki Windows bilgisayarlar ile bağlantısını kurarken bilgisayarın önemli donanımları olan klavye, farenin görevini üstlenir, kontrol bağlantı yapılan bilgisayar ile paylaşılır ve bağlantı kurulan bilgisayar da uzaktan bağlantı değil de birebir kullanım özelliği sağlar. RDP kurulumu yapılan bilgisayar bu sistem sayesinde kontrol altına da alınabilir.

RDP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayar da RDP kurulumunun yapılması için RDP sunucusu veya RDP istemcisi olmak üzere iki ayrı faktör üzerinden ilerlenilir. RDP sunucusu bağlantı yapılan ve kontrol altına alınmış olan Windows bilgisayara verilen isimlerden biri olurken, RDP istemcisi sunucunun kontrol edildiği aygıta verilen isimler olarak ele alınır.

Bilgisayarlar arasında yapılan bağlantılar da birçok kişi ile etkileşim yaratmak için RDS uygulamasına ihtiyaç duyulur. Bunun aksine uzak masaüstü güncel olan bilgisayarlar da RDP aracılığı ile tek bağlantı kurmakta oldukça kolay bir yöntemdir. Kullanıcı bilgisayarına güvenli bir RDP bağlantısı oluşturmak istediğinde Windows Server aracılığı ve Uzak Masaüstü Ağ Geçidi hizmetlerinden yardım almalıdır. Bu işlem ile yapılan RDP bağlantısı güvence altına alınmış olur.

Windows İle Uzak Masaüstü RDP Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Windows bulunan tüm aygıtlar da Windows 7 ve 8 dâhil olmak üzere  Uzak Masaüstü Bağlantısı aktif durumdadır. Bu sayede başka bir Windows aygıt ile bağlantı kurulabilir. Bilgisayarda kullanılan yerel ağ üzerinden başka bir bilgisayara bağlanmak için ağ ve internet ayarları sayfasından ağ özellikleri yardımı ile IP adresi ya da ana bilgisayar isminin mutlaka öğrenilmesi gereklidir.

Bu bağlantı sırasında oluşabilecek riskler kabul edikten sonra öğrenilen IP adresi aracılığı ile bağlantı sağlanır. Ayrıca güvenli kurumsal ağ bağlantıları için RD ağ geçidinin öğrenilmesi yeterlidir. Uzak masaüstü bağlantısını etkinleştirmek için klavye aracılığı ile Windows tuşu ile beraber R tuşuna basılması ardından ekrana gelen iletişim kutusuna IP adresini veya bilgisayar ana ismini yazıp okeylenmesi yeterli olacaktır.

Windows Uzak Masaüstü Bağlantımı Nasıl Aktifleştirebilirim?

Windows bilgisayarlar arasında bağlantıyı sağlamak için bağlantıya dâhil olacak bilgisayarların sunucularının aktifleştirilmesi gereklidir. Bağlantı yapılacak bilgisayarlar üzerinden Windows ayarlar menüsü aracılığı ile sistem ekranından Uzak Masaüstü ayarlarına erişilebilir. Açılan sayfada Uzak Masaüstünü Etkinleştir slideri bulunduğu konumun tam tersine çevrilerek mavileşip aktif hale gelmesi sağlanır. Bilgisayar da bulunan Microsoft hesabı bu bağlantının kullanımında da geçerli olacağından ayrı bir hesap açmaya gerek yoktur. Aynı zaman da internet üzerinden yapılan bu tür bağlantılar da port aktif değil ise mutlaka kullanıcı tarafından izin onayı da verilmelidir.

Güvenli RDP Bağlantısı İçin Bilinmesi Gerekenler

RDP bağlantısı kuracak veya hâlihazırda bulunan bağlantıyı aktifleştirmek isteyen kullanıcılar güven konusunda problem yaşayabilirler. İnternet üzerinden açık olan RDP bağlantılarına izin vermemek, kullanıcının kendine özel sanal ağ kurması ya da  RDP Ağ Geçidinin kullanımı, kimlik doğrulaması, çözülmesi kolay olmayan şifreler ile sisteme giriş yapılması, bağlantı erişimlerin kısıtlanması ve RDP ayarlarının sürekli güncellenmesi ile güvence altına alınmış bağlantılar sunar.