Rankbrain Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Seo Öğrenin
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Rankbrain Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Rankbrain Nedir?

Google arama sonuçlarının sıralamasını yaparken bir çeşit algoritmadan faydalanır. Bu algoritmaya da RankBrain adı verilir. RankBrain, Google’daki arama sonuçlarını sınıflandırır. Bu sayede araştırma yaptığınız zaman bulmak istediğiniz şeyle alakalı sonuçlar elde edersiniz. Her ne kadar bazen RankBrain ve Google karmaşık hâle gelse de ileride yapılacak olan arama sonuçlarını düzenleyebilmesi ve anlayabilmesi açısından oldukça faydalıdır.

Kullanıcıların arattığı anahtar kelimelere göre RankBrain, algoritmayı yeniye çevirebilir ya da duruma göre eskiye döndürebilir. Bu da RankBrain’in algoritmayı kendi kendine değiştirebildiği anlamına geliyor. Kullanıcıların en sık arattığı anahtar kelimeye göre arama sonuçlarını sınıflandırıyor. Arama sonuçları bakımından en iyi algoritmalardan birisi RankBrain’dir.

Yapay Zekâ ve Oyun Arasındaki İlişki

SEO çalışmaları yapılmaya başlandığı zamanlarda web site sahipleri istedikleri kadar bağlantı satın alıyor ve anahtar kelimeleri olabildiğince fazla dolduruyordu. Fakat giderek bu yöntem insanları Google’dan uzaklaştırdığı için bu yöntemi kullanan web site sahipleri cezalandırmayı uygun gördü. Bunu da Penguin ve Panda gibi güncellemelerle yerine getirdi.

Her ne kadar Google’ın anahtar kelime açısından yeteli olduğu düşünülse de giderek karmaşık hâle gelen anahtar kelimeler aratılmaya başlandı. Çünkü dünya geliştikçe ve insanlar birbiriyle daha sık iletişim kurdukça aralarında meydana gelen argo, eş anlamlı kelimeler ve farklı anlamlar kazanan metin dilleri giderek Google’ın arama sonuçlarını yetersiz hâle getirdi. Yapay zekâ burada devreye girerek RankBrain sayesinde her türlü anahtar kelimenin karşılığında arama sonucu sınıflandırmayı sağladı.

RankBrain’in Başlıca Özellikleri

RankBrain, insanların anahtar kelimeleri ne sıklıkla arattığını ve çıkan arama sonuçlarında ne kadar çok zaman geçirdiklerini gözlemler. Bu sayede sonuca göre algoritmayı çok rahat biçimde değiştirme özelliğine sahiptir. Eğer kullanıcılar arattığı anahtar kelimeyle alakasız arama sonucu bulursa ya da arama sonucundaki sitelerde az vakit geçirirse RankBrain daha fayda sağlayacak şekilde algoritmasını yeniler.

PageRank ve RankBrain arasındaki bağlantıyı açıklamak sizin açınızdan iyi olacaktır. PageRank arama sonuçlarını anahtar kelimesinden içerik uzunluğuna kadar birçok kriteri inceleyerek sınıflandırır. Bu da alakasız sonuçların meydana gelmesini kolaylaştırır. RankBrain ise son kullanıcının arattığı anahtar kelimeyle arama sonuçlarının alaka düzeyini karşılaştırarak algoritma oluşturur. Bu da alaka düzeyini en yükseğe çıkarır.

Tıklama Oranının RankBrain’de Önemi

Tıklanma sayıları hem anahtar kelimeyle arama sonucunun alaka düzeyini hem de sitenin SEO çalışmalarının kalitesini belirler. RankBrain’in başlıca amacı zaten arama sonuçlarıyla anahtar kelimenin uyuşmasıdır. Böylece arama sonucundaki sıralama tıklanma sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Fazla tıklanma almayan siteler değişen algoritmayla birlikte yerini tıklanma sayısı yüksek sitelere bırakır. Böylece SEO çalışmalarında da alaka düzeyinin ne kadar önemli olduğu belli oluyor. İçerikleriniz anahtar kelimeyle ne kadar alakalıysa o kadar çok tıklanma ve ziyaretçi toplarsınız. Bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkiler.

Bounce Rate’nin RankBrain’de Önemi

Bounce Rate, sitelerin sıralamada çıkma hızına denir. Diyelim ki bir anahtar kelime arattınız. Bu durumda alaka düzeyinin yüksek olduğunu düşünerek ilk üç sayfada araştırma yaparsınız. Altta kalanlar kullanıcı tarafından ilgi görmez. Bu da RankBrain sıralamasında oldukça önemlidir. SEO çalışmalarının burada da etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Web sitenizde anahtar kelimelerle ilgili ne kadar alakalı içerikler paylaşırsanız o kadar çok ziyaretçi kazanırsınız. Kazandığınız ziyaretçiler de arama sonuçlarındaki sıralamanıza etki eder. Eğer siteniz arama sonuçlarında ilk üçe girmeyi başarırsa en çok ziyaret edilen sayfalardan biri olursunuz. Böylece kendinizi büyük bir kitleye kabul ettirerek iyi işler başarma imkânına da erişirsiniz diyebiliriz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Black Hat Seo Nedir