Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Henüz daha çok yeni bir eklenti olmasına rağmen oldukça ilgi gören bir eklenti türüdür. WordPress SEO Eklentileri arasında en zirvede yer alabilecwk kapasitede olan eklenti mevcut SEO yapılandırmasını komple değiştirme imkânı sunar. Çok geniş kullanım alanı mevcuttur. Bunun yanında ise çok çeşit özelliğe sahiptir. Birçok kişi tarafından karmaşık gibi görülen Rank Math SEO ayarları çokta karmaşık bir yapıya sahip değildir.

Rank Math SEO Nedir Ve Neden Tercih Edilir? 

2018 yılında WordPress için piyasaya sürülen bir SEO eklentisidir. Çok kısa sürede yüzbinlerce kişiye ulaşmayı başarmıştır. Rank Math SEO yapılandırma işlemi için çok fazla özelliğe sahiptir. Ayrıca ücretsiz olması da rakipleri ile yarışmasına yardımcı oldu zirvede yer almayı başarmasına olanak sundu. Son yıllarda SEO yapılandırma işlemi için tercih edilen en popüler eklentidir. Çok çeşit özelliğe sahip olması onu ön planda tutmaya yetiyor. Her SEO eklentisine sahip olmasının yanında ekstra özellikleri de mevcuttur. Bunlar Rank Math eklentisini daha da popüler hale getirir.

  • En önemli özelliği tamamen ücretsiz olmasıdır.
  • Çok kapsamlı bir SEO yapılandırmaya sahiptir. İçeriklerin tamamen SEO uyumlu olmasını sağlar.
  • 404 sayfa takibi yapma özelliğine sahiptir.
  • Yeni içerikleri Google Index API sayesinde eşzamanlı olarak index alma özelliği vardır.

Rank Math SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum için izlenilecek adımlar oldukça basit ve kolaydır. WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan bir sayfanın kurulumu ile aynı adımlara sahiptir. Rank Math SEO kurulum işlemi için ilk önce WordPress paneline giriş yapılır. Ardından sol bölümde yer alan “Eklentiler > Yeni Ekle” bölümüne gelinir. Gelen sayfada ise sağ üst bölümde yer alan kutucuğa “Rank Math” yazılır ve ilerlenir.  “Hemen Yükle” seçeneği seçilir ve yükleme işleminin tamamlanmasının ardından “Etkinleştir” buttonuna basılır. Sorunsuz bir şekilde Rank Math SEO kurulumu tamamlanır.

Rank Math SEO Ayarları 

Rank Math SEO ayarlarını yapmak oldukça basit bir işlemdir. İlk yapılacak şey Rank Math Kurulum Sihirbazı adımlarını takip etmek olacaktır. Sıralama görünümü Rank Math SEO ayarlarını yaparak iyileştirilebilir.

Rank Math Kurulum Sihirbazı Adımları 

Rank Math Kurulum Sihirbazı’nı yeniden yapılandırmak veya düzenlemek için WordPress paneline giriş yapılması gerekir. Ardından sol üst bölümde yer alan “Rank Math > Dashboard > Setup Wizard” bölümüne girilir.

Adım 1: Rank Math hesabını ücretsiz bir şekilde oluşturmak gerekir. “Connect Free Account” eklentiyi kullanabilmemiz için bunun mecbur olduğunu bildiren yazıdır. Ücretsiz olarak hesap oluşturmak istemeyen bireyler “Skip Now”  buttonuna tıklayarak sihirbaza geçer.

  • Adım 2: Kurulum Sihirbazı’nın izleyeceği yol belirlenir.
  • Sadece SEO ayarları için Easy seçeneği seçilir.
  • Kapsamlı bir SEO yapılandırması işlemi için ise Advanced seçeneği seçilir.

Adım 3: Advanced seçimini yapılır ise “Start Wizard” seçeneği ile ilerlenir ve daha önce kullanılan SEO eklentilerinden ayar aktarımı için bir araç sunulur.  Sol kısımda yer alan “Skip, Don’t Import Now” butonuna tıkanılarak daha önce kullanılan SEO eklentisi veya kullanılmayan SEO eklenti ayarları aktarılır.

Adım 4: Bu adımda web sitesi hakkında bilgilendirme işlemi yapılır.

Adım 5: Google arama motorunda yer alan sıralama durumu iyileştirme işlemi yapılabilir. “Google Search Console” servisine tıklayarak “Get Authorization Code”  butonuna basılır ve senkronizasyon izni verilir.

Adım 6: Site haritası oluşturularak arama motorunun site içeriğine ulaşması kolaylaştırılır.

Adım 7: Bu bölümde SEO ipuçları yer alır. İnce ayar kısmı denilebilir. Noindex Empty Category and Tag Archives seçeneğinin aktif hale getirilmesi gerekir. Nofollow External Links referans göstermek için kullanılan bir bağlantıdır. Open External Links in New Tab/Window seçeneği açık bırakılır ve ziyaretçilerin sayfada kalması sağlanır.

Adım 8: Kurulum Sihirbazının sunduğu basit adımların yer aldığı bölümdür.

Adım 9: Rank Math SEO ayarlarını kimin yapacağını belirleyecek bir adımdır.

Adım 10: Web sitesinin karşılan 404 hata sayfalarıyla ilgili önemli SEO yapılandırmaları bu bölümde tamamlanır.

Adım 11: Web sote içeriğinin Google’da daha iyi görünmesini ve arama sonuçlarının iyi çıkması için optimize işlemleri bu adımda gerçekleştirilir.