Profesyonel Dedicated Server /Server Hizmeti Alın
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Profesyonel Dedicated Server
İYİBİRHOST BLOG

Profesyonel Dedicated Server

Profesyonel dedicated server, Türkçe anlamında adanmış sunucu, paylaşımsız sunucu olarak ifade edilir. Paylaşımsız sunucu adından da anlaşılabileceği üzere dedicated server tek kişinin kullanabildiği, başka kullanıcıların erişimine kapatılmış bir sunu tipidir. Profesyonel dedicated server kiralamak ya da satın almak istiyorsanız bu işi kurumsal yapan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Pek çok işletme sunucu altyapılarında dedicated server kullanarak yazılım ve donanımlarını geliştiriyor ve diğer sunuculara göre pek çok avantaja sahip oluyor. İş yükü fazla olan ve birçok yazılımı kullanan işletmeler paylaşımsız sunucu modellerini kullanarak daha kapsamlı ve donanımlı yazılımlara ulaşabiliyor. Kullanma yetkisi bakımından tüm bu yazılımlara ve diğer işlevlere tam yetki ile kontrol sağlıyor.

Paylaşımlı Sunucu ile Profesyonel Dedicated Server Arasındaki Farklar Nelerdir?

Profesyonel dedicated server, içerisinde barındığı tüm işlevleri tek bir kişi kullanabilir. Fakat paylaşımlı sunucular tek bir kişiye tahsis edilmez. Paylaşımlı sunucular ortak kullanıma açık olarak kullanılır. Bu da ortak kullanılan bir sunucunun bazı hataları vermesine neden olabilir. Sayfanın açılmaması, hız düşüklüğü gibi fakat profesyonel dedicated server tek kişi tarafından kullanıldığı için bu sorunlar ile karşılaşılmaz.

Paylaşımlı sunucularda kontrolü her zaman sağlayamazsınız. Güvenlik önlemleri yetersiz kalabilir ve sanal korsanlar tarafından sunucunuz zarar görebilir. Ama profesyonel dedicated server firweall güvenlik duvarına sahiptir. Bu sayede size erişim sağlanamaz. İstediğiniz takdirde güvenlik duvarı, bant genişliği belirme, disk ayarı gibi ayarlar için işlemler gerçekleştirilir.

Profesyonel Dedicated Server Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Profesyonel dedicated server, kurulumu açısından kişilere, işletmelere kolaylık sağlar. Kapsamlı veri tabanına ihtiyaç duyan firmalar dedicated server ile birçok yazılıma erişebilir, kapsamlı bir veri tabanına sahip olabilir. Profesyonel dedicated server kullanan bir firma kontrolü tamamen elinde tutar. Diğer sunucularda ise bu hak kontrol altında tutulur. Gerekli görürse kullanıcı firewall güvenlik duvarını da kontrol edebilir.

Daha güvenlikli siber güvenlik unsurlarını ekleyebilir. Tüm kontroller ise tek bir noktadan gerçekleştirilir. Profesyonel dedicated server kurulum mevcut ağ ile entegre edilerek yapılır. Diğer sunucular tek bir amaca göre satın alınabilir ya da kiralanabilirken Profesyonel dedicated server daha fazla amaca hizmet eder. Profesyonel dedicated server kiralamak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Dedicated Server Çeşitleri Nelerdir?

Profesyonel dedicated server, beş farklı çeşide sahiptir. Bu türleri ise şunlardır:

1-Temel Dedicated Server: Belli bir limitten sonra paylaşımcı sunucular yoğun internet sitesinin trafiğini kaldıramaz ve teknik sorunlar yaşanmaya başlar. Bu sorunların yaşanmaması için bant genişliği, ram, saklama alanı ve işlemcisi daha kapsamlı olan temel dedicated server kullanılır.

2-Yüksek Performanslı Dedicated Server:  Aşırı yüksek yoğunluğu olan sitelerde ve çok fazla veri barındıran firmalar tarafından kullanılır. Her konuda daha yüksek performansa sahiptirler.

3-Bant Genişliği Odaklı Dedicated Server: Video veya canlı yayın yapan işletmeler tarafından kullanılan sunucu tipidir. Kesintisiz yayın imkânı sağlar.

4-Uygulama Odaklı Dedicated Server: Uygulamalar için kullanılan sunucu tipidir. İçerisinde yasal uygulamalar barındırır ve bunları çalıştırır.

5-Veri Tabanı Odaklı Dedicated Sunucular: MySQL ya da MSSQL gibi veri tabanları için özel olarak kullanılan sunucu tipidir. Veri tabanları üzerinde yüksek performans gösterir.

Profesyonel Dedicated Server Fiyat Aralığı Nedir?

Profesyonel dedicated Server, için fiyat aralığı vermek pek doğru olmayacaktır. Çünkü dedicated server fiyatları firmalara göre, seçilen türüne göre değişiklik gösterebilir. Kaç yıl kullanacağınız, kiralama ile mi satın alma ile mi kullanacağınız konusu da fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasındadır. Firmamız ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan profesyonel dedicated server türünü belirleyebilir, fiyat konusunda da bilgi alabilirsiniz.