Plesk Kontrol Paneli Neyi İfade Ediyor?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Plesk Kontrol Paneli Neyi İfade Ediyor?
İYİBİRHOST BLOG

Plesk Kontrol Paneli Neyi İfade Ediyor?

Popüler bir panel olarak kullanılan plesk neyi ifade ediyor sorusunun cevabı her ne kadar karmaşık olarak görünse de web sitesi sahibi olanların, kişisel web sitelerinin depolandığı sunucunun kontrolünün yapıldığı alan olarak ifade ediliyor. Dünya genelinde tam olarak 35 farklı dilde kullanımı yapılan ve 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan plesk; her çeşit sunucu, veri depolama, uygulama, web sitesi ve hosting çalışmaları ve planların idaresini sağlayan oldukça popüler  olan bir kontrol paneli olarak biliniyor.

Plesk Kullanmanın İpuçları ve Avantajları

Yabancı bir terim olan plesk; web sitesi sahibi olan kişilerin, web sitelerinin kaplandığı alan ve sunucuyu idare etmek için tercih ettikleri kontrol merkezleri arasında en sık kullanılan seçeneklerden en önemlisidir denilir. Plesk kullanmanın avantajları da kullanım alanına göre farklılık gösteren bir detaydır. Plesk paneli sayesinde  neler yapılabileceğini merak ediyorsanız yazımız içeriğini inceleyebilir, gerekli olan bilgileri öğrenebilirsiniz. Plesk panelini yönetmek oldukça pratiktir. Burada yapılması gereken en önemli konu aşamaları takip ederek işlemlerin yapılması gerektiğidir. Plesk içeriklerinde yer alan ayarlar sekmesi, php konumunun son versiyonunu değiştirmeyi aynı zamanda yükseltmeyi  asp.net sürümü ve ssl belgesi seçimini sağlayan gösterge panelidir.

Plesk Uzmanlık Gerektiren Bir Paneldir

Bir kontrol paneline bağlı kalmadan, bir sunucuyu idare etmek için komut satırı arabirimini kullanmak her zaman uzmanlık gerektiren bir unsurdur. Fakat  plesk gibi kontrol yapan paneller sayesinde çok sayıda işlem basit bir şekilde yapılıyor. Plesk kontrol paneli ile kişisel ya da işletmenize ait olan web sitenizde kayıtlı olan bütün dosyaları kontrol panelinden bağlantı kurarak  liste halinde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca alan isimlerinizi idare edebilir ve hesabınıza yeni alan isimleri ve alt alta alan isimleri de ekleyebilirsiniz.

Plesk ve e-posta Bağlantısı

Farklı bir kontrolör paneli olan plesk e-posta uygulaması ile bağlantılı bir sistemdir. Plesk kontrol paneli sayesinde çok sayıda yeni e-posta adresleri elde edebilir, mesaj gelen kutunuzu takip edebilir ve aynı zamanda aktif olmayan e-posta adreslerinizi iptal konuma getirerek pasif yapabilirsiniz. Ayrıca web siteniz ve içeriğinde yer alan kayıtlı dosyalarınız için belirli periyotlarla  dosya yedekleme ve arşivleme yapabilirsiniz. Web sitenizin bir parçası haline gelen bütün veritabanlarını kontrol edebilir ve web sitenizin ne kadar disk alanını depoladığını görebilirsiniz.

Plesk Kullanmanın Faydaları

Yukarıda belirtilen örneklerin tamamı bir web sitesi sahibi tarafından kontrol panelinde beklediği en önemli görevler arasında yer alır. Fakat Plesk panelinin bütün bu detaylara ek olarak sunmuş olduğu çok daha fazla önemli özellikler yer alıyor. Web sitenizin daha iyi bir sistemle çalışması için en yaygın görülen teknik hataları  kendi başına düzeltme işlemini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenize farklı ve ekstra işlevsellik kazandırmak için kullanabileceğiniz geniş çaplı bir kütüphaneye sahip olabilirsiniz. Belirli kullanıcı görevleri tolere edebilir aynı zamanda her birinin sahip olduğu erişim seviyesini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca her kullanıcı için erişebileceği bant genişliği sayısını listeleyebilirsiniz.

Neden Plesk Kullanmalıyım?

Plesk kullanmanın çok sayıda önemli nedenleri vardır. İşletmeler için dizayn edilen bu panelde müşteriler ve satıcılar adına abonelik hizmetleri sunabilir ve bu işlemleri kendi başınıza yönetebilirsiniz. Bununla birlikte belirli istek ve komutlar için önceden zamanlama yapabilirsiniz. Web sitesi ekranına yansıyan bütün isteklerin anlık olarak blog kaydını takip edebilirsiniz. Plesk kullanmanın kolaylıkları arasında sunucuyla alakalı işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması ilk sırada yer alır.