MySQL Nedir? Neden Tercih Edilmeli
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
MySQL Nedir? Neden Tercih Edilmeli
İYİBİRHOST BLOG

MySQL Nedir? Neden Tercih Edilmeli

Tüm verilerinizi depolamanın sağlayan ve kaydetme özelliği ile kolay erişim sağlayan özel yazılımlara verilen isimdir. Bu yazılımlar ile birlikte raporlama yapabilmek çok daha imkânlı oluyor. Veri tabanlı yazılımlar arasında en çok popüler olan MySQL yazılımı olmaktadır. Pek çok platformda çalışabilme özelliğine sahiptir. Genellikle web uygulamaları ve online yayıncılık mecralarında ön plana çıkarken daha pek çok çeşit uygulamada da kullanım imkanı sağlamak mümkün oluyor.

Açık kaynaklı oluşumların özel bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor. Nesne odaklı kodlama dili ve bebek gelişim platformlarında kullanılan bir yazılım programıdır. AB şirketi tarafından tasarlanmıştır. 2008 yılında ise Microsystems tarafından satın alındı. Günümüzde Facebook, Twitter ve YouTube gibi dünyanın en iyi web sitelerinde Web tabanlı uygulama olarak kullanılıyor. Büyük bir ilgi ile Takip ediliyor. On zamanlarda İnsanların en çok tercih ettiği veri tabanlama sistemlerinden bir tanesidir.

MySQL Nasıl Çalışıyor?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi MySQL nasıl çalıştığı konusunda oluyor. Kurulumu işlemci sunucu üzerinden gerçekleştiriliyor. İşlemci sunucu ağ ortamında ayrı uygulamalara bağlanabilen bir kütüphane vardır. Çeşitli destek programları ile birlikte ve çalışır. Öncelikle geniş veritabanlı sistemlerin çok hızlı bir şekilde yönetimini sağlamak için geliştirildi.

Makine üzerine kurulan bu sistem daha sonra ara yüz üzerinde kurulmaya başlandı. Veritabanları sayesinde pek çok konuma gönderme imkânı sunuyor. İlk olarak veri gönderilir ve daha sonra sonuçlar görüntülenir. Kullanımı son derece kolay olmasından kaynaklı olarak insanlar tarafından çok fazla tercih edilen yazılımlardan bir tanesidir. Hemen hemen her sistem için de geçerli olmasından kaynaklı olarak ön plana çıkıyor.

MySQL Özellikleri

Çeşitli saklama depolara üzerinden verilere ulaşma imkânı sağlıyor. Çok daha iyi bir sonuç alabilmek adına ve daha dayanıklı olmasını sağlayabilmek adına bölümlere tabloların daha fazla eklenmesi gerekiyor. Yeni komutları öğrenmeye gerek kalmadan kullanımı mümkün oluyor. SQL komutlarını kullanan kişiler bu yazılımı kolay bir şekilde kullanabilir. 20’den fazla kıyaslama erişim imkânı sağlamasından kaynaklı olarak ön plana çıkan yazılım firmalarından biridir.

Windows ve Mac dâhil olmak üzere bilinen pek çok platformda kullanılıyor. Hem imzalı hem de imzasız tasarımları destekliyor. Aynı zamanda değişken uzunlukta dizi türlerini de destekleme özelliğine de sahiptir. Sabit türleri de destekleme özelliği mevcuttur. Yüksek oranda kaliteli hizmet sunmasına kaynaklı olarak insanların tercih ettiği yazılım firmalarından bir tanesidir. Hem kurulum alanında hem de kullanım alanında çok büyük bir fayda sağlıyor. Dünyanın en çok bilinen platformları ile çalıştığı için insanlara büyük bir güven ortamı sağlıyor.

MySQL ve SQL Arasındaki Farklar

2016 yılından önce Aralarında bulunan en büyük fark MySQL sisteminin çok fazla platformda kullanılabilir olmasıydı. SQL ise sadece Windows’ta kullanıma uygundu. Paket yönetim sistemi ile birlikte paket yönetim sistemi ile birlikte güvenlik sağlıyorlar. Her ikisinin de güven sağlamak amacıyla özel yapılandırma yapması gerekiyor. MySQL kullanıcıların en etkili depolama motorunu kullanmaları için izin verir.

Aynı zamanda depolama motorunu birden fazla kullanıcıya sunuyor. Yüksek kullanılabilirlik açısından tasarlanan sistemler arasında yer alıyor. Bu sebeple diğer motorlar kadar hızlı olmasa da yüksek kullanılabilirlik imkânı sunuyor. Pek çok farklı motor kullanımı mümkün oluyor. Herhangi bir destek olmadan kullanım imkânı bozulmasından kaynaklı olarak çok büyük bir avantaj sağlıyor. Kurulumları konusunda aralarında mevcut bir fark bulunmuyor. SQL kullanan kişiler aynı veriler ile MySQL sistemini de kullanabiliyor. Aralarındaki farklar çok sınırlı sayıda karşımıza çıkıyor.