Mobil Cihaz Yönetimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Mobil Cihaz Yönetimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler
İYİBİRHOST BLOG

Mobil Cihaz Yönetimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Mobil Cihaz Yönetimi kısa ismiyle MDM olarak biliniyor. MDM’nin geliştirilmesinin en önemli nedeni işletme ve firmaların güvenliklerini sağlama amacıdır. Bununla birlikte teknolojik gelişmelerin sağladığı pek çok yöntemin kontrol edilmesi ve senkronizasyonu için de MDM önemli bir araçtır. Bu kadar önemli kabul edilen MDM konusunda önemli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

MDM Neden Önemlidir?

Bütün firma ve işletmeler mobil cihazlara sahiptir ve günümüzde mobil cihazlarda bütün işlemlerin yönetilmesinde önemli bir yere sahiptir. MDM bunların yönetilmesini, güvenliğini ve takip edilmesini sağlar. Mobil cihazlar hayatımızda artık o kadar büyük bir yere sahip olmuştur ki iş dünyasında da böyle bir teknolojiye gerek duyulmuştur. Ayrıca bütün firma ve işletmeler için de dijital dünya artık çok daha büyük ve geniş bir yere sahiptir. Hal böyle olunca mobil cihazların güvenliği ve kontrol edilmesini de büyük bir önem kazanmıştır ve MDM geliştirilmiştir.

MDM Hangi Özelliklere Sahiptir?

MDM sayesinde mobil cihazlar rahat ve kesintisiz bir şekilde kullanılmaya devam ederken işletmeler onlar üzerinde, güvenli ve etkili bir yönetim kurabilir. Güvenlik dışında MDM’nin en önemli avantajlarından biri diğeri politika hizmeti de sunmasıdır. Bununla birlikte envanter yönetimi ve yazılım dağıtımı da MDM’nin özellikleri arasında yer alıyor.

MDM’nin Güvenlik Avantajları

Diyelim ki işletmenin mobil cihazları kayboldu. Bu durumda MDM uzaktan bu cihazlara bulunan bütün bilgilerin silinmesini sağlar. Üstelik MDM ile birlikte cihazın nerede olduğu da hemen bulunabilir. Cihaz kaybolmuş ve birden çalışmaya başlamışsa da hemen kontrol edilir. Kullanım anında kilitlenip cihaz içindeki her şey anında silinebilir. İçerisindeki bütün uygulamalar da kaldırılarak işletmenin bu konuda bir zarar görmemesi sağlanır.

MDM ve Politika

Bir işletmenin bütün yönerge ve politikaları MDM aracılığı ile yaygınlaştırılıp her yere ulaştırılabilir. Ekran görüntüsü almanın önüne geçmek, kamerayı kapatmak ve parola kilidi gibi tüm özellikler MDM ile mümkündür. Kullanıcılara gönderilmek istenen her türlü bilgi ve yönerge de kolayca herkese, çok kısa bir şekilde ulaştırılır.

Yazılım Avantajları

MDM ile birlikte bir işletmenin özel olarak sahip olduğu bütün yazılımlar anında cihazlara gönderilir. Herhangi bir yazılım tek bir noktadan bütün cihazlara gönderilir. Bu sayede çalışanlar teker teker böyle bir şey yapmak zorunda kalmaz.

Envanter Konusunda Sağladığı Faydalar

Mobil cihazlarda yer alan  bütün donanım ve yazılımlar MDM ile toplanır ve çözümlemek için çok kolay ve hızlı bir şekilde veri sağlanır. Kullanıcıların mobil cihazları kullanma biçimi ve uygulamaları nasıl değerlendirdiği izlenir. Böylece performansları daha kolay bir şekilde ölçülebilir.

MDM Her İşletme İçin Önemlidir

Hem zamansal hem de mali açıdan kar etmek için MDM her işletme tarafından kullanılabilecek bir teknolojidir. En önemli faydası güvenlik açısından gibi görünse de diğer faydaları da küçümsenmeyecek boyutta ve önemlidir. MDM ile iş akışı zamanı çok verimli kullanarak bütün kullanıcılara iletilebilir. Böylece bürokratik aşamaların pek çoğu hızlı bir şekilde aşılır ve zaman çok daha verimli kullanılmış olur.

Bir işletme MDM ile kullanıcıların çalışmasını engellemeden iş akışını çok daha iyi yönlendirerek verimlilik ve performansı ölçebilir. MDM teknolojisini kullanan bir işletmenin bilgilerinin üçüncü kişiler tarafından takip edilip paylaşılması mümkün değildir. Güvenlik MDM ile en üst seviyeye çıkmıştır ve fiziksel bir müdahale gerektirmeden bütün çalışanlar çok iyi bir şekilde denetlenebilmektedir. MDM sadece mobil cihazlarla ilgili değil işletmenin yaptığı işlerin geneliyle ilgili çok işlevsel bir uygulamadır.