Mobil Cihaz İçin Web Sitesi Kurulumu
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Mobil Cihaz İçin Web Sitesi Kurulumu
İYİBİRHOST BLOG

Mobil Cihaz İçin Web Sitesi Kurulumu

Akıllı telefonların her geçen gün bir yeni versiyonunun çıkmasıyla ve taşınabilir tüm mobil cihazların donanımlı hale gelmesiyle gün geçtikçe masaüstü cihazların önemi azalıyor. Hal böyle olunca Iphone ve Andorid dahil tüm cihazlarda kullanabilen Google tarafından mobil uyumlu web siteleri aranan sonuçlarda öne çıkarılmaya başlandı.

Mobile Uyumlu Web Sitesi Ne Demek?

Arama motorlarında ya da sitelerde surf yaparken bir monitör ile bir akıllı cihazın sunacağı özellik birebir aynı boyutlarda olmadığından dolayı bir web sitesi için iki faklı dizayn gerekebilir. Akıllı telefon ya da benzeri bir cihaz kullanırken ziyaret edeceğiniz web sitesinin sizlere masaüstü cihaz kadar iyi bir kullanıcı deneyimi sunması için ziyaret ettiğiniz bu sitelerin mobile uyumlu web sitesi dizaynına sahip olması gerekir. Yani kısaca İngilizce’ de “mobile responsivetemplate” anlamına gelen mobile duyarlı web sitesi, akıllı cihazda kolay kullanım sunan ve bir mouse olmadan da aradığınız şeyi bulabileceğiniz ve istediğiniz gibi gezinti yapabileceğiniz bir site olmalıdır.

Sitenizi Mobile Uyumlu Hale Getirmek İçin: WordPress

Bir içerik yönetim sistemi olan WordPress makale, blog gibi her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. 2001 yılında kurulduğu ve bağımsız olduğu bilinen bu site ile masaüstü cihazlarda rahatlıkla kullanılan siteleri mobile uyumlu hale getirerek akıllı cihazlarda da aynı konfor ile kullanmayı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Eklenti kullanarak mobil web sitesi tasarlama ve mobile duyarlı tema kullanarak mobil web sitesi yapma, WordPress’ in sunduğu iki önemli formattır.

Eğer birinci seçenek olan eklenti kullanarak web sitenizi mobile uyumlu hale getirmek istiyorsanız binlerce kişinin kullandığı  Wptouch isimli yazılımı siz de kullanarak akıllı telefon ve tabletlere uygun bir web sitesi tasarlayabilirsiniz ve halihazırda olan sitenizi düzenleyebilirsiniz. Bir diğer yazılım olan Jetpack ise Wptouch kullanımından sonra tercih etmeniz gereken bir yazılımdır. Zira güncellense dahi halen bazı temalara uyumsuzlukları bulunmaktadır. Eğer ikinci seçenek olan uyumlu temayı kullanırsanız da en üst seviyede mobile uyumlu sitenizi oluşturursunuz. Var olan sitenizi mobile uyumlu tasarıma getirerek sizlere mobile uyumlu temalar sunar.

Joomla: Temanızı Mobile Uyarlayın

Bir diğer içerik yönetim sistemi olan Joomla ise yine eklenti ve tema seçeneklerini sunan bir platformdur. Fakat eklenti kullandığınızda tam anlamıyla bir hizmet alamayabileceğiniz Joomla uygulamasında mobile uyumlu site teması seçmeniz daha iyi bir tercih olacaktır.

Drupal ile Mobile Uyumlu Siteler

Ve en çok kullanılan bir CMS (içerik yönetim sistemi) daha: Drupal. Yine diğer sistemler gibi eklenti ve tema seçeneği sunan bu uygulama ile web sitenizi mobil sürüme uygun hale getirmeniz mümkün. Drupal sitenizi, ThemeKey eklentisi ile mobil uyumlu hale getirmeniz size Drupal tarafından tanıtımınız yapılması olarak destek sunar. Eklenti kullanılan WordPress ve Joomla da olduğu gibi %100 mobil uyumu sorunu Drupal içinde de baş gösterebilir. Bu nedenle tema seçeneği eklenti kullanmaktan daha iyidir diyebiliriz.

Mobil Uyum İçin Kullanılabilecek Diğer Servisler

Kullanımı için bir ücret ödemeniz gereken ve resmi sitesinde günümüze kadar 15 milyon kadar kişiye hizmet verdiğini duyuran Duda Mobil ve yine yüksek fiyatlarla hizmet sunan Mobilized hakkında kullanım için pek bir şey söylenemese de diğer CMS tabanlı sitelerin kullanılması sizin hem cebinize hem web sitenize yarar sağlayacaktır. Bunların dışında Mofuse ve Mobify adlı siteler de aynı amaçla kullanılabilir. Masaüstü cihazların yerini artık cebimizde taşıdığımız akıllı cihazlar aldığından mobile uyum da önem arz ediyor