LiteSpeed Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
LiteSpeed Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

LiteSpeed Cache Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google arama motoru değerlendirmesinde bir web sitesinin hızı en önemli etkendir.  Yükleme hızı üç saniyenin üstünde olan sayfaların geriye düşeceğini Google geçtiğimiz yıllarda belirtmiştir. Teknolojiye ayak uydurmak ve başarılı bir SEO çalışması yapmak web site hızını ve kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır. WordPress LiteSpeed Cache kurulumu  bu noktada ne kadar gereklidir?

LiteSpeed Cache Nedir Ve Ne İşe Yarar?

WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan web sitesi için ideal bir önbellek optimizasyon işlemleri sunan eklenti türüdür. LiteSpeed firması tarafından piyasaya sürülen bir eklenti türü olan LiteSpeed Cache eklentisi WordPress için en ideal önbellek eklentisidir denilebilir. Tamamen ücretsiz olması ise en büyük avantajlarından biridir. Web site yüklenme hızını %90’a kadar arttırma imkânı sunar.

LiteSpeed Cache Özellikleri Nelerdir?

LiteSpeed Cache özellikleri şunlardır:

  • Standart önbelleklerin aksine direk web sunucu üzerinde önbellek oluşturma imkânı sunar.
  • Çok fazla SEO eklentisi ile uyum içerisinde çalışma imkânı sağlar.
  • Tamamen ücretsiz bir eklentidir.
  • Çok fazla kullanıcıya ulaşmış ve değerlendirme sonuçları oldukça başarılıdır.

Sadece kendi sunucusunda değil diğer sunucularda da kendi özelliklerini kullanma imkânı sunar.

WordPress LiteSpeed Cache Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Her eklenti seçeneğinde olduğu gibi LiteSpeed Cache eklentisinde de ilk önce WordPress paneline giriş yapılması gerekir. Ardından “Eklentiler > Yeni Ekle” menüsüne geçiş yapılır ve burada yer alan arama motoruna “LiteSpeed Cache” yazılır. Altta çıkacak olan “Hemen Yükle” seçeneği tıklanır ve “Etkinleştir” butonuna basılarak kurulumun tamamlanması için beklenir. Kısa sürede kurulum işlemi gerçekleştirilir.

WordPress LiteSpeed Cache Ayarları İçin İzlenilecek Adımlar Nelerdir?

LiteSpeed Cache ayarları için yönetici panelinize giriş yapması gerekir ve ardından sol tarafta yer alan panel kullanılarak “LiteSpeed Cache” menüsüne geçiş yapması gerekir.  Dashboard sayfasında LiteSpeed Cache eklentisine ait veriler yer alır. Burada düzenleme işlemi yapılmasına gerek yoktur.

General Settings bölümüne ulaşmak için ilk önce “LiteSpeed Cache > General”  sayfasına geçiş yapılır. Bu bölümde web sitesi doğrulama işlemi gerçekleştirilir. Automatically Upgrade otomatik güncelleme isteme bölümüdür pasif kalması tercih edilir. Domain Key bu anahtar bulut sunucu ile bağlantı anahtarıdır.

Notifications Seçeneğinin Aktifleştirilmesi

Notifications seçeneğinin aktif hale getirilmesi eklenti hakkında bilgi sahibi olmak için gereklidir. Cache Settings bölümünde ise eklentiyle ilgili neredeyse tüm detaylar buradan düzenlenebilir. Cache Control Settings bölümünde ise önbelleğe alınacak olan içerikler belirlenir. Burada yapılacak ayarlar ile web site hızı arttırılır. Performans üst düzeye çıkartılır. Sayfa yükleme süresi azaltılır.

Purge Settings kaydedilen önbellek hakkında bilgi verir ve ne zaman sıfırlanması gerektiğinin belirlenmesini sağlar. Excludes Settings önbellek uygulamasından dışlanacak sayfaların belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Belirli sayfa veya sayfaların önbelleğe alınmaması için talimatlarda değişiklik yapılabilir.

ESI Settings gelişmiş ayarları ve yapılandırmaları bu sayfadan takip etmek mümkündür. Burada bir ayar yapılanmasına gerek yoktur. Object Cache Settings bu bölümde web site hızı ve performansı arttırmak için güncel ayarlar sabit kalması tercih edilse de bir kaç noktaya değinmekte fayda vardır.

Object Cache bu bölüm sahip olunan dış yerine RAM bellekten yanıt verme olanağı sunarak daha hızlı sayfa yüklenmesine olanak sunar. Method yöntemi ile hangi servisin tercih edileceği belirlenir.

Host Sunucu Değişikliği Kısmı

Host sunucu değişikliği için bu bölümü değiştirmek mümkündür. Port bölümünde güncelleme yaparak varsa bir servis değişikliği güncellenmiş olur. Do Not Cache Groups önbelleğe alınmaması gereken grubu ifade ederken  Global Groups önbelleğe alınması gereken grubu ifade eder.

Browser Cache Settings burada yapılacak ayarlar ile sayfa geçiş performansı arttırılabilir.  CDN ve CDN Settings buralarda da eklenti üzerinde ayarlamalar yapılabilir.  Optimizasyon işlemleri ile de performans ve hız arttırılma yoluna gidilebilir.