Linux Hosting İle Windows Hosting Arasındaki Farklar
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Linux Hosting İle Windows Hosting Arasındaki Farklar
İYİBİRHOST BLOG

Linux Hosting İle Windows Hosting Arasındaki Farklar

Web sunucusunu tek başına yönetmek isteyen kişiler daha verimli çalışabilmek için iyi olanı tercih etmek ister. Linux Hosting veya Windows Hosting iletişim sistemi arasında ufak farklılıklar olduğundan hangi web hostingin seçileceği konusunda tercih yapmak bazen zor olabilir.

En çok kararsız kalınan konulardan bir tanesi hosting hizmeti almaya karar verildiği zaman Linux hosting mi veya Windows hosting mi alınmalı konusudur. Hosting hizmeti almadan önce domain almak gerekir. Hosting alındıktan sonra Linux veya Windows hosting kiralama konusunda bir çelişki yaşanmaktadır.

İki Sistemi de Araştırarak Karar Vermek Gerekir

Bu iki iletişim sistemi uzun yıllardır web hosting piyasasının hâkimi konumundadır. Bu iki sistem arasında uygulama ve işlev anlamında bazı ufak farklılıklar olduğu için iki seçeneğin de daha yakından araştırılarak Linux Hosting ve Windows Hosting’in kendine has avantajlarını bilmek gerekir.

Hosting Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Güçlü bir iletişim sistemleri olan Linux Hosting ve Windows Hosting arasında yarış uzun süredir devam etmektedir. Bu konuda kişiler hangi “hizmetten daha iyi faydalanabilirim” sorusuna bir yanıt bulmak istiyor.

Linux Hosting İletişim Sistemi

Linux, 1992’de uygulamaya geçilmiş bir iletişim sistemidir. Linux web sunucuları için pek çok açıdan en iyi olanak olarak görülmüştür. Linux gerek web gerekse e-posta sunucusu olarak en gelişme göstermiş olanaklardan bir tanesi olduğunu kanıtlayan iletişim sistemidir. Linux hosting, açık kaynak olmasından dolayı lisans ücreti yoktur. Bu anlamda masrafsız sunucu olmasından dolayı tercih sebebi olmaktadır.

Yalnızca Linux hosting kullanılmaya karar verildiğinde masraflar ödeme tabanlı destek seçeneği kullanıldığında artma olur. Güvenirlilik ve verimlilik açısından da üst düzeyde olan Linux hosting için kullanıma hazır olan içerikler sunar. Yönetim sistemleri ve e-ticaret sistemleri gibi sayısı fazla açık kaynak uygulamalar sunarak hizmet verir. Linux hosting Python, Perl, PHP, MySQL ve Ruby kullanmak isteyen kişiler için ilk başta tercih etme sebebi olmalıdır.

Windows Hosting İletişim Sistemi

Windows hosting, Microsoft’ta destek ve güncelleme hizmeti sunmaktadır. Windows Server’da çok zamandır çalışmalarını devam ettiren sistemlerden bir tanesidir. Windows hosting, ASP. NET’tir. ASP. NET yüksek performans web uygulama frameworküdür ve Linux’a oranla en farklı özelliğidir. Linux’un açık kaynaklı versiyonları bulunur. Fakat bu özellik çoğu şirket arasında çok fazla kullanılır.

Linux Hosting ve Windows Hosting Arasında Karşılaştırma Yapma

Linux Hosting

 • – Yazılım Tipi    – Açık kaynak
 • – Betik dili   – Perl, Python, Ruby, PHP
 • Yönetim Yazılımı – cPanel, Plesk, Confixx
 • Web Sunucusu – Apache, Nginx
 • Veri Tabanları  –  MySQL, MariaDB
 • Diğer –  WordPress, Joomla vb.

Windows Hosting

 • Yazılım Tipi – Sertifikalı
 • Betik dili –  VBScript, ASP. NET
 • Yönetim Yazılımı –  Plesk
 • Web Sunucusu –  Microsoft IIS
 • Veri Tabanları –  MSSQL, Microsoft Access
 • Diğer –  Exchange, NET Applications, SharePoint

Özetlemek Gerekirse

İletişim sistemi ne olursa olsun, istenilen sunucu tercih edilebilinir. Sunucu seçimi yapmak doğru bir karar olmayacaktır. Linux seçeneğini tercih eden kişi, Linux iletişim sistemli bir sunucu kiralamasına gerek yoktur.

Maliyet konusunda ise uygunluğu açısından Linux tercih edilmelidir. Windows’un iletişim sistemi olması için lisans parası talep etmektedir.

Hosting seçimi yaparken, kişinin sunucuda ne çalıştığına bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Linux ile PHP tabanlı platformlar daha iyi çalışır. Windows ile ASP. NET tabanlı platformlar daha iyi çalışır. Kişinin ne çalıştığı ile ilgili olarak iki seçenek hakkında bir karar vermesi gerekir.