Kullanıcı Deneyimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Kullanıcı Deneyimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

Kullanıcı Deneyimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Orijinal ismi User Experience(UX)  olan Kullanıcı Deneyimi teknolojik çağın getirdiği bir dijital ortam kavramıdır. Teknolojinin insan hayatındaki önemi önemli ölçüde arttı. Hal böyle olunca sosyal medya kullanımı arttı, web sitesi üzerinden belirgin pazarlama alanları oluştu. Kullanıcı Deneyimi denince akla çok çeşit kavram gelir. Kavram kargaşasının yaşandığı durumda ise yanılış ifadeler kullanılabiliyor. Literatürde net bir ifade yer almıyor. Kullanıcıya görsel ve şık bir tasarım eşliğinde deneyim imkânı sunan bir kavram bütünü olarak ele alınıyor.

Kullanıcı Deneyimi Denince Akla Gelen Kavram Nedir?

Kullanıcı Deneyimi kullanıcının sahip olduğu tecrübe bütünü olarak ele alınabilir. Bir sistem üzerinde yer alan hizmet veya üründen faydalanan, duygu, düşünceleri ve yanında davranışlarını temsil eden tecrübe toplamıdır denilebilir. Bir örnekten yola çıkarak açıklanacak olursa: Bir kullanıcı web sitesi ziyaretinde bulunarak ihtiyacını temin etmek isteyebilir. Web sitesini ziyareti sırasında ise web site tasarımı içeriği ile baş başa kalır.

Kullanıcı bunlara ile karşı karşıya kalarak web sitesine ziyarette bulunur ve girişini gerçekleştirir. Kullanıcı istediği ürünü veya hizmete ulaşana kadar ne gibi zorluklar veya kolaylıklar ile karşılaştı ise bunlar duygu ve düşüncelerine ve hatta davranışlarına yansır. Buda Kullanıcı Deneyimi olarak karşımıza çıkar. Web site ziyareti sırasındaki bütün deneyimlerinin toplamını kapsar. Peki bu kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getirmek için izlenilecek adımlar nelerdir?

Kolaylıkla Kullanılabilir Olması

Web site içerisinde ki bilgilere kolaylıkla ulaşabilmek ve bu bilgileri kullanabilmek önemli bir yere sahiptir. Belirlenen bir web sitesi için kullanılabilirlik son derece önemlidir. Çünkü hızlı ve kolay kullanılabilir bir web sitesi ziyaretinde ziyaretçiler oldukça memnun ayrılır. Web site içerisinde karşılaşılan zorluklar ziyaretçiler üzerinde olumsuz etkiler bırakır.

Yararlı İçerikler ve Yararlı Kullanım

Web site içeriği ve kullanım alanı ne kadar yararlı ise kullanıcı ve ziyaretçi çekimi o kadar artar. Kullanılabilir ve yararlılık kavramları birbiri ile bağlantılı iki kavram olarak karşımıza çıkar. Örneğin filtreleme seçeneği ile aranılacak ürünler kolaylık ile bulunur. Buda ziyaretçiler üzerinde olumlu etki bırakır. Yüksek yarar sağlayan kullanım alanları web sitesi için önemli bir yere sahiptir.

Kullanıcı Ara yüzü ve Ziyaretçi Arasındaki Bağlantı

Web sitesini ziyaret edecek kişiler ilk olarak kullanıcı arayüzü ile karşılaşacaktır. Kullanıcı ara yüzü demek web sitesine ait tüm tasarımsal yapı demektir. Kullanıcı arayüzü içerik ile uyuşmayan görsellik içeriyorsa ziyaretler kısa sürede tamamlanır. Fakat ziyaretçi dostu bir ara yüze sahip ise olumlu etkiler bırakır. Kolaylıkla kullanım imkânı sunan tasarımlar tercih edilmesi web site ziyaret sayısını arttır. Ancak kompleks yapıya sahip web siteler ziyaretçileri zorlar ve kısa süreli ziyaretler ile sonuçlanır.

Kaliteli İçerikler

Web sitesi tasarımı kadar içeriğinin kalitesinde son derece önemli bir noktadır. Güncel ve geçmişe takılı kalmayan içeriklere sahip olması iyi bir web sitesi olduğu anlamına gelir. Fotoğrafların, yazıların, resim ve videoların son derece kaliteli İçerikler olması gerekir. Kullanıcı deneyimine hitap etmesi ve kullanıcılara istediğini sunması oldukça önemlidir. Web sitesi ziyaretinde bunlara dikkat eden bireyler bir sonraki ziyaretlerinde de aynı web site tercihinde bulunurlar.

Kullanıcı Deneyimi Sayılmayan İfadeler

Sıklıkla kullanıcı arayüzü ile karıştırılan kullanıcı deneyimi kullanıcı arayüzü ile aynı anlama gelemez. Tamamen birbirinden farklı iki kavramdır. Kullanıcı arayüzü ziyaret esnasında karşılaşılan tema bütünüdür. Kullanıcı deneyimi ise bu tema da karşılaşılan zorlukları ve kolaylıkları kapsayan tecrübe bütününü ifade eder.