Korkulu Rüya Trojan Virüs
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Korkulu Rüya Trojan Virüs
İYİBİRHOST BLOG

Korkulu Rüya Trojan Virüs

Bilgisayarlarda sık karşılaşılan trojan virüs ne demektir, bu virüs nasıl yok edilir sorusunun çok sayıda cevabı vardır. Bir iletişim ve bilgi ağı sistemi olan internet kötü amaçlı yazılımlara ev sahipliği yapmasından ötürü bilgisayar üzerinden yaptığınız projeleri zaman zaman kesintiye yol açabilir. Zararlı virüs ve spamlardan dolayı bilgisayarınızda kayıtlı olan veriler aynı zamanda dosyalar kaybolabilir, çalışmayabilir ya da sabit diskinizde yer alan bütün önemli öğeleriniz silinebilir.

Tüm bunların olmasına neden olan bilgisayar virüsü olarak isimlendirilen küçük yazılım programlarına trojan virüsü adı verilir. Trojan virüsü de bu virüsler arasında yer alan örnek bir virüstür. Kötü amaçlı yazılım programları arasında yer alan Trojan virüsü ismini Truva Atı’nın macerasından alır ve tıpkı hikayedeki gibi bir savaş stratejisi yöntemini tercih eder.

Trojan Virüsü Açıklaması

Trojan virüsü kötü amaçlı yazılımlar arasında yer alan tipte bir bilgisayar virüsüdür. Trojan virüsü zarar vermeyen olarak görünür ancak bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmeyi kısa sürede sağlar. Bilgisayar ağınıza ve kayıtlı olan verilerinize zarar verebileceği gibi sistemi düzensiz hale getirir ve kişisel bilgilerinizi ele geçirecek tarzda eylemleri de yapabilir ya da asıl amacını gizleyerek karşınıza bir uzantı halinde gelir. Bu bakımdan bilgisayarınıza zarar verebilecek diğer eylemleri de basit bir şekilde gerçekleştirebilir.

Trojan Virüsü Hangi Yollarla Bulaşır?

Görünüşte oldukça zararsız görünen ancak programların içine gizlenen ve programı yüklemeniz için sizi kandırmaya çalışan bir virüstür. Genel olarak bilgisayarınıza yüklenen dosyaların içinde barınır ve kişi dosyayı açtığında ya da açmaya çalıştığında virüs arka panelde kendini saklar. Ancak fark edilmeden bilgisayarınızda uzun süre yerleşke yaparak bütün bilgilerinizi toplayabilir, güvenliğinizde etkinlik açabilir ya da bilgisayarınızı tamamıyla ele geçirebilir.

Trojan Virüsü Çeşitleri Nelerdir?

Trojan virüs çeşidi bir hayli fazladır ama en yaygın çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

Trojan Dropper Virüs: Siber suçlular tarafından tercih edilir. Bu Trojan virüs çeşidi, virüs engelleme programlarının çoğu tarafından kötü amaçlı bir yazılım olarak idrak edilmez. Bu bakımdan bilgisayarınıza kolay bir şekilde geçebilir.

Ramsomware: Bilgisayarda kayıtlı olan verilerinizi şifreleyen bir Trojan virüs türüdür. Siber suçlular tarafından şantaj yolu ile fidye talep etmek için tercih edilir. Bu yazılım bilgisayarınıza bulaştığında belirli alanlara giriş yapmanızı da direkt olarak engeller. Erişim hakkı elde etmek için kesinlikle bir seviyede fidye ödemeniz gereklidir.

Trojan-Banker: Kullanıcının hesap bilgilerini ele geçirmek için dizayn edilmiştir. Kredi kartı bilgileri, elektronik ortamda yapılan ödeme sistemleri ve bankacılık gibi kullanıcı hesap bilgilerini ele geçirmeyi hedef alır.

Trojan Rookits: Cihazınızın bütün kontrolünü ele geçirerek kötü amaçlı yazılımların ve etkinliklerin algılanmasını aktive eder.

Trojan-Backdoor: Popüler türde olan bir trojan virüsüdür. Tehlikeli ve yaygın olarak tercih edilir. Siber suçlular tarafından uzaktan erişim sistemi (RAT) kullanılarak bilgisayarınız da bir arka giriş kapısı oluşturulmasını hedef alır. Bu da siber suçluların bilgisayarınıza istedikleri her zaman ulaşabilmesini sağlar.

Virüs Nasıl Tespit Edilir?

Sadece dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınızı değil bununla birlikte mobil cep telefonlarınızı ve hatta tabletlerinizi de etkisi altına alan trojan virüsleri, cihazınızın yavaş çalışmasına neden olur ya da kullanıcı arayüzü davranışlarında tuhaflıklar yaşanmasına yol açar. Bunların yanı sıra dosyalarınız bulunmaz,  DLL sisteminiz eror verebilir ya da sisteminiz tamamen çökebilir. Tüm bu olasılıkların dışında hiçbir problem olduğunu fark edememe ihtimaliniz de olduğu için cihazlarınıza kötü amaçlı yazılımları tespit edici programlar yükleyebilirsiniz.