İşletme E-postası Nasıl Korunur? Korumayı Sağlayan Uygulamalar Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
İşletme E-postası Nasıl Korunur? Korumayı Sağlayan Uygulamalar Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

İşletme E-postası Nasıl Korunur? Korumayı Sağlayan Uygulamalar Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dijitalleşen bir dünya içerisinde yer almaya başladık. Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak son derece önemlidir. Işletme sahibi olan kişilerin e-posta adresleri kişisel hesaplardan çok daha farklı olur. Genellikle şirket adı alan adı olarak kullanılır. Bu hesaplar kurumsal mail hesapları olarak geçmektedir. IMAP ya da POP kurumsal mail hesapları için kullanılan sistemlerdir. Şirket mail hesapları bireysel mail hesaplarına göre daha fazla koruma gerektirir. Peki şirket ya da kurum mail hesaplarını korumak için ne yapmak gerekir? Kurumsal mail hesaplarını korumak için hangi uygulamalar tercih edilmelidir?

Kişisel E-posta Hesapları ile Şirket E-posta Hesapları Arasındaki Fark Nedir?

Kişisel e posta adresleri tamamen özel olarak ortaya çıkar. Fakat şirket hesapları o şirkete ihtiyaç duyan ya da o şirkette içerisinde çalışan kişileri de kapsayan bir e-posta adresidir. Kurumsal bir şirketin güvenini sağlamak adına şirkete özel olacak şekilde e-posta adresi kullanılmalıdır. Bu e-posta adresini kullanırken güvenliği neden büyük bir özen göstermek gerekir.

Tamamen şirkete ait olması son derece önemlidir. E-posta adresinin şirket dışında hiçbir alanda kullanılmaması gerekir. Şirketiniz için aldığınız e-posta adresini başka birinin satın alması mümkün değildir. Google hizmetleri bireysel hesaplara ulaşım sağlarken şirket için tercih edilen e-mail hesaplarına ulaşım sağlanması mümkün değildir. Kurum için açılan e-mail hesapları Google hesabı değildir.

DMARC Nedir?

Şirket ya da bireysel Gmail hesabına gelen maili kontrol altında tutmaya yarar. Kanıtlanmış doğru bir mail olup olmadığını kanıtlar. Aynı zamanda gelen mailin meşru olup olmadığını da ortaya çıkarır. Bu uygulama ile birlikte oluşabilecek problemlerin önüne geçmek mümkündür. Özellikle kurumsal bir şirketten mail hesaplarının korunması konusunda çok büyük bir fayda sağlamaktadır.

Oluşabilecek Siber saldırılar şirket e-posta hesaplarını riske atabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için mutlaka kullanılması gereken uygulamalar arasında yer alır. Gelen e posta kullanıcısı güvenli değil ise nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda öneriler sunmaktadır. Aynı zamanda hileli ya da virüsü olan e-postaların gelmesine engel olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm bu olayların önüne geçerek buluşabilecek Siber saldırıları ortadan kaldırır.

SPF Nedir?

Kurumsal ya da şirketsel e-posta adreslerini koruyabilmek adına kullanılması gereken uygulamalar arasında yer alır. Oluşabilecek sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olayların önüne geçer. Aynı zamanda spam aracılığı ile oluşabilecek problemlerin de önüne geçmeyi hedefler. Karşı tarafın kimliğini belirleme konusunda ve kimlik doğrulama konusunda ön plana çıkan uygulamalardan biridir. E-posta aracılığı ile ulaşım sağlayan kişilerin güvenli olup olmadığını anlamak için ideal bir uygulamadır. Kurumsal e posta adreslerine korumak için mutlaka tercih edilmesi gerekir. Böylece en üst düzeyde koruma sağlamak mümkün olacaktır. Hesabınızda oluşabilecek güvensiz olayların önüne geçmeyi hedefler.

DKIM Nedir?

Kurumsal e posta adreslerini korumak için kullanılması gereken diğer bir uygulama ise DKIM olur. Dijital imza yöntemi ile e-posta adreslerinin çalışmasını sağlayarak sahteciliğin önüne geçmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda DN kaydı bulundurması ondan kaynaklı olarak büyük bir güvenlik önlemi almış olur. E posta adreslerinde oluşabilecek sahtecilik ve kandırma gibi durumların önüne geçmek için yapılmış bir uygulamadır.

Oluşabilecek her türlü Siber saldırıya karşı büyük bir koruma sağlar. Doğrulanan imza yöntemi ile birlikte üstün bir koruma hizmeti sağlamaktadır. Kurumsal e-posta adresi bulunan kişilerin mutlaka kullanması gereken uygulamalardan biridir. Siber saldırılar genellikle kurumsal e posta adreslerine yönelik olur. Bu sebeple koruma konusunda özen göstermek gerekir.